Перейти до вмісту

Ідоли падуть/1/V

Матеріал з Вікіджерел
V
 
ХРЕСТИ
 

Джерело холодної води било зі скали серед зломів ґраніту та буйної рістні. Камяна гряда тяглася як оком сягнути від сходу до заходу і де далі опадала пороговиною до Дніпра, що з шумом проривався через запору. На камяних звалах розцвітали лісові квітки, росли берізки, терен, саклак, вишні й ліщина. Над самим джерелом була печера, а невеличкий баштан вказував на те, що тут живуть люди. Та довкола, як оком сягнути, ні сліду людських осель — ні диму на овиді, ні блеяння овець. Знад діброви дикі голуби раз-ураз спадали стадом на скалу. Із лісної глуші доходив порою голос зазулі та ковтання діятлів. Серед кущів дрібніша пташня аж заходилася від щебету. Зяблики, синички, щиглики, королики та посмітюшки скакали, спорхували з гілки на гілку, і ластівки ширяли у всіх напрямках. Настрій невисловленної краси спливав на людину, що стояла там, де жулавцева гряда спадала стрімко до Дніпра.

Серед цієї мальовничої картини стояв сімдесятлітній пустельник, високий муж зі суворим лицем та великими руками вояка. На ньому був довгий, темний із грубого сукна кобеняк та висока смушева шапка, тугі шкіряні чревії, які носять мандрівні київські купці на довгі подорожі. Ізпід порозтинаного кобеняка видко було рубець грубої сорочки, а на ній малий мосяжний хрестик.

Довгу хвилину вдивлявся пустельник у задумі у величний краєвид, від якого так і несло чаром безлюддя. Опісля наче в церкві поклав на себе знак хреста й один по одному став бити поклони та молитися. Накінець тихою ходою подався під ґранітну гряду, де при вході в печеру стояв глечик молока та ячмінний корж. Сів і почав їсти. Зпоза скали вибігла біла коза і стала скубати дідуся за рукав. Він усміхнувся, допив молоко з глечика, останок паляниці покришив у пальцях і подав козенятеві.

Нагло підняв голову. Над скалами закружляло кілька риболовів та чайок. Видко хтось наполохав їх при воді. Від Дніпра крутою стежиною підіймалися в напрямку печери дві постаті. Не було сумніву, що вони йдуть сюди, бо інших стежок тут не було.

— „Чи це наші купці-гречники, чи таки греки?“ — питав себе дід, але здалека годі було розібрати.

А ось і вони. Один молодший, другий зрілий муж, оба в одязі княжих гриднів. Довго придивлявся їм пустельник, аж поблід нагло і встав з місця.

— З Богом прибувайте! — закликав зворушеним голосом.

— Здоров був, дядьку! — привітався молодець і припав до колін старого. — Слава Всевишньому та Святим Його, що зберегли тебе в добрі-гаразді!

Довгу хвилину тримали один одного в раменах. Перший отямився Роман і живо заговорив до дядька:

— А ось це приводжу вам, дядечку, гостя… Поклоніться йому не тільки як гостеві…

В очах старого заблисли сльози.

— Не потребую я вже клонити голови перед ніким, хіба перед Богом, бо тільки він має ще до мене право. Для світа я помер. Проте не вмерли ще в мені спомини і в деяких рисах цього мужа відживає саме найвеличніший, але й найболючіший зпоміж них. Не кажи мені хто це! Це звязалоб мої уста при словах правди, які тиснуться на них при його виді. Коби тільки він бажав їх вислухати, бо у мому серці назбиралося чимало всіляких сумнівів, які розжене тільки осуд мужа, що живе на розмовах із божеством.

Пустельник похилив голову і повів обидвох у печеру. На задній стіні висів простий хрест із Розпяттям, перед ним лежав великий шестигранний камінь, де у заглибині була свячена вода. Біля стіни на оберемку очерету спав пустельник, а на великій камяній плиті при другій стіні було попелище, де постійно тліло декілька вугликів. Пустельник залишив гостей самих і пішов у комору. Роман став поратися біля вогню і швидко роздув полумя на камені. У задумі глядів на все те Володимир та раз-у-раз кидав оком на чорний хрест у куті печери.

