Перейти до вмісту

Довідка:Посібник новачка з вичитки

Матеріал з Вікіджерел
Посібник новачка з вичитки
Як вичитувати книгу у Вікіджерелах.

Вичитка — це основа Вікіджерел, завдяки їй тексти у нашій бібліотеці найвищої якості. Процес вичитки зачіпає два «простори назв» і спеціальне розширення програмного забезпечення. Разом два простори назв (Індекс і Сторінка) можна назвати «робочим простором». Саме тут відбувається вичитка, редагування та інші закулісні речі.

Вичитка робиться на основі відсканованих сторінок фізичної книжки, зазвичай у вигляді файлу DjVu. Він необхідний для створення сторінки Індексу, вона знаходиться у просторі Індекс з тією ж назвою, що й файл DjVu. Кожна окрема сторінка книги є окремою сторінкою у просторі назв Сторінка. Сторінка ж Індексу містить посилання на сторінки, кожна з яких має бути вичитана.

У цьому посібнику пояснюється, як вичитувати сторінку, з вказівками на інші сторінки з більш детальною інформацією. Посібник по сторінках Індексу див. тут: Довідка:Посібник новачка зі сторінок Індекс:.

Як вичитувати сторінку

[ред.]
Примітка: Щоб отримати уявлення про те, як виглядає цей процес, не завадить глянути кілька сторінок поточної Вичитки місяця.

У процесі вичитки фігурують сторінка Індексу та усі пов'язані сторінки у просторі назв Сторінка.

  1. Якщо ви натиснете на одне з чисел на сторінці Індексу, то побачите зображення цієї сторінки бік-о-бік з полем тексту. Поле тексту може бути пустим або автоматично заповненим текстом цієї сторінки.
    • Якщо воно порожнє: введіть текст, який ви бачите на зображенні, у текстове поле.
    • Якщо воно не порожнє: виправте текст у полі так, щоб він відповідав тексту на зображенні.
  2. Подивіться попередній перегляд роботи, встановіть статус як «Вичитана» (жовтий), тоді збережіть. — див. також Довідка:Вичитка та Довідка:Статус сторінки.
    • Якщо ви не закінчили вичитування сторінки, але хочете її зберегти, встановіть статус «Не вичитана» (червоний).
  3. Повторіть останні два кроки для кожної сторінки відсканованого документа.

Паралельний перегляд

[ред.]
Знімок екрану у просторі назв Сторінка, на якому показано текстове поле бік-о-бік із зображенням відсканованої сторінки.
(Зобр. 1) Паралельний перегляд у просторі назв Сторінка

Коли ви переглядаєте сторінку у просторі назв Сторінка, екран поділений на дві частини (зобр. 1). Це паралельний перегляд, який дає можливість вичитувати текст у Вікіджерелах (зліва) паралельно зі сканованим текстом (справа). Коли ви починаєте редагувати сторінку у просторі назв Сторінка, екран поділено на три частини (зобр. 2). Скан залишається там же, а ліва частина перетворюється на вікно редагування і відображуваний текст переміщується зліва нагору, над двома іншими частинами.

Вичитка

[ред.]

Щоб вичитати сторінку, вам треба відредагувати текст у лівій частині так, щоб він якнайбільше відповідав відсканованому зображенню у правій.

Вам не треба робити ідентичної, фотографічної копії скану. Вікіджерела — це вебсайт, не книга, і текст більш важливий, ніж типографія. Вам просто треба наблизитись, наскільки зможете. Деякі речі працюють у книгах, але не у Вікіджерелах: наприклад, колонки тексту. У Вікіджерелах вони не такі важливі, та й працюють не дуже, при вичитці їх треба ігнорувати. Пам'ятайте, що сторінки будуть подані разом в основному просторі після закінчення вичитки — такі речі, як колонки, будуть просто нечитабельними.

Для детальнішої інформації див. Довідка:Вичитка

Статус сторінок

[ред.]
Знімок екрану з простору назв Сторінка, на якому показано перемикач стану сторінки з навколишніми елементами: кнопками «Зберегти» і «Попередній перегляд».
(Зобр. 3) Перемикач стану сторінки

Коли ви зберігаєте сторінку, ви також маєте вказати стан сторінки. Ви побачите кольоровий рядок перемикача між полем для опису змін і панеллю спецсимволів. Якщо ви щойно почали сторінку і зовсім не внесли змін (або не багато), тоді оберіть положення «Не вичитана» (червоне). Якщо ви повністю вичитали сторінку і виправили кожну помилку, яку змогли знайти, тоді оберіть жовте «Вичитана».

Деякі сторінки уже вичитані іншими людьми. Ви можете переглянути їх і покращити стан сторінки. Прогляньте сторінку, чи не залишились там якісь помилки або речі, які треба змінити. Якщо такого нема або ж ви уже все поправили, підвищіть статус сторінки на один рівень. «Не вичитана» сторінка (червоне) стає «Вичитана» (жовте), а далі — «Перевірена» (зелене). Перевірені сторінки — завершені, вони більше не потребують редагування. Порожні сторінки (сіре) та проблематичні (блакитне) є особливими випадками; див. про них нижче.

Для детальнішої інформації про стан сторінок див. Довідка:Статус сторінки

Пусті сторінки

[ред.]

Пусті сторінки можна залишати пустими і вказувати для них стан «Без тексту» (сіре). Ці сторінки будуть ігноруватись, коли решта додаватиметься в основний простір.

