Перейти до вмісту

Довідка:Посібник новачка з джерел

Матеріал з Вікіджерел
Посібник новачка з джерел
Як додати книгу для вичитки у Вікіджерелах.

Джерелом, з якого відбувається вичитка твору, в загальному випадку у Вікіджерелах має бути відсканована копія оригіналу, зазвичай збережена у форматі DjVu (вимовляється як «дежавю́») або PDF. Такий скан слід завантажити на Сховище, а і створити у Вікіджерелах сторінку в просторі назв «Індекс:» з такою ж назвою як файл. Після цього можна починати вичитку.

Який формат обрати?

[ред.]

Історично для сканів у Вікіджерелах найчастіше використовувався формат DjVu, ви також можете завантажувати файли у форматі PDF. Див. Вікіджерела:DjVu чи PDF для порівняння. В будь якому випадку, не слід перекодовувати скани отримані з електронних бібліотек виключно для того, щоб змінити його формат. Рушій підтримує обидва формати.

Якщо сторінок небагато, також скористатись форматами зображень (напр. JPEG) для окремих сторінок, але це складніше. Див. Довідка:Сторінки Індекс для детальнішої інформації.

Де взяти скани?

[ред.]
Див. також Довідка:Джерела, Довідка:Оцифрування текстів та зображень

Ви можете або відсканувати книгу самостійно, або знайти скан, зроблений кимось іншим.

Найлегше знайти готові скани в міжнародних електронних бібліотеках Internet Archive та Google Books, багато саме україномовних сканів в електронних бібліотеках Diasporiana, Чтиво. Будьте уважні, не всі скани з цих джерел відповідають суворим вимогам Вікіджерел щодо авторського права.

Є чимало способів створити власний сканований екземпляр з використанням сканера чи цифрової фотокамери, чим варто займатися, якщо відповідна книга відсутня в мережі або має занадто погану якість. Якщо ви самі відсканували книгу, її можна конвертувати у DjVu чи PDF власним програмним забезпеченням, або завантажити скани на сайти типу Internet Archive, що може бути легше. Там зконвертують ваші скани і ви зможете завантажити готовий файл.

Як додати новий текст ?

[ред.]

Це варто знати перед завантаженням

[ред.]

Перед додаванням нового тексту, переконайтесь, будь ласка, що ви знайомі з такими настановами:

Базова процедура

[ред.]

Повна інтеграція робіт у Вікіджерела може бути доволі складним процесом. І ми геть не очікуємо, що нові користувачі знали усі входи і виходи системи перед тим, як починати розміщувати тексти. Однак є проста базова структура додавання будь-якого тексту, якої варто дотримуватися.

Перш за все перевірте, чи цієї роботи ще нема у Вікіджерелах. Пошукайте її:

 • використавши поле пошуку, що є на кожній сторінці. Випадний список назв відповідає введеним символам
 • подивіться на сторінці автора, де має бути список його робіт
 • здійсніть розширений пошук по назві, автору або короткій фразі з тексту
 • здійсніть пошук по Вікіджерела зовнішнім пошуковиком, напр. Google

Завантаження скану

[ред.]
Див. також Довідка:Додавання зображень

Зазвичай файли DjVu чи PDF мають завантажуватися прямо на Сховище, один з сестринських проектів Вікіджерел, де розміщені зображення та файли для загального використання. Однак Сховище бере до уваги авторське право не лише США, але й країни походження роботи. У Вікіджерелах такої вимоги немає. Тому якщо видання, зроблені не у США, знаходяться у суспільному надбанні в Сполучених Штатах, але не у своїх країнах походження, їх треба завантажувати одразу на Вікіджерела. Цей метод так само стосується зображень. (Наразі локальне завантаження вимкнене).

Щоб завантажити на Сховище:

Створення сторінки індексу для вашого нового тексту

[ред.]
Див. також Довідка:Посібник новачка зі сторінок Індекс:

Коли файл завантажено у правильне місце, треба створити на Вікіджерелах сторінку індексу. Сторінка індексу повинна мати таку ж назву, як і щойнозавантажений файл. Наприклад, завантажений файл Book.djvu з'явиться як Файл:Book.djvu (File:Book.djvu), тоді сторінка індексу має називатися Індекс:Book.djvu.

 1. Створіть сторінку Індекс: для скану. Для цього
  1. вводіть слово «Індекс:» і назву вашого скану у полі пошуку в правому верхньому кутку сторінки і натисніть «знайти»;
  2. якщо відповідного індекса ще немає на Вікіджерелах, вам буде запропоновано створити таку сторінку: зробіть це
 2. Уведіть усю інформацію, що вам відома, не вказуючи нічого невідомого чи невідповідного.
 3. Попередньо перегляньте вашу роботу, тоді збережіть. У разі успіху ви побачите список сторінок під зображенням обкладинки і інформацію, яку ви щойно ввели.

Як щодо робіт без сканів?

[ред.]

В ідеалі усі роботи повинні мати скани, в т. ч. й ті, які зараз їх не мають, оскільки тільки сканована копія дозволяє іншим користувачам пересвідчитися, що текст розміщений у проекті відповідає джерелам і не є помилковим чи свідомо сфальсифікованим. Наразі присутня можливість завантажувати тексти з інших джерел без сканів, але це ДУЖЕ І ДУЖЕ не рекомендується. З часом планується заборонити додавання робіт без сканів, окрім очевидних випадків, коли оригіналом роботи є електронна версія.

Якщо ви з певних причин все ж таки вирішили додати текст, скан якого відсутній, будь ласка в шаблоні {{Заголовок}} зазначте параметр видання = так (або edition = yes) і на сторінці обговорення тексту (посилання «Обговорення» зверху сторінки) додайте шаблони {{textinfo}} та {{second-hand}} в параметрах яких розкрийте джерело надходження тексту, поясніть чому неможливо було завантажити скан і яким чином інші користувачі можуть верифікувати текст.