Гіпноза та навіяння і значіння їхнє для людини/Передмова
Гіпноза та навіяння і значіння їхнє для людини Передмова |
Коротенька історія гіпнози та навіяння ▶ |
|
Гіпноза та навіяння відограють величезну ролю в житті людини, бо їхні явища трапляються на кожному кроці людського життя.
Вивчення явищ гіпнози крім глибокого наукового інтересу має ще велике практичне значіння, бо яскраво пояснює де-які сторінки в поведінці людини.
На жаль, це величезне природнє явище — гіпноза — майже протягом кількох віків перебувало в руках різних пройдисвітів, „чародіїв“, „знахорів“, „жерців“ та попів різних культів і тільки починаючи з XIX віку стає здобутком науки. Гіпноза звернула на себе увагу ще за стародавніх часів; це стверджують рукописи найстародавніших народів, що тільки відомі історії.
Так, стародавні єгиптяни в церкві Ескулапа мали навіть спеціяльне приміщення для переведення гіпнози над різними особами, що переважно хотіли показати ніби-то владу богову через жерців на людей.
У де-яких країнах (прикладом, Асирія) гіпнозою користувалися, виключно щоб підвищити вплив релігії на широкі кола народніх мас; цьому явищу так багато надавали значіння, що, наприклад, посади священників мігли переймати тільки ті особи, які виявляли докази технічного володіння гіпнотичним навіянням.Як в стародавні, так і в середні віки гіпноза перебувала під владою чарівництва та инших виглядів темноти. Тому немає нічого дивного, що пояснення, які давали гіпнозі, були помилкові, безпідставні і навіть шкідливі, бо залякували народні верстви перед якимись отими таємними силами.
Ще й тепер нам доводиться зустрічатись з різними пройдисвітами, знахорями, шептунами, бабками то-що, які, мов маком, засіяли наші села й дурять темне селянство та робітництво, шахруючи на цьому-ж гіпнотичному навіюванні, в якому вони нічогісінько не тямлять. В їхніх руках гіпнотичне навіяння це засіб калічити легковірних та темних людей.
Коли раніш гіпнозу пояснювали якимсь чудесним впливом на людину, містичною таємницею, то тепер, під тиском суворо-матеріялістичного біологічного світогляду, гіпноза дістає цілком наукове теоретичне психологічне значіння.
На цьому ми зупинимось нижче.
Чим саме гіпноза звертає на себе увагу?
Насамперед вона є досить значний лікарчий засіб у медицині й набирає там де-далі більшої ваги.
Далі, в нашому житті явища гіпнотичного навіювання трапляються дуже часто, чому ми на них майже не звертаємо уваги.
Історія дає нам цілу низку яскравих фактів навіяння у різних галузях суспільного життя. Пригадаймо, наприклад, таких осіб, як Наполеон, Суворов, та такі події, як Хрестові походи, релігійний фанатизм або ентузіязм, що виникає в патріотичних колах державних підчас війни, які базуються на корисних навіюваннях чи на страхіттям перед перемогою ворожої держави (прикл., Німеччина 1914 р.).
Найяскравіший приклад масового навіяння — це мода та різні звички; це мов би „психічні пошесті“. Замови шептух та знахорів теж є не що инше, як навіяння та самонавіяння.
А придивіться до релігії. Тут ми спостерегаємо в духівництві та в проповідниках релігії здібність навіюванням володіти духовним життям людини.
Навіть найсліпіша віра в бога, Алаха, Іегову, Магомета, чудотворців збудована на гіпнозі.
Для того, щоб утворити відповідне оточення для релігійного навіювання, вживають різних способів, починаючи геть від дикунських і кінчаючи „культурними“, як оперові співи в церквах, костьолах, синагогах то-що.
Цілком ясно, що масове пасивне навіяння та автоматичність — це умови, що перешкоджають поступові людськости в найширшому розумінні слова й гальмують сотні тисяч творчих сил.