Сторінка:Труди фізично-математичного відділу. Том II. Вип. 2-5. 1926.pdf/451

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
До питання про вплив нервової системи на регенерацію.
В. Брунста.
Докладено 14. V. — 1926 р.

Над питанням про вплив нервової системи на регенерацію працював іще Гербст (1896); він, на підставі своїх відомих дослідів з вийманням очей у деяких Crustacea, — зробив висновок, що чутні нерви взагалі правлять за джерело морфогенетичних роздратовань. При цих дослідах відбувалася нормальна регенерація тоді, коли виймали тільки око, а очний ганглій лишався. Навпаки, коли виймали око разом із ганглієм, регенерувало не око, а антеноподібний орган. Пршибрам і Кар'єр довели на инших об'єктах хибність такого широкого узагальнення. В одних випадках така залежність між чутними гангліями й регенерацією дійсно є, — в инших її немає. Лишаючи на боці решту нечисленних праць над безхребетними, я перейду до короткого перегляду праць над хребетними.

Перш за все, я згадаю про роботу Д. Барфурта (1901); він на віддалі двох сантиметрів од кінця хвоста, виймав в аксолотля шматок осьових частин, що мав у собі спинний мозок і хребет із суміжними тканинами, а далі — відтинав кінець хвоста.

Не зважаючи на руйнування мозку — регенерація відбувалася. Друге дослідження він перевів на Rana fusca. У цих дослідах спинний мозок і хорда (струна) в двох місцях — одно за одним — були зруйновані розпеченою голкою. Регенерація й тут відбувалася, — отже Барфурт робить висновок про незалежність регенеративного процесу від нервової системи.

Рубин у своїй роботі (1903) довів, що вилучення голівного мозку в личинок R. fusca не впливає на регенерацію хвоста. Друге дослідження Рубин перевів на аксолотлі (Siredon pisciformis). Він перетинав нерви в підпахвовій западині, а потім відпрепаровував і виймав — можливо більші — шматки їх. Разом із цим ампутовано було й кінцівку. Коли іннервація відновлялася — роблено повторні операції. В наслідку виявилося, що регенерація починалася своєчасно, одначе далі відбувалася все повільніше і, нарешті, зовсім припинялася. Рубин уважає, що регенерація тканин може відбуватися й без нервового впливу, але для утворення оформлених частин тіла — нервовий вплив конче потрібен. — Гольдштейн (1904) опрацював матеріял, що його мав Шапер на личинках Triton taeniatus. Шапер також руйнував спинний мозок у личинок Triton і спостерегав,