— Самота, крайня вбогість, холод, а на випадок недуги неминуча смерть і яка смерть? Смерть окалічілої собаки, яку ловець не встиг добити в лісі…

Слова великого князя перепинив Олексій Олешич запрошуючи мовчки гостей до трапези. З комори виніс кусок вудженини, овечий сир та свіжу рибу. Покріпившись Роман попрощався з дядьком, бо князь наказав йому переказати дружині, яка саме тягла човни на волоці, щоб ждала його повороту. Князь та інок залишилися самі. Втомлений дорогою князь заснув на берлозі пустельника, а коли прокинувся, сонце вже клонилося на захід. Довгу хвилину вдивлялися обидва в червоні відблиски соняшного світла на широко розлитих водах Дніпра і слухали покрику птиці над рікою та звірні в лісі. Вкінці заговорив князь:

— Старче! недаром я прийшов до тебе аж у твою пустиню. Багато дечого зайшло в мому житті останніми днями і порадившися з моїми другами я рішив змінити шлях, яким ступав досі.

Олешич усміхнувся:

— Не бажав я між тебе та себе кидати слова „князь”, але бачу, що без нього не обійдеться. Дружина їде долі порогами, діло горить та бачу нема в тебе багато часу. Говори, Володимире, сину Святослава! Я твій слуга, хоча й не раб, і зберу все своє знання, ввесь досвід, щоб послужити тобі. Може тобі треба переговорити з печенігами, виторгувати мирний переїзд через степи? У мене є між їх ханами знайомі.

— Ні! не за цим я прийшов до тебе. До цього в мене є бояри, є меч! Вони можуть відкрити мені дорогу і в Царгород, не то що…

— Гей! і твому батькові відкрив меч високі таємничі ворота смерти, погубної для всієї землі Дажбога. Коли приходить заметіль крамоли всі проклинають зломаний меч героя, а дехто.... дехто і того, що підняв його проти Божої волі!

— Не розумію тебе, старче!

— У цьому то й річ, що ти не розумієш того, що повинен би зрозуміти. Недалеко звідсіля, ось там у молодняку, є могила, а в ній спочиває непізнане, безголове, пошматоване стрілами, списами, шаблями тіло геройського та нещасного Святослава. Він згинув від меча, яким воював і покоїться на окраїнах своєї землі, а не серед неї, бо він покинув був її для добичі, для золота, зброї, вина, пахощів, дівчат. І ось я живу на його могилі і поминаю його душу, щоб Бог у свому осуді зволив глянути й на те, що цей муж дав своїй землі небувалу велич і прославив її ймення на ввесь світ. Тепер ти, князю, ведеш дружину на південь. Чого, за чим, не знаю, але благаю тебе, роздумай, чи не даєш собакам того, що відбираєш дітям, чи своїм походом не віддаєш рідної землі на поталу дичі.

— Ні, Олексію! Не йду я слідами батька! Отсим походом позбуваюся тільки непотрібних варягів у користь імператорів, бо їду як друг, а не як ворог христіян. У мене інші задуми. Та скажи мені: чи ти був при Святославі у Болгарії?

— Був! Недовго, але був.

— Так, скажи, чому він не міг утриматися в Болгарії? Чому не приняли болгари русича, а воліли грека? Князь русич був би захистив їх від усього світу булатним щитом та поразив усіх ворогів стрілою Перуна, бо в його руці були сили, про які й не снилося ромеям та франкам!

— Тому, бо Святослав відвертався від віри, з якою зрослися душі болгар від століття! Ця віра стала змістом їх сердець, кровю їх крови. Цар-поганин був для них гіршим від сатани і вони покинули його. Будь Святослав христіянином, хто знає чи після Цимісхія не сидів би на златокованому престолі Святослав.

— Правду кажеш, старче! — сказав Володимир сильним голосом. — Так само думаю й я. Тим-то я хочу, щоб ти охрестив мене, та завісив на моїй шиї хрест твоєї віри. Бо я їду у Візантію приготовити собі або моїм наслідникам те, чого не міг здобути Святослав.

Старець усміхнувся, потряс головою і гладив головку кози.

— Велике слово сказав ти, княже! Проте це тільки слово. Твої наміри та способи точнісінько ті самі, що у твого великого батька, тільки дещо інакше прибрані. І ти і твій батько претеся на південь за візантійським вінком, престолом, багатствами, розкошами. Твому батькові не доставало хитрощів, тобі може бракнути сили, якщо твій нарід не згодиться із твоїми задумами. А обидва ви забули, що проти Божого закону не витримає ніяке змагання, ніяка сила, нічия воля! Без підвалин добра і справедливости степовий вихор переверне хижину пастуха і понесе світами мов перекотиполе! Приняти Христову віру, а бути христіянином — не одне! Прийми її, а може бути, осягнеш високу ціль, про яку говориш. Та я не стану хрестити поганина, щоб відкрити тільки ворота для його жадоби.

