Перейти до вмісту

Вікіджерела:Що таке Вікіджерела?

Матеріал з Вікіджерел
(Перенаправлено з Вікіджерела)
Що таке Вікіджерела?
Скорочення:
ВД:ЩТВ
Ця сторінка містить загальний опис Вікіджерел і основних положень їхніх правил.

Вікіджерела (англ. Wikisource) — вільна інтернет-бібліотека, проект Фонду Вікімедіа для створення бібліотеки з вільним вмістом, яка б постійно поповнювалася як оригінальними текстами, так і їхніми перекладами будь-якими мовами.

Дана сторінка призначена для того, щоб визначити чим є Вікіджерела і чим не є, і що відрізняє цей проект від інших проектів Вікімедіа.

Перший логотип Вікіджерел

Історія[ред.]

Вікіджерела, початково названі Project Sourceberg (від Project Gutenberg)), стартували у листопаді 2003 року, як зібрання додаткових текстів для статей Вікіпедії. Проект швидко зростав і 18 травня 2005 досяг 20,000 текстів різними мовами.

У серпні та вересні 2005 року Вікіджерела було поділено на окремі піддомени для різних мов.

Більше інформації про історію Вікіджерел можна знайти за такими посиланнями:

Що містять і що не містять Вікіджерела?[ред.]

Дещо з того, що можна додавати у Вікіджерела:

 1. Оригінальні тексти, що були попередньо опубліковані будь-яким автором
 2. Переклади оригінальних текстів
 3. Історичні документи національного та міжнародного значення
 4. Бібліографії авторів, чиї твори є у Вікіджерелах

Звичайно ж, що поданий список не є повним і завершеним.

Деякі базові критерії для текстів, що не повинні додаватися до Вікіджерел:

 1. Матеріали, що порушують авторське право
 2. Оригінальні твори, написані самими учасниками Вікіджерел і попередньо не опубліковані
 3. Математичні дані, формули і таблиці
 4. Початкові коди комп'ютерних програм
 5. Статистичні дані (результати виборів, демографія тощо)

Це лише основні, очевидні речі, які не слід додавати до Вікіджерел. Безумовно, можуть бути інші обмеження на додавання інформації, що оговорено у правилах і домовленостях.

Для більш детальної інформації дивіться:

Мови та переклади[ред.]

Вікіджерела є багатомовним проектом. Тексти та переклади текстів вітаються усіма мовами у відповідних мовних розділах та на загальному wikisource.org.

Український розділ Вікіджерел призначений для:

 • оригінальних текстів українською мовою;
 • українських перекладів текстів з інших мов.

Допускаються тексти в оригінальній орфографії, а також тексти, написані діалектами української та староукраїнською мовами.

Доцільно зв'язувати різні варіанти і переклади текстів посиланнями з метою легкого доступу до них.

Щодо інформації про мови і переклади, дивіться:

Вікіджерела та інші проекти Вікімедіа[ред.]

Вікіджерела та Вікіпідручник?[ред.]

Вімінності між цими двома проектами є доволі очевидними.

 • Вікіджерела зосереджені на матеріалах, що вже десь опубліковані. Вікіджерела можна розглядати як бібліотеку робіт у суспільному надбанні.
 • Wikiпідручник — це навчальний матеріал, написаний самими учасниками (тобто навчальні курси, підручники, анотовані тексти для навчання).

Вікіджерела чи Вікіпедія?[ред.]

Вікіпедія — це енциклопедія, Вікіджерела — це бібліотека. Вікіпедія містить статті про книги, в той час як Вікіджерела містять самі книги. У деякій мірі і Вікіджерела, і Вікіпедія можуть включати бібліографічний матеріал про автора.

Захист сторінок[ред.]

Сторінки у більшості проектах Вікімедія розроблені для постійних змін. Типовим прикладами є статті Вікіпедії чи навчальні матеріали Вікіпідручника.

Натомість, Вікіджерела — це бібліотека незмінних текстів, що вже були десь опубліковані. У багатьох чи у більшості випадків, ці тексти не призначені для змін і покращення, адже це лише пошкодить і порушить їхню цілісність. Тому, після перевірки якості оформлення тексту та усунення помилок, тексти у Вікіджерелах можуть бути захищені від редагування. Коментарі щодо необхідності зміни чи виправлення тексту завжди можуть бути розміщені на сторінці обговорення і, якщо це справді необхідно, захист може бути знятий.

Таким чином, Вікіджерела є більше подібними до Вікіновин, які «захищають» архівні сторінки новин для збереження їх у незмінному вигляді.

Більш детальніше, дивіться:

Нейтральність[ред.]

Нейтральна точка зору (НТЗ) є основним принципом, що діє у більшості, але не всіх, проектах сім'ї Вікімедіа. Нейтральна точка зору у Вікіджерелах означає достовірне відтворення оригінального тексту із вказуванням авторства з уникненням того, щоб редактори робили наголос лише на окремих частинах тексту чи відтворювали лише певні частини тексту. Тим не менше, немає потреби, щоб оригінальні тексти відображали нейтральну точку зору.

Авторське право[ред.]

Авторське право застосовується до Вікіджерел так само, як і до інших проектів Вікімедіа, тому про нього слід пам'ятати завжди.

Для детальної інформації щодо авторського права дивіться:

Див. також[ред.]