Довідка:Додавання текстів

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Додавання текстів
Ця сторінка допомагає користувачам ознайомитись із принципом додавання нових текстів робіт.

Щодо додавання текстів[ред.]

Сутність[ред.]

Перед тим як додати новий текст, будь ласка, обов'язково прочитайте наступні правила.

Основи[ред.]

Повна інтеграція робіт у Вікіджерела може бути дуже складним процесом та зайняти багато часу. Ми не очікуємо нових користувачів, які шукають легших шляхів одразу. Водночас ми розуміємо, що процес до наповнення проекту потребує поступового набування знань з багатьох складових. Відповідно, існує базова процедура, яка повинна виконуватися при додаванні будь-яких текстів у проект.

  1. Переконайтеся, що відсутні аналогічний текст або видання вказаного року за допомогою пошуку;
    1. Використовуйте форму пошуку, яка знаходиться на кожній сторінці. Розумійте, що велика кількість робіт написана не сучасним правописом;
    2. Подивіться на сторінці автора, роботи якого Ви хочете додати;
    3. Виконайте розширений пошук за назвою, автором або короткою фразою з тексту;
    4. Виконайте конкретний пошук за допомогою зовнішнього ресурсу пошуку, наприклад у Google.

Додавання сканів[ред.]

Вікіджерельні роботи зазвичай починаються з відсканованої версії в форматі DjVu або PDF. Багато відсканованих книг можна знайти у вільному доступі в Інтернеті на веб-сайтах, таких як Інтернет Архів. Якщо необхідно відсканувати роботу самостійно, див. рекомендації.

  1. Якщо бажана робота відсутня за пошуковими операціями, її слід завантажити.
  2. Завантажити скан слід через Вікісховище.
  3. Необхідно створити сторінку Індексу для сканування. Щоб зробити це, виконайте наступні дії:
    1. Введіть слово «Індекс:» і назву вашого сканування у полі пошуку Вікіджерел зліва, натисніть кнопку «Пошук».
    2. Введіть слово «Індекс:» і назву вашого сканування у вікні під «Створити сторінку «...» у цьому вікіпроекті!» нижче.
  4. Наприклад, якщо Ви завантажили сканування під назвою «My book.djvu» (який буде відображатися на Вікісховищі як File:My book.djvu»), необхідно створити Індекс з назвою «Індекс:My book.djvu» — див. Довідка:Посібник новачка зі сторінок Індекс: для отримання додаткової інформації.
  5. Натисніть кнопку «створити» у верхній частині, щоб створити сторінку.
  6. Заповніть будь-яку інформацію, яку ви знаєте, невідоме або непридатне лишайте порожнім. Пам'ятайте, що Ви завжди можете заповнити інформацію пізніше.
  7. Зробіть попередній перегляд вашої роботи, а потім збережіть її. У разі успіху, Ви повинні побачити список номерів сторінок нижче обкладинки та інформацію, яку Ви тільки що ввели. Якщо перелік сторінок відсутній, слід прописати Помилка: Тег списку сторінок можна використовувати лише в просторі імен Індекс: у поле Сторінки.

Вичитка[ред.]

  1. При натисканні на будь-який з номерів на новій сторінці індексу, Ви побачите зображення цієї сторінки поряд з текстовим полем. Текстове поле може бути порожнім, якщо текст скану нерозпізнаний, або може бути автоматично заповнене текстом цієї сторінки. Слід відкоригувати текст так, щоб він відповідав зображенню сторінки. Необов'язково вичитувати одразу до досконалості із застосуванням всіх допоміжних шаблонів форматування тексту. Достатньо лише правильно вичитати текст.
  2. Зробіть попередній перегляд Вашої роботи, встановіть статус «Вичитані сторінки» (жовтий колір), а потім збережіть її. Див. Довідка:Посібник новачка з вичитки для отримання додаткової інформації.
  3. Повторіть останні два кроки для кожної сторінки сканування.
Примітка: Для того, щоб отримати уявлення про те, як працює цей процес, завжди є можливість потренуватись на вже готових Індексах. Наприклад: Індекс:Джек Лондон. Бог його батьків (1927).djvu.