— Знову не розумію тебе, старче! Що це значить стати христіянином справді? Невже-ж ти гадаєш, що я піду за тобою в пустиню? Невже-ж цього вимагає від мене твоя віра?

— Ні, Володимире, не слід тобі тікати від людей! Навпаки, будь ти навіть у манастирі, я виправив би тебе у світ на бистрі хвилі життєвих вод. Бо в тобі не тільки теперішність, але й майбутнє всієї руської землі — не те, що в мене. Я тільки власну душу спасаю, а не чуже добро.

Потер чоло рукою, зідхнув важко й задивився на західній овид, куди клонилося сонце.

— Так гадаєш? — спитав. — Гей!

— Чи чув ти, великий князю про Гордія, ватажка рати, який літ тому двацять водив чималу дружину у Табарістан, як це вже було перед сороктрьома роками?

— Чув! Велику добичу привезли тоді русичі з чужини, а й хозари не відібрали їм її, як за першим разом. Так щож? Гордій з того часу щез, наче в воду канув…

— Отже бачиш, князю, цей Гордій — то я!

— Як? Ти, ти Олешич?

— Так, я! Я ходив уже тоді, перед сороктрьома роками у похід молодиком і чудом тільки спасся від засідок. Опісля ходив я ще й на Дербент, а там став ходити зі Святославом у походи на хозарів, щоб помститися на них за знищення нашої буйної раті. Тоді називали мене ще моїм першим імям Яромира. Перемоги й багатства спадали на мене наче золотий дощ і я ріс у значіння та гордощі. Тимто й назвали мене Гордієм і як такий я зібрав свою власну дружину зпоміж бродників, ізгоїв, печенігів та всякої голоти. Усі справжні, чесні борці рідної землі йшли за князями, а я собі осторонь. І бачиш, Святослав згинув, а я живу. Чи-ж це не дивне? А прецінь, якби я був згинув, а не він, ти не чув би від мене цих слів, а Святослав ставляв би капища у Доростолі чи Переяславі на глум усьому христіянському світові… Ось послухай! Одного разу ми здобули і пограбили якийсь город на берегах Каспія. Мої дружинники наче дикі звірі бушували по хатах, різали в пень старців, мужів, жінки і діти, а щадили тільки дівчата, щоб насититися їх красою. І під погідним небом Табарістану, у літні душні ночі розвернулася орґія крови, сліз, вина, обжирства і розпусти. Я теж вибрав собі красуню, дочку якогось перського купця. Та після пяної ночі, коли над ранком сонце засвітило мені в очі, я знайшов її з серцем пробитим ножем її власною рукою. А довкола мене вже кипіла робота на всі руки. Мої дружинники несли мішками до човнів золоті, срібні, мідяні кубки, кітли, збани, прикраси, паволоки, обиття, скриночки, зброю, одежу. І тоді нагло я побачив старшу вже жінку, яка підійшла до мене і вдивлялася в мене пронизливо, вперто.

— Ти, видко, рабиня з нашої землі, то я тебе заберу з собою на волю!

А вона перехрестилася і каже:

— Так, я з вашої землі, та з тобою не поїду, бо спасаючи тіло, погубила б душу. Гордію! Ти видко не з останніх, коли стільки дружини пішло на твій поклик аж сюди. У тебе видко голова, а в ній глузди. Тому поглянь, що ти накоїв. Ось тут жили погани, правда! Але чим-же вони не люди? У них були матері, батьки, діти, був город, майно, багатство, праця, наука, спів, музика, смуток, радість, усе! А що-ж залишилося тепер? Руїна, гній, кров, сором нужда, смерть. І ти гадаєш, що нема у світі нікого, хтоб зажадав від тебе за те рахунку? Є, є така сила і то не твої прокляті ідоли, а великий Бог, який одною рукою тримає ввесь світ та знає найскритіші гадки людей і бачить порошинку на крилі комашки, що повзе по травичці. Подихом цього Бога вихор, його голосом грім, його оком сонце, а гнівним поглядом лискавка!.. Не мине й тиждень, а на твоїх дружинників впаде проказа! Тремти, злодію, а покайся, бо горе тобі!

„Як живу я не чув таких слів від нікого і тоді нагло я зрозумів, що таке гріх. І від того часу я не мав ні хвилини спокою. Приїхавши до дому я подався до Корсуня і звідти вернувся я тим, чим бачиш мене тепер. Я зрозумів тоді, що покута і віра, це основи христіянства, а вони мусять іти зі серця, а не тільки з уст.