Це стосується і форзаців, якщо на них немає ілюстрацій. Але не стосується сторінок з ілюстраціями, які треба вичитувати у звичному порядку. Якщо ілюстрація не доступна, див. Проблематичні сторінки.

Проблематичні сторінки

[ред.]

Якщо у вас виникла проблема з вичиткою сторінки і ви не можете її закінчити, можна вказати для неї стан «Проблематична» (блакитне). Це сповістить інших людей, що тут є проблема, яку вони можуть бути здатними вирішити.

Зазвичай проблеми стосуються сторінок з ілюстраціями (якщо немає у доступі файла зображення), сторінки з формулами, іншомовним текстом (особливо, якщо це не кирилиця і не латинка), сторінки з особливим форматуванням. Для деяких із цих випадків існують спеціальні шаблони, що вказують на проблему (див. #Шаблони проблем нижче). Вони корисні для інших людей, що переглядатимуть сторінку, та привертають увагу тих, хто може виправити проблему.

Примітки

[ред.]

Зберігати

[ред.]
  • Форматування тексту, наприклад, жирний текст і курсивний текст — використовуйте '''жирний текст''' і ''курсивний текст''.
  • Різні розміри шрифтів — використовуйте шаблони {{smaller}} і {{larger}}. Наприклад, {{smaller|менший розмір}} дасть: менший розмір тексту, а {{larger|більший розмір}} дасть: більший розмір тексту.
  • Особливу типографію, зокрема:
    • Буквицю
    • Капітель — якщо великі літери такого ж розміру, як і малі, використовуйте {{Small-caps}} або {{sc}}. Наприклад, {{sc|Частина Перша}} дасть: Частина Перша.
    • Розриви розділів (ряди зірочок: * * * * * )
    • Горизонтальні лінії — використовуйте {{rule}}. Наприклад {{rule|25em}} дасть:


Деяку іншу інформацію про шаблони форматування див. тут: Довідка:Посібник новачка з типографії

Не зберігати

[ред.]
  • Будь-які помітки та доповнення: дописане від руки, бібліотечні штампи, плями, подряпини, водяні знаки, бруд тощо — все це не є частиною оригінальної книги.
  • Колонки не потрібні. Текст наступної колонки має просто продовжувати текст попередньої.
  • Не виправляйте помилки написання! Ні орфографічні, ні одруки — текст повністю має відповідати оригіналу.

За бажанням

[ред.]
  • Розриви рядків. Вебсторінки зазвичай ігнорують одиночні розриви рядків, тож текст, розбитий на рядки (звичне явище для сканованого тексту) для читача буде відображатися нормально. Розриви рядків можуть спричиняти проблеми (у шаблонах, наприклад, посиланнях і таблицях), але їх вилучення залежить від доброї волі того, хто вичитує.
Наприклад
Оригінал «Привіт,» — сказав приклад. Це
приклад розірваного рядка.
Виправлене «Привіт,» — сказав приклад. Це приклад розірваного рядка.
  • Сторінки, що не є частиною самої роботи, такі як рекламки, не треба вичитувати чи включати в основну версію. З іншого боку, якщо вичитувач хоче вичитати і включити ці сторінки, це дозволяється.
  • Розширена типографія. Створення сторінки, що виглядає зовсім як оригінальна, це гарно. Одначе, сам текст важливіший. Деяку типографію досить важко відтворити; деяка може спричинити незручності на сайті. Просто не заморочуйтесь занадто.

Типові помилки оцифрування

[ред.]

Оптичне розпізнавання символів (OCR) — функція, яку використовують комп'ютери для читання тексту. Оцифрування часто зберігається всередині файлів DjVu і дістається комп'ютером, коли починається вичитка нової сторінки. Одначе, треба пам'ятати, що комп'ютери розпізнають друкований і відсканований текст не ідеально, досить часто припускаючись помилок. У таблиці подані деякі найчастіші помилки з можливих, які треба знаходити і виправляти під час вичитки.

Наприклад
Помилка OCR Виправлення
tlie the
a11, aH, aU all
au an
\vas was
mc me
ЗО 30

Інші часто необхідні виправлення

[ред.]
  • Розриви абзаців. Між абзацами треба додавати пустий рядок, це стандарт електронного та інтернет-форматування.
  • Пробіли перед знаками пунктуації треба вилучати (якщо це помилка OCR, якої немає в оригінальному тексті)
Наприклад
Розпізнано foo bar ; lorem ipsum
Виправлення foo bar; lorem ipsum
Вилучено пробіл перед крапкою з комою.

Шаблони

[ред.]

Є деякі шаблони, які можуть знадобитися при вичитці сторінки.

Шаблони вичитки

[ред.]
Див. Довідка:Шаблони

Шаблони проблем

[ред.]

Ці шаблони треба використовувати, якщо є проблема, яку ви не можете виправити самі. Коли ставите один з них, також вказуйте стан сторінки як «Проблемна» (блакитне).

Шаблон Використовується, коли...
{{missing image}} ...треба вставити зображення.
{{illegible}} ...текст не можна прочитати.
{{arabic missing}} ...використовуються арабські символи.*
{{chinese missing}} ...використовуються китайські символи.*
{{greek missing}} ...використовуються грецькі символи.*
{{hebrew missing}} ...використовуються символи івриту.*
{{symbol missing}} ...використовуються невідомі символи.
* коли ви не можете читати чи писати цими мовами.

Червоні шаблони іще не створені, ними користуватись не можна. У майбутньому це буде можливо.