Перейти до вмісту

Директива Гельб щодо стратегічного розгортання (від 19 жовтня 1939 року)

Матеріал з Вікіджерел
Директива щодо стратегічного розгортання «ГЕЛЬБ»
Мова оригіналу: німецька. Перекладач: з російської - Бобилєв Олександр (Alex79)
Створення: 19 жовтня 1939 року. Джерело: Манштейн Э. (2007). Утерянные победы, М.: АСТ Москва. ISBN: 9785170332601 (рос.)   Стаття у Вікіпедії • Переклад з німецької на російську звірений з німецьким виданням 2004 року. Документ в оригіналі книги наведений із скороченнями. (примітка редактора російського видання)

Директива щодо стратегічного розгортання
«ГЕЛЬБ»


Генштаб сухопутних сил, оперативне управління
Командуючий сухопутними силами

Генштаб сухопутних сил, оперативне управління
№ 44440/39 цілком таємно
19.10.39.

25 екземплярів
4-й екземпляр

Тільки для командування! Передавати тільки з офіцером!


1. Загальна мета.

Позиція західних держав може зробити необхідним перехід німецької армії на заході в наступ. У такому випадку наступ буде здійснено всіма наявними силами. Метою цього наступу, що буде здійснено на північному фланзі Західного фронту через голландсько-бельгійську і люксембурзьку територію, буде розгром по можливості великих сил французької армії і її союзників і одночасно захоплення можливо більшого простору на території Голландії, Бельгії і Північної Франції як плацдарму для успішного ведення повітряної і морської війни з Англією і як широкої смуги забезпечення Рурської області.

2. Угруповання сил і завдання:

а) Наступ буде вестися під моїм командуванням, армійською групою «Н» і групами армій «Б» і «А». Найближча мета наступу — скувавши голландську армію, розгромити можливо більшу частину бельгійської армії в районі прикордонних укріплень і швидким зосередженням великих — особливо рухливих — з'єднань у північній і центральній Бельгії створити передумови для невпинного продовження наступу великим угрупованням північного флангу і для швидкого оволодіння морським узбережжям Бельгії.

Армійська група «Н» і групи армій «Б» і «А» зосереджуються із цією метою на схід імперського кордону між Рейні і Метлах (південніше Трира), потай пересуваються з таким розрахунком, щоб в 6 нічних переходів вони могли зайняти необхідні для переходу через кордон вихідні райони й почати ранком 7-го дня наступ. Термін, до якого повинні бути зайняті вихідні райони, буде зазначений в особливому наказі (див. пункт 9).

б) Армійська група «Н» (Голландія, північніше р. Вааль) створюється вперше. Вона підкоряється безпосередньо ОКХ.

Склад групи армій «Б» (північне крило наступу):

На правому фланзі — 2-а армія. Штаб армії знову утвориться на базі колишнього штабу 8-ї армії.
У центрі — 6-а армія. Штаб 6-ї армії буде вчасно звільнений від виконання дорученого йому тепер завдання.
На лівому фланзі групи армій — 4-я армія.

Склад групи армій «А» (південне крило наступу):

На правому фланзі — 12-а армія. Штаб армії — колишній штаб 14-ї армії.
На лівому фланзі групи армій — 16-а армія. Штаб армії знову формується.

У складі групи армій «Ц» (оборона) залишаються: 1-я армія й 7-я армія.

Розмежувальні лінії між групами армій і всередині армій (карта 1:1000000):

а) Армійська група «Н» і 2-а армія: Боркен («Н») — південний берег Рейну й Вааль.
б) 2-а армія і 6-а армія: Стеркраде (2-а) — Арсен (2-а) — Неерпельт (6-а) — Дієт (6-а).
в) 6-а армія і 4-а армія: Бергш Гладбах (6-а) — Мюльгейм (6-а) — Кьольн (4-а) — Ахен (6-а) — північна окраїна міста Люттіх (Льєж).
4-а армія і 12-а армія: Росбах-на-Зизі (4-а) — Вейєрбуш (4-а) — Гоннеф (4-а) — Арвейлер (12-а) — Гіллесгейм (4-а) — Шенекен (4-а) — Уфаліз (12-а) — Марш (4-а) — Намюр (центр).
д) 12-а армія і 16-а армія: Гер-Гренцхаузен (16-а) — Бендорф (16-а) — Кайзерзеш (16-а) — Боллекдорф (16-а) — Дикірх (16-а) — Нефшато (12-а) — Бульйон (12-а).
е) 16-а армія і група армій «С»: Лорх(16-а) — Гемюнден(16-а) — Нонівейлер (16-а) — Метлах (16-а) — Дісдорф (16-а).