— Пізнання, пізнання — шепотів князь, — гей! Воно приходить нераз до самітньої душі володаря, та він передовсім має обовязки супроти інших… Ти-ж сам сказав…

— Так, але володар теж людина, а христиться, або не христиться, людина, а не володар. Перед лицем Бога всі ми рівні: скажи, чи в тебе інші руки, ніс, зуби як у раба?

— Ні, але ум, знання, хоробрість…

— За ці прикмети ти став володарем, Володимире! І ні ума, ні знання, ні хоробрости не вимагає від людини Бог. Це-ж його власні дари, а він домагається тільки обрахунку, як ми їх використали.

Понура задума налягла на князя. Він стискав кулаки неначе у люті або якби пробував свою силу. Кілька разів підходив до свого коня, наче бажав відїхати, споглядав із прибережної скали на ріку, де над табором варягів підіймалися клуби синявого диму розкладених огнищ.

Вони ждали його. У Візантії ждала на них велика боротьба, багатства, уряди, почести, парадні одяги, роскішна обстанова. Жаль зробилось Володимирові варязької дружини, з якою його вязав неодин спомин.

Та оповідання пустельника перемішалося з власними переживаннями князя в якусь хаотичну заґу, повну страхіть і привидів.

— Ні! Одна в нас минувшина, один і вихід із неї, одна ціль, одне спасіння! — думав нишком.

І після безсонної ночі, за яку передумав іще раз усі свої задуми, князь сів на коня і помчав лісами. Олешич гадав, що Володимир поїхав за дружиною у Царгород, зневірений, роздратований його вимогами. Та під вечір кінь знову затупотів по жулавцевих грядах і великий князь увійшов у печеру.

Був блідий, розхристаний, пірвана одежа свідчила про те, що продирався крізь кущі терновика, а очі горіли якимсь дивним вогнем.

— Послухай, старче! — сказав поривисто. — Ти розказував мені про себе. Тепер скажу і я тобі про своє горе, а ти осудиш тоді, чи я зможу стати таким, як ти кажеш, справжнім христіянином. І обіцюю тобі: якщо скажеш: „ні!“ так я зараз сідаю на коня й вертаюся у Київ доживати віку дома.

Зідхнув глибоко і почав:

— Увесь вік я мав перед очима того, якого гробу ти стережеш, святий старче! Увесь вік я повторяв собі: бережи, княже, своєї землі, а то чужої шукаючи, втратиш свою! І я позбірав її разом, і від великого Новгороду по Перемишль і Ряшів поклонилися мені всі руські князі. На коні і в таборі, у степу та в лісі, минали перші роки мого княження на Руси. Все інше засунулося мрякою, щезло десь поза кривавими марами побоєвища, поза димами пожарищ. Одначе в міру того, як спадщина великого Святослава збиралася у моїх руках, чимраз ясніше виступало серед нічної пітьми смертельним жахом викривлене лице… вбитого у мому шатрі Ярополка. Даремно я переконував себе, що це сталося без моєї волі. І ось одного разу прийшло мені на гадку, що Ярополк згинув точнісінько таксамо, як і Олег, хоч не з наказу противника, але тут і там, так сказатиб за тихою його згодою. Між обома подіями був звязок, хоч скритий перед людським оком, та ясний для тямущої людини. Тоді я запитав про це волхвів, але вони тільки визвірилися на мене: „Законом вічним є помста“ сказали, — „а богам ніяке діло до неї!“. Питав я й інших, та всі вони гляділи на мене наче на божевільного. А раз я підслухав, як один із моїх бояр говорив другому: „Цур та пек! Іноді князеві таке приверзеться, що хоч годуйся два місяці самим жертівним коливом із капища, ніяк не второпаєш!” Тоді я запитав Євзевія, а цей глянув на мене своїми великими, синіми очима і сказав: „Це Божа рука, княже!” І я знаю, що це правда! Химерна гра життя немала б ніякого глузду без божества, про яке говорив він тоді, а ти говориш тепер. І я глянув на наш світ іншим оком, а моє власне життя видалося мені сущим божевіллям. Я і всі інші, що були зі мною, жили наче звірі у пралісі. Тільки щоденна потреба давала їм у руки працю, а заспокоєння бажань кінчало її. Слухали моєї сили і моїх спокус покірливі жінки з усіх моїх земель. Та ось я зустрів таку як Рогніда. На мою незломну волю, мій наказ чи рішення вона відповідає спротивом, тупим, завзятим спротивом, на який у мене немає ліку. Навіть смерть не лякає її, навіть побої не ламають її упору. В її руках я побачив недавно ніж скритовбивниці, а хто знає чи в її дитині не виростає местник Рогволода та Ярополка. Наче у кромішню пітьму я глянув тоді у майбутнє… Поза грубою насилою нема довкола нічого. Сьогодні у мене влада, сила і всі повинуються мені, віддаючи земні поклони князеві. Та нехай тільки ослабне моя рука, або нехай тільки найдеться смілий очайдуха, який посміє вгородити ніж чи стрілу у мої груди, а все діло мого цілого життя загорнуть печеніги, або ятвяги… Кровю та сльозами спливе вся земля, а на мою память кинуть дальші покоління каменем проклону, або що ще гірше — забуття… І даремне шукаю у світі сили, яка надала б тривкість моїм здобуткам. Поза мною нема її ніде і в нікого, а і в мене невдовзі її не стане. За життя проймає холод усе моє єство, а після смерти він закриє собою навіть шлях до моєї могили…

