Сторінка:Труди фізично-математичного відділу. Том II. Вип. 2-5. 1926.pdf/448

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

2. Пізніш, завмерлі на таких препаратах, спонтанні коливання знов можуть бути викликані електричним роздратуванням сідного нерву (рис. № 1).

3. Частість цих осциляцій вагалася в наших спостереженнях між 30 — 55 за секунду.

Коливання ці неідентичні з коливаннями, що мають частість від 2 — 4 за хвил. і які спостерегав Сєченов за допомогою дзеркального гальванометра. Останні, видимо, являли собою наслідок випадкової сумації дрібніших ритмічних і осциляторних хвиль.

4. Реєструючи з черепа (й з мозку) рухи нитки підчас рефлекторного втягування ока, дістаємо дві хвилі: першу (α) на взір однофазного (або двохфазного) зубця, другу (β) — як дляве відхилення.

5. Для пояснення даних Бека, що-до нахилу головного мозку жаби зберегати електропозитивний потенціял, навіть після накладання зрізу, і вказівки на присутність цього потенціялу в місцях скупчення нервових клітин спинномозкової оси — можна взяти на увагу перевагу (в 1-й фазі) позитивно заряджених катіонів амонію (NH4), що тут можлива.

6. Хімічне роздратування шкури міцною азотовою кислотою дає:
а) окремі відхилення нитки мало виявленого переривчастого характеру або суцільного вигляду (можливо, неявно-інтермітовної природи), длявости в середньому від 0,16 до 1,2 сек.;
b) або ритмічні коливання, складені з попередніх хвиль; с) або двохфазні й трьохфазні хвилі;
d) і, крім того, коливання осциляторного характеру, з частотою коло 55 за сек. у наших умовах натягання струни, иноді помітні (супоновані) на більших хвилях (рис. 5.В).

7) Тактильне роздратування (легкий доторк соломинкою) дає дуже швидкі („блискавичні“) рухи нитки з гострим вершечком.

Як повторно роздратовувати, величина амплітуди дуже швидко зменшується (можна гадати — в наслідок розвитку відносної рефракторности).

ПОЯСНІННЯ ДО РИСУНКІВ.

(Копії з фотограм).

Відмітка часу дорівнює 1/5 сек. Криві треба читати в напрямі, що їх показують поземі стрілки ← →. Сторчові стрілки показують напрямок току спокою ↑↓.

Фіг. № 1. Rana esculenta. Копія частина кривої з коливаннями нитки, що їх викликало роздратування сідного нерва переривчастим током (длявости — 1/10 сек., з віддаленням витушок у 16 сант. та 1 ак. у первісному колі).

Фіг. № 2. Відхилення нитки, записані з кісток черепа підчас рефлекторного втягання ока.

Фіг. № 3. Трьохфазна крива підчас роздратовання шкури голови краплиною конц. НNО3.

Фіг. № 4 А. Два відхилення нитки підчас роздратування шкури голови краплиною конц. НNО3. Видно різницю в виразності зубців: на II-ій хвилі їх можна підрахувати(коло 30 на сек.), за хвилі I-ій їх сливе непомітно.