3. Завдання наступаючих військ:

а) Армійська група «Н» наступає через лінію Рейні-Рейн на захід Бохольт через Ійсель, тримаючи загальний напрямок на Утрехт, і опановує рубежем на р. Гребе. Варто використовувати будь-яку можливість для просування через цю лінію і через підготовлений до затоплення район по обох сторонах від Утрехта, а також при зручному збігу обставин і для підготовки захоплення Амстердама й Роттердама. Необхідні підкріплення будуть виділені. Провінцію Гронінген зайняти незначними силами.

б) Група армій «Б» прориває бельгійські прикордонні укріплення північніше й південніше Люттіха (Льєж) і, просуваючись через канал Альберта й ділянку р. Маас від Люттіха (Льєж) до Намюра, зосереджує підлеглі їй сили в районі північніше й південніше Брюсселя таким чином, щоб звідси можна було без втрати часу наступати далі на захід і направити з району Антверпена значні рухливі сили в район Брюгге-Гент.

Необхідно перешкодити відходу супротивника з Антверпена й Люттіха (Льєж). Оточити укріплені райони, що утримуються супротивником.

2-а армія, перейшовши через Маас у районі між Німвеген і Арсен, наступає північніше лінії Арсен (вкл.) — Неерпельт (викл.) — Дієт (викл.) у загальному напрямку на Аершот із завданням прикрити наступ 6-ї армії від дій супротивника з району Антверпен.

Для цього необхідно швидке просування до каналу Альберта й через нього.

6-а армія починає наступ з лінії Венлоо-Аахен (обидва пункти вкл.) з таким розрахунком, щоб стрімко подолати Маас і прорвати бельгійські прикордонні укріплення з найменшою втратою часу. Загальний напрямок наступу — Тірльмон. За вказівкою штабу групи армій «Б» 6-а армія оточує район фортеці Люттіх (Льєж) з півночі.

4-а армія, виступивши головними силами з лінії Моншау-Хабшейд наступає на рубіж р. Маас на ділянці від Люттіха (Льєж) до Намюра й здійснює тут прорив. Дуже важливо якнайшвидше закріпитися на північному березі р. Маас і забезпечити швидке підтягування по можливості великих сил на північний берег ріки.

Продовження наступу північніше р. Маас у північно-західному напрямку — за вказівкою штабу групи армій «Б».

За вказівкою штабу групи армій «Б» армія оточує район фортеці Люттіх (Льєж) зі сходу і півдня й перебуває в готовності для того щоб по можливості звузити кільце оточення фортеці заходом своїх частин проти західної ділянки фронту. Для забезпечення з боку Намюра виставити незначні сили.

в) Група армій «А» прикриває наступ групи армій «Б» від дій супротивника з півдня й південного заходу. Своїм правим флангом вона просувається по можливості швидко через Маас південніше Намюра, щоб, залежно від вказівки ОКХ, прикрити або розширити фронт наступу групи армій «Б» на захід південніше р. Самбр.

12-а армія, виступивши з р. Ур між Хабшейдом і Валлендорфом, прориває бельгійські прикордонні укріплення по обидві сторони від Бастоні й військами сильного правого флангу форсує Маас у районі між Намюром і Фуме (вкл.). Лівий фланг займає і утримує ділянку р. Маас і р. Семуа нижче Бульйон (вкл.).

Охорону убік Намюра виставити на стику з 4-й армією.

16-а армія, починаючи наступ з лінії Валлендорф-Метлах і стрімко просуваючись правим флангом, виходить приблизно на лінію Семуа (вище Бульйон) — район південніше Арлон — південний Люксембург і прикриває по цій лінії південний фланг всіх наступаючих військ. Лівим флангом вона встановлює й підтримує зв'язок з укріпленою Саарською лінією південніше Метлах за узгодженням з 1-ю армією.

4. Загальні вказівки.

Наступаючим арміям спочатку варто рахуватися не стільки зі значними силами супротивника, які володіють високою боєздатністю, скільки з великою кількістю технічних перешкод (ріки, канали, усякого роду загородження, укріплені лінії), а також з бомбардувальною авіацією. Ретельне продумування й детальна підготовка повинні допомогти швидко подолати ці технічні перешкоди по можливості в багатьох місцях. Тільки рішуче просування всіх частин у напрямку на об'єкт атаки і їхня швидка підтримка за рахунок підтягуваних сил можуть швидко привести до оволодіння всією першою лінією оборони.

У ході подальшого наступу дуже важливо рішучими атаками, у взаємодії з авіацією, розсіяти підкріплення що надходять, попереджаючи тим самим можливість планомірного створення значних активних груп супротивника. При цьому особливий успіх можуть мати рухливі з'єднання у випадку їхніх стрімких дій. Необхідно надавати особливого значення швидкому відновленню й збереженню переправ через ріки та канали і найсуворіше регулювання руху.

При підготовці до наступу та при навчанні військ, що беруть участь у наступі, необхідно враховувати ці міркування.

Далі — пункти 5-12.


Браухіч