Публікація після вичитки[ред.]

  1. Після того, як вичитка буде завершена, перейдіть на сторінку просторів назв. Щоб зробити це, виконайте одну з таких дій (Не забудьте перевірити Довідник стилю для заголовку і простору):
    1. Введіть назву в поле пошуку Вікіджерел зліва, натисніть кнопку «Пошук».
    2. Введіть назву в поле під « «Створити сторінку «...» у цьому вікіпроекті!»» нижче.
    3. Натисніть червоне посилання заголовку.
  2. Натисніть кнопку «створити» у верхній частині, щоб створити сторінку.
Примітка: Автоматично шаблон «заголовок» вже розміщений при додаванні роботи, для його форматування дивіться документацію
  1. Заповніть всю інформацію, яку Ви знаєте, невідому або непридатну інформацію лишіть порожньою. «Не прибирайте рядки».
  2. Додайте текст зі сканувань до головного простору назв. Можливо, це звучить складно, але це тільки один рядок тексту. Наприклад, щоб додати включення сторінок з 2-ї до 20-ту зі сканування під назвою "Індекс:My Book.djvu" Вам достатньо просто ввести <pages index="My Book.djvu" from=2 to=20/>. Див. Довідка:Посібник новачка з включення для отримання додаткової інформації.
  3. Додати відповідний шаблон авторського права у нижній частині, обраний з Довідка:Шаблони авторських прав. Якщо переклад зі статусом авторського права відрізняється від оригіналу на користь перекладача, слід зазначити статус авторського права перекладача першочергово. Якщо навпаки, слід зазначити подвійний статус авторського права.
  4. Додати відповідні категорії для роботи, використовуючи Довідка:Категоризація.
  5. Додати Міжмовні посилання, де це можливо.
  6. Зробіть попередній перегляд Вашої роботи, а потім збережіть її.

Інтеграція роботи[ред.]

  1. Переконайтеся у тому, що запис є у відповідному просторі «Автор:» автора.
  2. Додавання його в список «Нові тексти».
  3. Переконайтеся, що згадується у відповідному «[[Портал:портали|Порталі]». Дана опція поки доступна в українському розділі.
  4. Додавайте посилання на статті у «Вікіпедію». Є два шаблони, які розроблені, щоб допомогти цьому.
    1. код шаблону Вікіджерела є найпростішим. Він має лише одне включення, яке є назвою роботи, як показано на малюнку справа.
    2. шаблон SM використовується на початку посилання вказаної роботи [[:s:|]] і слугує візуальною конкретикою проекту для вказаного посилання, чим збільшує кількість натискань.

Завершення процедури[ред.]

Ми не очікуємо, що нові користувачі будуть слідувати цій процедурі, оскільки це може бути трохи складно. Якщо Ви правильно виконали основну процедуру, описану вище, більш досвідчений користувач зробить все інше. (Звичайно, Ви можете зробити ці кроки теж.)

  1. Переконайтеся, що {{Заголовок}} використовується правильно. Якщо автор не повинен мати сторінку автора (для анонімних робіт, національних гімнів тощо) — не створюйте їх. Переконайтеся, що сторінка автора існує. Якщо її не існує — перевірте можливість того, що він існує під іншим ім'ям. Якщо Ви не знаходите існуючого автора сторінки, створіть його за допомогою шаблону {{Автор}}.
  2. Переконайтеся, що автори перераховані у Вікіджерела:Автори (додайте їх, якщо вони відсутні).
  3. Перемістіть роботу на відповідні портали. Введіть портали в заголовку, щоб читач міг переходити вперед і назад між ними, натиснувши відповідні посилання.
  4. Зробіть категорії для роботи — див. Довідка:Категоризація.
  5. Якщо сторінка дуже велика, її слід розбити на розділи, такі як глави, акти, і так далі (див. Довідник стилю).

Створення нової сторінки[ред.]