Перейти до вмісту

Вікіджерела:Що містять Вікіджерела

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка описує офіційне правило Вікіджерел. Воно загальноприйняте серед дописувачів і вважається стандартом, якого мають дотримуватись всі користувачі. Окрім невеликих правок, будь-які зміни потрібно спершу обговорити на сторінці обговорення перед тим, як вносити їх до правила.
Критерії включення
Скорочення:
ВД:КВ, ВД:ЩМВ
Вікіджерела, як вільна бібліотека, які кожен може покращити, існує для збереження вільних творчих та інтелектуальних робіт, створених протягом історії, і для надання доступу до цих публікацій у вигляді вікі-версії так, щоб кожен міг додати цінності цій колекції. Ця сторінка містить правила для визначення чи конкретна робота підходить цілям проекту і прийнятна для Вікіджерел.

Визначення того, що може бути включено

[ред.]

Критерії на цій сторінці використовуються додатково до критеріїв авторського права, що описані на Вікіджерела:Авторське право

Різні правила можуть застосовуватися в залежності від того, коли була створена робота. Хоча закон про захист авторських прав Сполучених Штатів надає зручну дату переходу у суспільне надбання, тим не менше, є можливість, що робота, створена перед цією датою, все ще знаходиться під дією авторських права, або що робота, створена після цієї дати, вже перейшла у суспільне надбання.

Роботи з електронними копіями

[ред.]

Вікіджерела — бібліотека зацифрованих, розпізнаних, вичитаних та перевірених копій, що існують на паперовому носії літературних, наукових, публіцистичних творів, документів державних та місцевих органів влади, архівних документів, рукописів тощо (далі — Твір). Твори повинні перебувати у суспільному надбанні або мати вільну ліцензію для використання.

Кожен розміщений на сторінках Вікіджерел Твір має супроводжуватись електронною копією — сканом оригіналу у вільному для розповсюдження форматі. Для цього скановану копію Твору у вигляді файлу користувач завантажує у Вікісховище/Вікіджерела, а на основі цього файлу у Вікіджерелах у просторі імен Індекс: створює сторінку індексу (далі — Індекс). При створенні до Індексу автоматично включається набір сторінок (простір імен Сторінка:), відповідних оригінальним сторінкам Твору. Індекс дозволяє у зручній формі якісно вичитувати сторінки Твору, а також дає можливість будь-якому користувачеві впевнитись у правильності відтворення у Вікіджерелах оригінального тексту Твору.

Додавання до Вікіджерел нового Твору без створення відповідного Індексу заборонено. Такий Твір вилучатиметься, якщо впродовж двох тижнів відповідний Індекс не буде створений і не буде зв'язаний з головною сторінкою (сторінками) Твору в основному просторі імен.

Роботи, створені до 1 січня 1929

[ред.]

Більшість письмових творів (або записів оригінального аудіо- чи відеовмісту), опублікованих (або створених, але ніколи не опублікованих) до 1 січня 1929 року можуть бути додані до Вікіджерел, допоки це можна перевірити. Джерела можуть включати як завантажені скановані копії, так і друковані паперові джерела. Швидше всього, такі роботи не будуть підпадати під перелік перелік деяких робіт не для додавання до Вікіджерел.

Роботи, створені після 31 грудня 1928

[ред.]

Документальні джерела

[ред.]

Документальні джерела характеризуються одним з двох критеріїв:

  1. це офіційні документи суб'єкта, що їх створив, або
  2. вони доказові у своїй природі і створені у ході подій.

Ці документи від конституцій та угод до персонального листування та щоденників. Ця категорія може включати матеріали, що не були доступні історично, такі як: історичні телефонні дзвінки, юридичні справи та звіти військових операцій. Документальні джерела повинні додаватися у повній формі, якщо це можливо, без суттєвих редакторських виправлень. Джерело таких робіт має бути вказано так, щоб інші могли перевірити, що копія на Вікіджерелах є правомірним відтворенням. Висловлення звичайних думок не є документальним джерелом.

Аналітичні та художні роботи

[ред.]

Аналітичні роботи — це публікації, що збирають інформацію з різних джерел та аналізують її. Будь-яка публіцистична робота, написана на деяку тему після того, як сталися відповідні головні події, зазвичай потрапляє в цю категорію. Як аналітичні роботи, так і будь-які художні роботи повинні бути опубліковані в медіа, що включає рецензування і редакцію; це виключає само-друки.

Наукові дослідження

[ред.]

Наукові дослідження є прийнятними для включення у Вікіджерела, якщо робота пройшла рецензію надійного суб'єкта і яку можна верифікувати. Ця робота має бути випущені під вільною ліцензією, що виключає роботи, які вже були опубліковані комерційно з угодою, що забороняє передрук.

Прикладом такої прийнятної дослідної роботи є дисертація, що була уважно розглянутою і прийнятою науковою радою акредитованого університету.

Наукові дослідження, що попередньо не публікувалися, незалежно від того, чи проходили вони рецензування чи ні, є прийнятними для включення у Вікіджерела, якщо автор задовільняє критеріям значимості (незалежно від того, чи Вікіпедія власне має статтю про автора чи ні) і робота випущена під вільною ліцензією, сумісною з ліцензією Вікіджерел.

Додавання цінності текстам

[ред.]

Хоча Вікіджерела не є місцем, де редактори можуть розміщувати свої нові й оригінальні роботи, все ж є шляхи для створення творчого внеску, додаючи цінність наявним публікаціям. Повністю нові твори є неприйнятними тут, але деякі з них можуть розміщуватися у інших проектах Вікімедіа, наприклад, у Вікіпідручнику.

