Довідка:Редагування

Матеріал з Вікіджерел
Редагування Вікіджерел
Частина серії довідкових посібників: ЧитанняРедагуванняДодавання нових текстівДодавання зображеньІнша довідка

За кількома винятками, ви можете редагувати будь-яку сторінку у Вікіджерелах. За природою Вікіджерел, оригінальні тексти не повинні змінюватися, окрім виправлення виявлених помилок при передачі тексту з друкованого джерела. Тому вітається допомога у процесі вичитування текстів, а також у додаванні власне нових текстів. Для тестів існує пісочниця, ви можете сміливо експериментувати у ній.

Вигляд вікна при редагуванні сторінки з відображенням тексту і зображення бік-о-бік

Базове редагування[ред.]

Коли ви натискаєте «Редагувати» зверху сторінки, ви потрапляєте у режим редагування. Текстове поле міститиме текст і код сторінки у форматі вікірозмітки, що описана нижче; ви можете зробити будь-які зміни, які, на вашу думку, покращать сторінку. Над текстовим полем ви можете побачити різноманітні кнопки для форматування тексту та іншого. Під текстовим полем знаходиться панель для вставки різних елементів вікірозмітки. Натиснувши на посилання на цій панелі, ви автоматично вставите відповідний текст у полі вводу в місці, де знаходиться курсор.

Дуже корисною функцією є кнопка «Попередній перегляд». Вона дозволяє переглянути сторінку так, як вона буде відображатися після збереження, тож це хороша практика для перевірки, чи все працює як належить до фактичного збереження тексту. Як тільки ви в цьому пересвідчитеся, напишіть короткий опис змін, які ви зробили, у полі «Короткий опис змін». Опис може бути обширним або лаконічним, залежно від потреби; наприклад, інші редактори чудово зрозуміють опис з лише одного слова «одрук», якщо виправлення полягає у дрібному виправленні пунктуації чи помилкової літери. Гарні описи редагувань вважаються ознакою хорошого тону.

Якщо зміна дуже дрібна, позначте її «незначною», поставивши відповідну галочку нижче від поля опису змін. Ця можливість доступна лише для зареєстрованих користувачів. Можливо приховувати дрібні редагування, позначені відповідно, зі списку спостереження. Зауважте, що позначення незначною зміни, що є очевидно значною, вважається поганою поведінкою. Кнопка «Показати зміни» дозволяє переглянути зроблені зміни у вигляді порівняння поточного тексту із збереженим.

Як тільки ви готові, натисніть «Зберегти сторінку», щоб зберегти ваші зміни. Нова версія сторінки відразу стане видимою.

Вікірозмітка[ред.]

Для форматування тексту Вікіджерела використовують спеціальний синтаксис, що називається вікітекст або вікірозмітка. Вікірозмітка була розроблена спеціально для полегшення використання.

У таблицях нижче ви можете бачити те, що ви вводите, зліва і завершену версію справа.

Що ви вводите вікітекстом Як це відображається у Вікіджерелах
Абзаци створюються просто додаванням порожнього рядка між ними.

Не потрібно вводити жодної додаткової вікірозмітки, щоб весь текст у межах параграфу переносився відповідно до розмірів вікна. Позмінюйте ширину, що побачити що буде.
Абзаци створюються просто додаванням порожнього рядка між ними.

Не потрібно вводити жодної додаткової вікірозмітки, щоб весь текст у межах параграфу переносився відповідно до розмірів вікна. Позмінюйте ширину, що побачити що буде.