Князь замовк і похилив голову на руки, застиг у понурій задумі. Аж ось по хвилині озвався тихий голос пустельника, який промовляв наче дитина, щиро, лагідно, з чуттям.

— Ти могутній, Володимире, дивишся перед себе, як ніякий володар перед тобою, може за твоїм прикладом піде колись і твій син. Та нема в тебе вдоволення, спокою душі, щастя. Щастя! Воно не привид, не сон і не мрія, воно істнує справді, але не у світі, тільки в людині. Тож коли хто скаже тобі: „Моє щастя у цьому, чи другому, чи то при боці оцієї людини” — так це брехня! Щастя, це як краса зелені або цвіту. Його нема ніде у світі, тільки ми чуємо його серцем самі, а поділитися ним не можемо з ніким. Зазнавати щастя це втишати та заспокоювати всі свої сумніви, які родяться у нашій душі на шляху життя, це відповідати на всі питання, які ставляє собі серце затривожене диким крутіжем життєвої гульні. Часом приходить отверезіння на поодиноких людей і на цілі народи. Вони пізнають, що щастя людини у ній самій, а лад світу не від них залежить, тільки від безмежної сили, від Бога… Хто вірить в ідоли, княже, цьому життя дає тільки хрести, важкі хрести, мов той, який за гріхи світу носив на Голготу Спаситель. Тому він і освободив від них людство, вказуючи у собі найвищу красу життя, всесилу, всезнання, справедливість і… те, чого не було у поганському світі ніколи: любов інших людей, любов ближніх, навіть тих, яких ненавидимо. Повяжи, княже, себе з людьми ласкою, любовю, спільністю душ, не тільки тіл, а побачиш, що всі люди це одна держава Господа, а всі твої піддані, це одна родина, а ти її батько!

Володимир підняв голову з рук. Лице його було поважне, задумливо гляділи на старця вірлині очі, та огник зневіри щез у них.

— Що ж? — питав Олешич. — Чи розумієш тепер, княже, чому ввесь світ приймає Христову віру, чому поганський володар наче самітня билинка у степу росте одинцем і пропадає безслідно?

— Так, я розумію це добре, тільки не кожні уста христіянина повні таких слів, як твої.

— Відчувати велич, добро, красу, правду, вагу життя, вміють, Володимире, тільки вибранці! Ти сам як володар, знаєш про це, коли видаєш накази, чи висказуєш бажання. Для юрби і хрест залишиться ідолом і Христова віра поганством. Одначе ти, Володимире, володар і відповідаєш не тільки за себе, але й за всі тисячі, які гукають при твоїй появі: „Слава князеві” і йдуть за тобою чи за тебе, хочби й на смерть. Тому в тебе мусить бути свідомість ціли й розуміння правди, з якої твої піддані бачать тільки зверхнє сяйво. Іди з ним у Візантію, а коли спитає тебе хто, якої ти віри, покажи йому його. Краще поганинові почитати явно хрест, ніж христіянинові крадьки покланятися ідолам!

Гордій Олешич зняв зі своєї шиї малий мосяжний хрестик та повісив на шию князеві поруч із амулєтом, який Володимир мав від волхва Перуна. Князь хотів скинути амулєт зі себе, як безвартну покидь, але пустинник спротивився.

— Від твого слова, чи вчинку, Володимире, здригається вся земля від Ільмену по Руське Море, і ти не смієш бути необережний. Залиши цей амулєт! Його ти можеш показати всякому, бо хто знає, чи хрест на твоїх грудях не відстрашив би від тебе значної частини підданих. У слушний час відкинеш цей останній пережиток темної минувшини прилюдно на поуку тисячам. А покищо йди туди, куди покликує тебе Всевишній на славу свою та на добро руської землі.

*
Того самого дня ввечір Володимир плив із Романом байдаком за сотнею інших долі порогами.