Сторінка:Д. Терешівський. Селянська духова сушарня (1914).djvu/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

сливи, про котрі наперед можна сказати, що вони на сушарні витечуть, — лучче не класти, бо запаскудять лісу і з них самих толку буде мало. Не брати також дрібних слив, бо дрібні сливи псують сорт і зменшують ціну гарних слив. З побитих і дрібних лучче зварити павидло. Як-же заходжуватись коло павидла ніколи, то, розуміється, треба сушити всі сливи — і дрібні, і дорідні. Але, збіраючи з ліс висушені сливи, одділяти дорідні од дрібних. При продажі, на дорідні класти їдну ціну, на дрібні — другу.

Як довго повинні сушитись сливи? Учені сушарі кажуть, що чим скоріше висушити сливи, тим вони будуть луччі, солодчі; а чим довше сушити, тим гірші, бо закисають і від сушення стають кисліщі, ніж сирові. Звичайний строк для висушення слив вони щитають 24 години, до 28 і навіть до 30 годин. Але треба знати, що цей строк вони щитають для венгерок і взагалі для добрих сортів, котрі в сушенні далеко триваліщі, ніж наші кислі. Там, де венгерку можна припекти. погнати скоріше, наша слива трісне і витече. Опріч того, учені сушарі стараються брати для сушення сливи стиглі, бо стиглі скоріше сушаться, не так легко тріскають, як недостиглі, і дають кращий і солодчій продукт. У нас не звертають увагу на те, щоб сливи були стиглі, а стараються як можна скоріше сушити, бо бояться сльоти або сильного вітру. І через те сливи починають сушити зеленкуватими. Як для венгерок треба от 24 — до 30 годин, то для наших нетрівалих, та ще не завше стиглих, треба-б від 36 до 48 годин. Як би то не було, сушар повинен старатись вигнати сливи як можна скоріше, але безпремінно при тій у мові, щоб сливи не текли.

Насипати сливи на ліси не можна грубо. Людям здається, що чим більш насипати, тим більш насушиш і тим скоріше висушиш. Це шкодлива помилка. Чим грубше насипати, тим сливи довше будуть сушитись, значить, будуть киснути. А опріч того, грубо насипані сливи повинні текти не тільки при більшому теплі, але й при малому, і он через що: коли сік в сливі нагріється, то він парує, і для тої пари повинен бути вільний вихід через ті маленькі, непомітні для ока дірочки, які знаходяться скрізь в шкурці сливи. Коли-ж слива обкладена другими сливами мало не навкруги і тільки в кількох місцях шкурка не закрита, то в ці незакриті місця