пробіли на початку рядка створюють виділене поле, тож будьте уважні щодо них
 пробіли на початку рядка створюють виділене поле, тож будьте уважні щодо них
Щоб виділити текст, використовуйте ''два апострофи'' для курсиву
Щоб виділити текст, використовуйте два апострофи для курсиву
і '''три апострофи''' для '''жирного тексту'''
і три апострофи для жирного тексту
Ви навіть можете зробити '''''жирний текст''' у курсивному'' або '''жирний з ''курсивом''''', але вони будуть працювати лише у межах рядка тексту
Ви навіть можете зробити жирний текст у курсивному або жирний з курсивом, але вони будуть працювати лише у межах рядка тексту
* Дуже легко робити '''списки''':
* починайте кожен рядок
* із зірочки
** більше зірочок означають
*** глибші рівні
 • Дуже легко робити списки:
 • починайте кожен рядок
 • із зірочки
  • більше зірочок означають
   • глибші рівні
# '''Нумеровані списки''' так само просто робити
# Почніть з решітки
## і використовуйте їх для вкладених списків
# повертайтеся, щоб продовжити
 1. Нумеровані списки так само просто робити
 2. Почніть з решітки
  1. і використовуйте їх для вкладених списків
 3. повертайтеся, щоб продовжити
'''Відступи у тексті''' можна робити до будь-якого рівня.
:Просто почніть з двокрапки
::Чим більше двокрапок ви поставите, тим більший відступ буде.

Відступи у тексті можна робити до будь-якого рівня.

Просто почніть з двокрапки
Чим більше двокрапок ви поставите, тим більший відступ буде.

Шаблони для інших ефектів[ред.]

Для складнішої розмітки у Вікіджерелах можна використовувати шаблони. Вони позначаються парою фігурних дужок {{ }}, з ім'ям шаблону та іншою інформацією після символу |.

Що ви вводите вікітекстом Як це відображається у Вікіджерелах
Якщо ви хочете {{larger|більший розмір шрифту}}, або {{smaller|менший розмір}}, це просто.
Якщо ви хочете більший розмір шрифту, або менший розмір, це просто.
Ми не використовуємо абсолютні розміри, щоб зробити читання тексту легким незалежно від розміру екрану, але можна використовувати {{x-larger|ще більший}} чи {{xx-larger|величезний}} розміри, так само як і {{x-smaller|ще менший}} та {{xx-smaller|малесенький}}.
Ми не використовуємо абсолютні розміри, щоб зробити читання тексту легким незалежно від розміру екрану, але можна використовувати ще більший чи величезний розміри, так само як і ще менший та малесенький.
{{center|'''Заголовок по центру'''}}
Зауважте, що ви можете використовувати будь-яке звичайне форматування всередині шаблону. Також, у цьому випадку можна вживати скорочення "c" замість "center".
Заголовок по центру

Зауважте, що ви можете використовувати будь-яке звичайне форматування всередині шаблону. Також, у цьому випадку можна вживати скорочення "c" замість "center".

Ви також можете робити 
{{right|текст, '''вирівняний справа'''}}, звичайний ж є і {{left|'''вирівняний зліва'''.}}
{{justify|Але якщо ви хочете '''текст, вирівняний по ширині''', це також доступно у подібний спосіб. Зауважте, що у цих прикладах шаблони можуть неявно робити новий абзац.}}
Ви також можете робити

текст, вирівняний справа

, звичайний ж є і

вирівняний зліва.

Але якщо ви хочете текст, вирівняний по ширині, це також доступно у подібний спосіб. Зауважте, що у цих прикладах шаблони можуть неявно робити новий абзац.


Шаблон '''rule''' {{rule|5em}} створює лінію. Аргумент вказує довжину цієї лінії: "em" — це ширина одного широкого символу, тоді як "px" позначає пікселі.
Шаблон rule
створює лінію. Аргумент вказує довжину цієї лінії: "em" — це ширина одного широкого символу, тоді як "px" позначає пікселі.

Виноски[ред.]

Виноски розміщуються внизу сканованої сторінки і позначаються ¹ * † тощо. Вони замінюються вбудованими версіями, що зазвичай показуються в кінці розділу чи статті. Для цього використовується пара дужок, у цьому випадку <ref> та </ref>, щоб помістити текст виноски, а також тег-одинак <references />, щоб позначити місце, де будуть показуватися зібрані примітки.

