Сторінка:Труди фізично-математичного відділу. Том II. Вип. 2-5. 1926.pdf/341

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Біологічний Інститут Української Академії Наук.

Біологічний Інститут Укр. Ак. Наук повстав з приватної ініціятиви й на приватні кошти проф. Ф. Омельченка, як його особиста лабораторія. Року 1919 ця лабораторія увійшла до складу установ колишн. „Українського Наукового Товариства в Київі“, а відколи цеє Товариство об'єдналося з Академією, з цієї лабораторії став один з нечисленних ще закладів Фізично-Математичного Відділу.

Спочатку Інститут мав назву „Мікробіологічного“. Але ця назва далеко не охоплювала тих напрямків, що їх намічав і розробляв проф. Ф. Омельченко, бо він умів одночасно працювати в галузі патологічної анатомії, гістології, ембріології та й властивої мікробіології з серологією, а на своїх найближчих співробітників він покликав спеціялістів: фізіолога та зоопсихолога. Згідно з статутом, праця Інституту повинна була охопити зоологію, ботаніку, мікробіологію, а почасти й геологію та хімію. Через те Ф. Омельченко мав на меті перейменувати його на „Біологічний Інститут“ і вдавсь був з відповідною заявою до Другого Відділу Академії. Мав бути вироблений і новий статут; для цього було вже призначено й спеціяльну комісію, але все це спинилося через наглу смерть директора Інституту на початку 1924 року. Праця в Інституті тимчасово стала.

Спеціяльна комісія, на чолі з академиком А. Корчак-Чепурківським, перевела облік і повну інвентаризацію устаткування. Інвентаризацію закінчили в-осени того-ж-таки року; тоді тільки й з'явилася можливість поновити працю Інституту.

Фізично-Математичний Відділ доручив мені керувати Інститутом та постановив назвати його Біологічним Інститутом імени Ф. Омельченка. На співробітника Інституту був запрошений 1 спеціяліст-бактеріолог, а крім того долучено було до складу співробітників ще й двох молодих зоологів-експериментаторів, як співробітників нештатних.

Отже, року 1925 штат Інституту складавсь з отаких осіб: Директор: акад. І. Шмальгавзен. Наукові співробітники: проф. В. Правдич-Немінський, проф. О. Сковорода-Зачиняєв, лікар Н. Бордзиловська. Нештатні наукові співробітники: Б. Балинський, В. Брунст, С. Липський.

Нині Інститут випускає перший збірник своїх праць у дуже важких авеніціях. Коли затверджувано нові штати Академії, число наукових