Вчитель Бельмесов (Аверченко)

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вчитель Бельмесов
Аркадій Аверченко
Входить в збірку Розповіді про стару школу

За довгим столом, покритим синім сукном, сиділо п'ятеро. Посередині люб'язний старий з білою зіркою, а праворуч від нього урочистий, свіжонакрахмалений Бельмесов, Іван Демьянич. Я побіжно оглянув інших і скромно всівся збоку на стілець.

Сонце бігало золотими зайчиками по столу, по стелі і по круглим стриженим головенкам учнів. У відкрите вікно заглядали темно-зелені вітки старих дерев і привітно, підбадьорливо кивали дітям: «Нічого. Все на світі перемелется — мука буде. Бадьоритеся, дітки...»

— Кувшинніков Іван, — сказав Бельмесов.— А підійди до нас сюди, Іван Кувшинніков... От так. Скільки буде п'ятьма шість, Кувшинніков, а?

— Тридцять.

— Правильно. Ну, а скільки буде, якщо множити п'ять дерев на шість коней?

Болісна складка перерізувала загорілий лоб Кувшиннікова Івана.

— П'ять дерев на шість коней? Теж тридцять.

— Правильно, Але тридцять — чого?

Мовчав Кувшинніков.

— Ну, чого ж тридцять? Тридцять дерев або тридцять коней?

У Кувшиннікова заворушилися губи, волосся на голові і навіть вуха тихо затрепетали.

— Тридцять... коней.

— А куди ж дівалися дерева? — іронічно примружився Бельмесов. — Не добре, тезко, не добре... Було всього шість коней, було п'ять дерев і раптом — на тобі! — тридцять коней і жодного дерева... Куди ж ти їх дівав?

Хтось на задній парті сумно хихикнув. У сміху чулося тужливе передчуття власної загибелі. Підбадьорений успіхом своєї гостроти, Іван Демьянич продовжував:

— Або ти думаєш, що з п'яти дерев вийдуть двадцять чотири коні. Ну, добре: я тобі дам одне дерево — зроби ти мені з нього чотири коні. Тобі це, очевидно, легко, Кувшинніков Іван, а? Що ж ти мовчиш, Іван, а? Сумно, сумно. Погано твоя справа, Іван. Ступай, брат.

— Я знаю, - тужливо промимрив Кувшинніков.— Я учив.

— Вірю, милий. Учив, але як? Погано учив. Безглуздо. Без міркування. Сідай, брат Іван! Кулебякін, Ілля! Ну... ти нам скажеш, що таке дріб. — Дробом називається частина якого-небудь числа.

— Так? Ти так думаєш? Ну, а якщо я наб'ю рушницю дробом, це буде частина якого числа?

— То дріб не такий, — посміхнувся блідими губами Кулебякин. — То інший.

— Звідки ж ти знаєш, про який дріб я тебе запитав. Можливо, я тебе запитав про рушничний дріб. Ось якби ти був, Кулебякін, розумніше, ти б запитав: про який дріб я хочу знати — про простій або арифметичний... І на мою ствердну відповідь, що про останний — ти повинен був відповісти: «арифметичним дробом називається — і так далі»... Ну, тепер скажи ти нам, які бувають дробі.

— Прості бувають дробі, — зітхнув збентежений Кулебякін, — а також десяткові.

— А ще? Який ще буває дріб, а? Ну, скажи! — Більше немає, — розвів руками Кулебякін, ніби щиро жалкуючи, що не може задовольнити ще яким-небудь дробом ненаситного екзаменатора.

— Та ну? Більше немає? А ось якщо людина танцює і ногами дріб виробляє — це як же? По-твоєму, не дріб? Чи бачиш що, мій милий... Ти, можливо, і знаєш арифметику, але російської мови — нашої великої, різноманітної і могутньої російської мови — ти не знаєш. І це нам всім сумно. Ступай, брат Кулебякін, і на волі про дещо подумай, брат Кулебякін. Лисенко! Ось ти, Лисенко Кондратій, скажеш нам, що тобі відомо про ланцюгове правило. Ти знаєш ланцюгове правило?

— Знаю.

— Дуже добре. Ну, а ланцюгове виключення тобі відоме?

Лисенко метнув у бік товаришів переляканим оком і, повісивши голову, замовк.

— Ну, що ж ти, Лисенко? Адже говорять же: немає правила без виключень. Ну, ось ти мені і відповідай: є в ланцюговому правилі ланцюгове виключення?

Прагнучи не шуміти, я відсунув стілець, тихенько встав і, зробивши загальний уклін, попрямував до виходу.

Люб'язний директор з білою зіркою теж встав, наздогнав мене в передній і сказав, підморгуючи на екзаменаційну кімнату:

— Ну, як?.. Чи не говорив я, що дока. Так і хапає, так і ріже. Орел. Та тільки жалко, не мешканець він у нас... Переводять з підвищенням до Харкова. А жалко... Я вже не знаю, що ми без нього і робити будемо... Без орла-то.