Переклади та іншомовні видання

[ред.]

Українські Вікіджерела збирають тексти українською мовою. Тексти іншими мовами повинні розміщуватися у відповідних мовних піддоменах чи на загальному багатомовному вебсайті.

Одночасно Українські Вікіджерела збирають українські переклади іншомовних текстів, багатомовні видання, у яких основна мова видання або цільова мова перекладу — українська, а також суцільно іншомовні видання, які, на думку користувачів, потребують української анотації. Останнє означає, що суцільно іншомовні видання мають розміщуватися у відповідних мовних піддоменах чи на загальному багатомовному вебсайті, проте вони також можуть розміщуватись в українських Вікіджерелах при умові анотації, зрозумілості, назви українською мовою із зазначенням мови оригіналу і з використанням відповідних технічних засобів, що дозволяють відображати тексти з іншомовних піддоменів чи з загального багатомовного вебсайту Вікіджерел. В цьому випадку іншомовні тексти не потребують вичитування та перевірки в українських Вікіджерелах. За нагодою переклади цих іншомовних текстів українською мовою можуть бути розміщені в українському просторі Вікіджерел. 

Для перекладів, пріоритетним у Вікіджерелах є додавання попередньо опублікованих перекладів у суспільному надбанні. Тим не менше, у світлі того, що існує незліченна кількість текстів іншими мовами, що інакше можуть бути ніколи не перекладені, а також тому, що нові, додаткові переклади можуть покращити наявні у багато способів, Вікіджерела дозволяють також переклади, створені користувачами Вікіджерел.

Для детальнішої інформації щодо перекладів, зокрема того, як їх оформлювати, див. Вікіджерела:Переклади. Також див. Вікіджерела:Авторське право стосовно інформації щодо авторського права на перекладені роботи.

Анотації, ілюстрації та інші похідні роботи

[ред.]

Анотації включають виноски, коментарі, пояснення тощо. Попередньо опубліковані роботи з анотаціями та ілюстраціями розміщуються у Вікіджерелах так само, як і будь-які інші опубліковані роботи. Тим не менше, додавання користувачами власних анотацій та ілюстрацій не є прийнятним для Українських Вікіджерел. Такі роботи є похідними роботами і повинні бути спершу опублікованими у видавництві (це не стосується перекладів, що є особливим випадком, описаним вище).

Зауважте, що анотації навчального спрямування, що створені для полегшення навчання, особливо для підготовки до екзаменів, належать до Вікіпідручника і можуть там розміщуватися.

Перелік деяких робіт не для додавання до Вікіджерел

[ред.]

Все, що наведено нижче, базується на інтерпретації зі здоровим глуздом правил, наведених вище.

Оригінальний внесок

[ред.]
Скорочення:
ВД:ОВ

Роботи, створені користувачами Вікіджерел і не опубліковані у перевіреному, зазвичай рецензованому видавництві, не належать до Вікіджерел. Вікіджерела — це не спосіб для автора опублікувати його роботи і зробити їх доступними для інших людей, і це не є сайт для пошуку "нових талантів".

Реклама

[ред.]

Вікіджерела не збирають рекламу, що стосується будь-якого типу робіт, якщо вона не є сама публікацією. Це включає інформацію про роботи, які нещодавно були опубліковані, як тих, що захищені авторським правом, так і в суспільному надбанні. Реклама може бути у різних формах, але зазвичай це виявляється у написаних коментарях чи зовнішніх посиланнях.

Зауважте: Реклама, що є частиною більшої публікації, є прийнятною.

Анонімні тексти

[ред.]

Зазвичай, визначення статусу авторських прав вимагає знання детальної інформації про авторство. Більшість оригінальних текстів мають визначеного автора (приватних особи, групи, уряд), але є роботи, де ця інформація була втрачена. Історичні анонімні тексти є прийнятними для Вікіджерел, і деякі з них є навіть досить важливими. Тим не менше, більшість анонімних текстів не можуть бути доданими до Вікіджерел, якщо вони не мають деякого історичного значення і не мають жодних неоднозначностей стосовно авторського права.

Уривки

[ред.]

Випадкові або вибрані уривки більшої роботи в загальному не є прийнятними. Якщо вся робота доступна як djvu- чи pdf-файл на Сховищі і тут створена сторінка індексу, роботи розглядаються як роботи у процесі, а не уривки.

Роботи, що змінюються

[ред.]

Ціль Вікіджерел — збір і збереження робіт у їхній опублікованій формі. У цьому світлі, роботи, чий вміст напевне буде змінюватися час від часу з ціллю оновлення роботи, покращення вмісту, що вже був опублікований чи для покращення сприйняття тексту, не включаються у Вікіджерела.

Деякі приклади:

  1. необмежені часом тексти, коли автор сподівається на спільні зусилля багатьох людей для закінчення і покращення його роботи;
  2. компіляції, коли є багато джерел деякого тексту, та/або цей текст постійно міняється як тільки знайдена нова відповідна інформація;
  3. списки (див. також нижче).

Довідковий матеріал

[ред.]

Вікіджерела не збирають довідковий матеріал, якщо він не був опублікований як частина завершеного тексту. Така інформація, що раніше не публікувалася, часто є створена користувачами і неперевірена, що не підходить цілям проекту Вікіджерел.

Деякі приклади:

  1. списки;
  2. математичні константи;
  3. таблиці даних чи результатів;
  4. матеріали криптографії;
  5. вихідний код програм.

Зауважте: Довідковий матеріал, що наданий, як частина більшої публікації (таблиці, додатки тощо) підходить Вікіджерелам.

Див. також

[ред.]