Що ви вводите вікітекстом Як це відображається у Вікіджерелах
Тут є деякий текст<ref>у виносці</ref>, що не буде показуватися тут же. Виноски часто використовуються для пояснень і посилань на джерела.<ref>Це не посилання на джерело.</ref>

<references />
Тут є деякий текст[1], що не буде показуватися тут же. Виноски часто використовуються для пояснень і посилань на джерела.[2]
 1. у виносці
 2. Це не посилання на джерело.

Примітки часто друкуються меншим шрифтом у книгах. Хоча можливо використовувати стилі CSS<ref>звичайний метод вказування стилів у html</ref> у вікітексті, щоб досягнути цього, вживані використання забезпечуються за допомогою шаблонів у Вікіджерелах, у цьому випадку — {{smallrefs}}.

{{smallrefs}}
Примітки часто друкуються меншим шрифтом у книгах. Хоча можливо використовувати стилі CSS[1] у вікітексті, щоб досягнути цього, вживані використання забезпечуються за допомогою шаблонів у Вікіджерелах, у цьому випадку — {{smallrefs}}.
 1. звичайний метод вказування стилів у html

''Зауважте''. Деякі автори використовують довгі примітки з кількома абзацами.<ref>Ось приклад.

Тут є роздільник параграфів, але він не з'явиться у цій виносці.</ref> На жаль, роздільники зникають, якщо ви використовуєте звичайний вікітекст. Див. виноску нижче.

<references />
Зауважте. Деякі автори використовують довгі примітки з кількома абзацами.[1] На жаль, роздільники зникають, якщо ви використовуєте звичайний вікітекст. Див. виноску нижче.
 1. Ось приклад. Тут є роздільник параграфів, але він не з'явиться у цій виносці.

Вирішенням цієї проблеми є використання засобів html, щоб замінити роздільники.<ref>Це приклад.<br />Це речення почнеться з нового рядка.</ref> Ви можете використовувати або розрив рядка, <br /> або новий абзац <p>.

<references />
Вирішенням цієї проблеми є використання засобів html, щоб замінити роздільники.[1] Ви можете використовувати або розрив рядка,
або новий абзац

.

 1. Це приклад.
  Це речення почнеться з нового рядка.

Коли виноски поділені на дві і більше сторінок, їх потрібно з'єднати по імені.<ref name=first>Перша частина виноски буде показана на першій сторінці у просторі сторінок.</ref>

Для другої сторінки потрібно вжити спеціальний атрибут "follow". Це допоможе з'єднати виноску у головному включенні тексту.<ref follow=first>Це друга частина, що врешті приєднається.</ref>

<references />
Коли виноски поділені на дві і більше сторінок, їх потрібно з'єднати по імені.[1]

Для другої сторінки потрібно вжити спеціальний атрибут "follow". Це допоможе з'єднати виноску у головному включенні тексту.

 1. Перша частина виноски буде показана на першій сторінці у просторі сторінок. Це друга частина, що врешті приєднається.

Посилання[ред.]

Можна створювати посилання до сторінки у Вікіджерелах, іншій вікі чи до інтернет-сторінки. Див. також: Довідник стилю: посилання

