Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/36

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Природно-заповідний фонд Київської області



на це екологи передали до національного парку похоронний вінок «Від ДУСі національному природному парку «Залісся». Згодом мандрівку до цього національного парку з журналістами повторив директор Київського еколого-культурного центру В. Борейко. Проте ситуація лишилась незмінною.

Окремо слід згадати про історію розвитку природно-заповідного фонду в Зоні відчуження Чорнобильскої АЄС, яка займає чималу частину Київської області, і завдяки значному зниженню загального рівня антропогенного впливу, стає все більш цінною для збереження біорізноманіття. На момент Чорнобильської катастрофи у 1986 році в сьогоднішніх межах зони відчуження знаходилось 11 територій природно-заповідного фонду загальною площею 2351,72 га, серед яких один – гідрологічний заказник Іллінський (2131 га) – має загальнодержавне значення.

У 2005 році ГО «Зелена Україна» виконала проект «Підготовка наукового обґрунтування створення нового заповідного об’єкту – біосферного заповідника «Чорнобильська зона». Зонування проектованого заповідника було сплановано згідно із зонуванням зони за рівнями забруднення радіонуклідами. До заповідної зони запропоновано віднести 5-кілометрову зону забруднення, гирло Прип’яті, лісові масиви та перелоги північніше залізниці, ліси та перелоги на південь від залізниці в межах лінії сіл Клівіни – Товстий ліс – Бовище – Луб’янка до р. Ілля, лісовий масив у центральній частині Дитятківського лісництва, смугу чорновільхового лісу вздовж дренажного каналу Зимовище-Брагинка, північну частину Машівського лісництва, лівобережні заплаву р. Прип’ять в межах р. Муравка – Краснянський старик між новою і старою дамбами, перелоги біля сіл Когород – Роз’їждже, перелоги в лівобережній заплаві р. Ілля на південь від с. Ільїнці та перелоги між селами Вільшанка – Стара Рудня – Весняне між р. Ілля та трасою Чорнобиль-Поліське. Загальна площа вказаних ділянок перевищує 500 кв. км. Решта територій пропонувалась до включення у буферну зону та зону антропогенних ландшафтів. Нажаль, біосферний заповідник так і не було створено. Замість нього, у 2007 році за клопотанням Міністерства надзвичайних ситуацій України, Указом Президента України від 13.08.2007р. № 700/2007 створено загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Чорнобильський спеціальний» площею 48870, що поглинув ділянку, запропоновану до включення у заповідну зону проектованого біосферного заповідника в гирлі та дельті р. Прип’ять. Його межами є лінія, яка з’єднує

34