Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том 133. 1922.djvu/40

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

5. Те саме — — S. Theologiey doktora w Krakowie w drukarni Krzysztofa Schedia J. K. M. typographa r. p. 1646 (12°, карт 8, стор. 349).

6. Те саме — — Poznań, w Drukarni Akademickiey 1692.

З дат життя Мокрського, які повело ся зібрати, найважнійше для нас се, що він учив Хмельницького в єзуітській колєґії у Львові. Ся вістка йде з жерела доволі пізного й далекого, бо з біоґрафії Мокрського, поданої у тшемешненській хроніці, — але дані сього життєпису опирають ся на якімсь жерелі близькім до Мокрського і нема причини їх відкидати. Що Хмельницький справді вчив ся у Львові, на се можнаб знайти ще деякі посередні докази. З оповідань Коховського знаємо, що батько Богдана, Михайло Хмельницький, був спершу слугою Станислава Жолкевського в Жовкві, колиж Жолкевський віддав 1605 р. свою доньку Софію за Івана Даниловича, він перейшов з двором молодої до Олеська. З єзуітських жерел довідуємо ся, що Жолкевський був ревним протектором єзуітів, вибрав собі із них військового капеляна, запрошував їх на місію до Жовкви. Зокрема він опікував ся львівською колєґією, за його протекцією єзуіти дістали у Львові будинки на приміщеннє колєґії і при отворенню школи славили його промовами і діяльоґами як свойого фондатора.[1] При таких близьких відносинах Жолкевського до єзуітів не буде неправдоподібним здогад, що саме він наклонив свойого слугу, Михайла Хмельницького, віддати Богдана до єзуітської школи у Львові.

В яких відносинах учив ся Богдан Хмельницький, що могла дати йому львівська єзуітська школа?

Навчаннє у єзуітській колєґії у Львові[2] почало ся вперше в жовтні 1608 р. Школа містила ся в деревлянім домі, недалеко теперішнього костела єзуітів (самого костела ще тоді не було, будова почала ся 1610 р., але ще в 1623 р. ледви стояли мури);

  1. Litterae annuae Societatis Jesu 1608 с. 692–698; пор. St. Załęski, OO. Jezuici we Lwowie, Львів 1880, с. 8, 71.
  2. Сучасне жерело: Litterae annuae Societatis Jesu, доступні мені річники 1604–1612, 1614; Матвія Вєлєвича — Historia Collegii Leopoiiensis S. J. (коло 1665 p.) є у державній (б. надворній) бібліотеці у Відні, відома мені тільки з нотаток, яких ласкаво уділив мені проф. др. Л. Фінкель; опрацьовання дають: St. Załęski, OO. Jezuici we Lwowie, Львів 1880, і К. Харлампович, Западно-русскія православныя школы XVI и начала XVII вѣка, Казань 1898 с. 73–74.