 • Вікіпосилання: [[Співомовки (1921)]] відображається як внутрішнє посилання до сторінки Вікіджерел Співомовки (1921), якщо використовуються подвійні квадратні дужки. Ви також можете створити посилання з вертикальною рискою, що відображає текст, який відрізняється від назви сторінки: [[Співомовки (1921)|Співомовки]] відображається як Співомовки.
 • Посилання на авторів: у посиланні на автора використовується префікс до відповідного простору назв Вікіджерел, як у Автор:Тарас Шевченко. Ви можете приховати префікс при відображенні, використавши вертикальну риску, не додаючи нічого після неї: [[Автор:Тарас Шевченко|]].
 • Посилання на підсторінки: Секції тексту, такі як розділи у новелі, розміщуються як підсторінки, розділені через "/". Всередині документу ви можете використовувати відносні посилання на кшталт [[/Розділ 1]], щоб послатися на підсторінку або [[../Розділ 2]], що послатися на сторінку того самого рівня.
 • Посилання на інші мови: щоб послатися наявну сторінку Вікіджерел іншою мовою, потрібно вказувати префікс сайту; так [[fr:Jules César (Shakespeare)]] покаже посилання на цей французький переклад, відобразивши "Français" у боковій панелі. Щоб показати посилання на твір у тексті, використайте двокрапку перед і після префіксу та вертикальну риску: [[:fr:Jules César (Shakespeare)|Jules César]] покаже Jules César. Часто вживані префікси включають en: (англійська) fr: (французька) de: (німецька), la: (латина) та ru: (російська). Інші префікси можна знайти в url (наприклад, http://es.wikisource...) Посилання назад на цей сайт буде uk:
 • Інтервікі-посилання: посилання на статтю Вікіпедії робиться за допомогою префіксу "w:": [[w:Шевченко Тарас Григорович]]. Список братніх проектів можна знайти тут. Щодо розширеної довідки, що стосується інтервікі та міжмовних посилань, дивіться сторінку "interwiki linking" на метавікі.
 • Зовнішні посилання: [http://example.org] Посилання на інтернет-сторінку можна зробити, огорнувши URL одинарними квадратними дужками. Це покажеться як число у квадратних дужках: [1]. Ви можете також дати посилання з текстом, якщо додасте пробіл та потрібний текст після самого URL: [http://example.org натиснути тут] дає натиснути тут. Посилання на джерело тексту на сторінці обговорення або полі приміток зазвичай допустиме, але інші зовнішні посилання можуть бути небажаними.

Категорії[ред.]

 • Важливо додати нову сторінку до однієї або більше категорій, додавши вікіпосилання на сторінці у вигляді [[Категорія:Назва категорії]]. Дивіться Довідка:Категорії. Коренем дерева категорій є Категорія:Категорії і ви можете знайти інші категорії, починаючи звідти.
 • Якщо ви хочете створити посилання до категорії, використайте такий формат: [[:Категорія:Назва категорії]]. Зауважте двокрапку (:) перед словом "категорія."
 • Для розширеної довідки про категорії, див. Help:Category на метавікі.

Таблиці[ред.]

Нижче показано основну форму таблиці, що дає результат праворуч.


{|
| стовпчик 1
| стовпчик 2
|-
| рядок 2 ст1
| рядок 2 ст2
|}

стовпчик 1 стовпчик 2
рядок 2 ст1 рядок 2 ст2

Для деталей дивіться Довідка:Таблиці.

Заголовки[ред.]

Заголовки (такі як "Заголовки" вище) інколи використовуються для поділу сторінки на секції. Ця розмітка використовується на сторінках у просторі Автор та інших сторінках Вікіджерел; не рекомендується використовувати для заголовків та секцій у головному просторі.

 • = Заголовок першого рівня = (Майже ніколи не повинен використовуватися, рівнозначний назві сторінки зверху цієї сторінки.)
 • == Заголовок другого рівня == (Рівень заголовку, що використовується найчастіше, відповідає тексту "Вікірозмітка" вище.)
 • === Заголовок третього рівня === (Підрозділ – слово "Заголовки" над цим поясненням є заголовком третього рівня.)
 • ==== Заголовок четвертого рівня ==== (Під-підрозділ.)
 • ===== Заголовок п'ятого рівня =====

Розширена довідка[ред.]

Дивіться розширену довідку на сторінці m:Help:Editing. (Загальні інструкції англійською мовою, не лише для Вікіджерел.)