Давній Тернопіль/Микола Ракуш

Матеріал з Вікіджерел
Давній Тернопіль
Богдан Остап'юк
Микола Ракуш
Маямі—Торонто: Об’єднання «Тернопільщина» у Філядельфії, 1984
МИКОЛА РАКУШ
Меценат Фонду Катедр Українознавства у Гарварді

До визначних діячів Тернопільщини належить також Микола Ракуш. Народився в селі Серединки, 12 км. на південний захід від Тернополя. У Львові закінчив він Вищі Торговельні Курси, а в Тернополі належав до Союзу Укарїнських Купців і Промисловців, був власником фірми заліза і будівельних матеріалів. Брав активну участь у громадському житті Тернополя у 1930-их роках.

Після скитальської мандірвки прибув спершу до Чікаґо, де був спільником бюра продажу реальностей і разом з дружиною Іриною, відомою діячкою в Союзі Українок і мистцем слова, брав участь у великому скупчені громадських організацій міста Чікаґо.

Згодом перенісся до Маямі на Фльоріді і зразу інтенсивно включився у громадське життя. Своєю чесною, наполегливою працею здобув швидко серед маямських громадян довір’я і признання. Скромною і лагідною вдачею зумів завжди поєднати розсварених членів громади на тлі партійних чи політичних розходжень. Незабаром очолював Т-ва: ’’Український Американський Клюб” у Маямі, 368-ий Відділ Українського Народного Союзу, ’’Комітет Українських Громадських Організацій Маямі”, Т-во ’’Старших Віком” (сеньйорів) та інші. Багато праці вклав у влаштування різних національних і громадських починань.

Побіч своєї громадської праці Ракуш брав участь у Свято-Успенській парафії, щедро жертвуючи на прикрашення і відновлення нашої церкви. Як скарбник Т-ва ’’Церква в потребі” зібарв понад 2.000 дол., які вислано Блаженнішому Патріярхові.

Ракуш проявив незвичайну жертовність на наші культ.-освітні і релігійні цілі. Щедро жертвував на катедру св. Миколая в Чікаґо, собор Святої Родини у Вашінґтоні, на церкву Матері Божої в Люрді, Духовну Семінарію у Стемфорді, Патріярший фонд св. Софії, Український Вільний Університет у Мюнхені, Енциклопедію Українознавства. Зокрема став великим меценатом, жетрвуючи на фонд Катедр Українознавства у Гарварді 100.000 долярів!

Щирою, відданою працею на громадській ниві і незвичайною жертовністю заслужив на це відзначення.

Ця робота перебуває у спільному надбанні в Сполучених Штатах, оскільки it was published in the United States between 1978 and March 1, 1989 without a copyright notice, and its copyright was not subsequently registered with the U.S. Copyright Office within 5 years. Unless its author has been dead for several years, it is copyrighted in the countries or areas that do not apply the rule of the shorter term for US works, such as Canada (50 pma), Mainland China (50 pma, not Hong Kong or Macau), Germany (70 pma), Mexico (100 pma), Switzerland (70 pma), and other countries with individual treaties. See this page for further explanation.