Сторінка:Еміль Золя. Мрія (1932).djvu/158

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

плакали над нею і покорялися та признавали свою вину, щоби лиш покійниця в могилі простила їм. Цілими годинами перебували вони там в надії, що з могили вийде для них ласка, коли ще взагалі могла для них бути яка ласка. Чого вони бажали, чого дожидали, то була друга дитина, дитина прощення, той знак, по котрім вони-б пізнали, що покійниця їм простила. Але досі і сліду не було, щоби покійниця в могилі далася ублагати.

— Я довго молилася, — говорила Губертина, — і надслухувала, чи що не порушиться…

Очі Губерта спочили на ній допитливо.

— Нічого, нічого не піднялося з під землі, нічо не задрожало в мені. Все пропало, вже за пізно, ми самі хотіли свого нещастя!

— Отже то я тому винен? — спитав Губерт дрожачим голосом.

— А вже-ж що ти винен; і я винна, що пішла за тебе… Ми не слухали, а тепер мусимо за то ціле життя покутувати.

— Ти отже нещаслива?

— Так, я нещаслива… Жінка, що не має дітей, не може бути щаслива. Любов сама ще нічого не значить, коли нема благословенства.

Він безсильний присів на стілець а в очах закрутилися йому сльози. Ще ніколи не розкрила була вона йому так отверто тої болючої рани в їх життю; а вона, що звичайно старалася його зараз потішати, коли иноді мимо волі зробила йому якийсь докір, стояла тепер як той стовп і не думала його розважати. Він розплакався і промовив крізь сльози:

— Навіть і то дороге дитя там на горі проклинаєш… Не хочеш, щоби віддалася так, як ти за мене, щоби вона так терпіла як ти…

Губертина кивнула лиш на то головою, але в тім було видно цілу силу її волі і простоту її серця.

— Та-ж ти сама казала, що дівча загине… Хіба-ж тобі хочеться таки її смерти.

— Волить умерти, як жити нужденно на світі!

Губерт піднявся і кинувся її на шию. Обоє плакали і обнявшись довго так стояли. Він був переконаний, а вона мусіла спертись на його плече, щоби набрати відваги. По хвилі пустили одно другого і хоч повні розпуки набрали я-