Директива Гельб щодо стратегічного розгортання (від 29 жовтня 1939 року)

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Директива щодо стратегічного розгортання «ГЕЛЬБ»
Мова оригіналу: німецька. Перекладач: з російської - Бобилєв Олександр (Alex79)
Створення: 29 жовтня 1939 року. Джерело: Манштейн Э. (2007). Утерянные победы, М.: АСТ Москва. ISBN: 9785170332601 (рос.)  Wikipedia-logo.png Стаття у Вікіпедії • Переклад з німецької на російську звірений з німецьким виданням 2004 року. Документ в оригіналі книги наведений із скороченнями. (примітка редактора російського видання)

Інструкція щодо стратегічного розгортання
«ГЕЛЬБ»

Цілком таємно!

Командуючий сухопутними силами
Генштаб сухопутних сил, оперативне управління
№ 44 440/39 цілком таємно, справа № 2
29.10.39

25 екземплярів
4-й екземпляр

Тільки для командування! Передавати тільки з офіцером!


1. Загальна мета:

Позиція західних держав може зробити необхідним перехід німецької армії на заході в наступ. У такому випадку для наступу будуть використані всі наявні сили із завданням змусити по можливості великі сили французької армії і її союзників прийняти бій на території північної Франції і Бельгії та розбити їх, створивши тим самим сприятливі умови для продовження війни на суші та у повітрі проти Англії й Франції.

2. Угруповання сил і завдання:

а) Наступ буде вестися під моїм командуванням групами армій «Б» і «А»; ціль наступу - знищити об'єднані сили союзників у районі північніше Сомми й вийти на узбережжя Ла-Манша. Групам армій «Б» і «А» зосередитися на сході імперського кордону між Гельдерн і Метлах (південніше Трира), потай пересуваючись для того, щоб в 6 нічних переходів можна було зайняти необхідні для переходу через кордон вихідні райони й почати ранком 7-го дня наступ. Строк, до якого повинні бути зайняті вихідні позиції буде зазначений в особливому наказі (Див. пункт 9).

б) Склад групи армій «Б» (північне крило наступаючих військ):

Управління 6-го корпусного округу (забезпечення голландського кордону). 6-а армія - для наступу північніше Люттіха (Льєж). 4-а армія - для наступу південніше Люттіха (Льєж). Тримати в готовності для використання в ході наступу за розпорядженням штабу групи армій: у районі 6-ї армії - штаб 18-ї армії (буде підтягнутий), у районі 4-ї армії - штаб 2-ї армії.

Штаб групи армій «Б» визначає строк прийняття командування штабом 6-ї армії в колишньому районі розташування штабу 2-ї армії й доповідає час і місце заняття вихідних районів 18-ю і 2-ю арміями; організує участь відповідних штабів у підготовці наступу.

Склад групи армій «А» (південне крило наступаючих військ): на правому фланзі - 12-а армія, на лівому фланзі - 16-а армія.

У складі групи армій «Ц» (оборона) залишаються: 1-а армія і 7-а армія.

Розмежувальні лінії між групами армій і між арміями (карта 1:1 000 000):

3. Завдання наступаючим військам:

а) Група армій «Б» після прориву бельгійських прикордонних укріплень веде спочатку наступ в західному напрямку. Одна група наступаючих військ просувається північніше Люттіха (Льєж), у район м. Брюссель, інша - південніше Люттіха (Льєж) у район на захід і західніше Намюра з таким розрахунком, щоб залежно від обстановки наступ групи армій міг бути продовжений в західному, а також у північно-західному або в південно-західному напрямку без втрат часу. Рухливі сили ввести якнайшвидше після прориву укріпленої прикордонної зони. У районі північної групи наступаючих військ рухливими силами наступати в напрямку на Ґент, у районі південної групи - у напрямку на Тюен із завданням рішучими наступальними діями не допустити створення супротивником оборонного фронту, взаємодіючи один з одним за вказівкою штабу групи армій, ці сили повинні створити сприятливі умови для наступу наступних за ними військ. Якщо буде потреба штаб групи армій зосереджує рухливі сили обох наступаючих груп у тому місці, де виявиться можливим швидше ввести їх у справу. Не можна допустити, щоб рухливі сили не діяли в одній групі, якщо вони можуть бути ефективно використані в іншій. Коли рухливі з'єднання вирвуться вперед, організувати роздільне керування ними й наступаючими за ними піхотними дивізіями. Використання штабів армій для виконання різних завдань організує штаб групи армій «Б».

За вказівкою штабу групи армій «Б» оточити фортеці Люттіх (Льєж) і Антверпен. Не допустити відступ супротивника з районів розташування фортець.

Групі армій «Б» з початку наступу бути в готовності за наказом зайняти голландську територію перед фортецею Голландія мінімальною кількістю сил відповідно до особливих вказівок.

б) Група армій «А», увійшовши у фронт наступу групи армій «Б», своїм правим флангом наступає в західному напрямку. Військами правого флангу якнайшвидше перейти Маас між Фуме й Музон і просуватися далі через укріплену французьку прикордонну зону в напрямку на Лаон. Своїм лівим флангом група армій прикриває наступ всіх сухопутних сил від дій супротивника з півдня й південного заходу.

Далі — пункти 4-11.


Браухіч