Дідахе

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вчення Господа, народам через 12 апостолів


Глава 1.

Є два шляхи: один - життя і один - смерті, велика ж різниця між обома шляхами.

І ось шлях життя: по-перше полюби Бога який створив тебе, по-друге ближнього свого, як самого себе, і не роби нічого іншому, щоб ти не хотів щоб сталось із тобою. Вчення ж цих заповідей таке: благословляйте тих які переслідують вас, бо яка благодать, якщо ви любите тих які люблять вас? Хіба погани не роблять так само? Ви ж любіть тих які ненавидять вас, і не буде у вас ворога.

Минай плотські і тілесні прагнення. Якщо хтось вдарить тебе в праву щоку, поверни до нього і ліву, і будеш досконалий. Якщо хтось відбере у тебе верхній одяг, віддай йому нижній.

Якщо хтось візьме в тебе щось твоє, не вимагай назад, бо Отець хоче, щоб всім було роздано від дарів кожного. Щасливий хто дає за заповіддю бо він не винен. Горе тому, хто бере! Бо якщо він бере маючи потребу то він не винен, а хто не має потреби дасть звіт чому для чого він взяв, і ув'язненим буде запитаний про те що він зробив, і не вийде звідти доти доки не заплатить останнього кодранта.

Зрештою про це сказано ще і так: нехай запотіє милостиня твоя в руках твоїх, перш ніж ти взнаєш кому даєш.


Глава 2.

Друга заповідь вчення. Не вбивай, не прелюбодій, не розбещуй дітей, не віддавайся блуду, не кради, не чаклуй, не готуй яду, не вбивай немовля в утробі і після народження не вбивай його. Не прагни того, що належить ближньому твоєму, не порушуй клятву, не лжесвідчи, не лихослов, не пам'ятай зла. Не будь ні двоєдушним ні двомовним,бо двомовність є павутина смерті. Нехай не буде твоє слово порожнім, але наповненим справою. Не будь жадібним як хижак, або лицемірним, або підступним, або зверхнім. Не задумуй зла на твого ближнього. Не зненавидь нікого, але одних викривай, за інших молись, інших полюби більше своєї душі.


Глава 3.

Дитя моє! Минай всяке зло і все подібне до нього. Не віддавайся гніву, бо гнів веде до вбивства. Не будь запальним, ані сварливим, ані пристрасним, бо все це веде до вбивства.

Дитя моє! не будь похітливим бо похіть веде до блуду. Минай непристойних речей і не будь наглим, бо все це веде до перелюбу.

Дитя моє! не гадай на птахах, бо це веде до ідолопоклонства. Не будь також заклинателем, ні астрологом, ні чарівником і не бажай навіть дивитись на це, бо все це веде до служіння ідолам.

Дитя моє! не будь брехливим, бо брехня веде до злодійства, ані грошолюбом, ані марнославним, бо все це веде до злодійства.

Дитя моє! утримайся від нарікання, бо воно веде до богохульства, не будь також норовливим і не май поганих думок, бо все це веде до богохульства.

Але будь лагідним, бо лагідні успадкують землю. Будь терпеливим і милостивим, і незлобивим, і спокійним, і добрим і пильнуй увесь час тих слів які ти чув. Не вихваляйся і не будь зухвалим. Нехай не приліпиться душа твоя до пихатих, але спілкуйся з праведними і смиренними. Важкі обставини які стаються з тобою приймай як щасливі, знаючи, що без Бога нічого не буває.


Глава 4.

Дитя моє! згадуй вночі і вдень того, хто проголошує тобі слово Боже і шануй його як Господа, бо там де проголошується панування там і Господь є.

Кожного дня прагни спілкування із святими, щоб знайти заспокоєння в їх словах.

Не причиняй розколу, але мири тих які сперечаються. Суди по справедливості. Викриваючи проступки не зважай на особу.

Не сумнівайся в тому чи буде чи ні.

Не простягай рук щоб отримати і не віднімай їх щоб дати.

Якщо маєш щось від своїх рук, давай викуп своїх прогрішень.

Не сумнівайся даючи і даючи не нарікай, бо ти взнаєш хто є добрий Відплачувач за заслуги.

Не відвертайся від того хто чогось потребує, але розділяй з братом своїм, і не говори, що це твоя власність, бо якщо ви маєте спільність у безсмертному то чи не ще більше і у смертних речах?

Не віднімай руки своєї від сина свого чи від доньки своєї, але в юності їх навчи їх страху Божого.

Не наказуй нічого у гніві рабу твоєму або служанці, що покладають надію на того ж Бога, щоб вони не перестали боятись Бога, Який над вами обома, бо Він не за зовнішністю кличе, але приходить до тих, кого приготував Дух.

Ви ж раби слухайтесь панів ваших, як образу Божого із страхом і скромністю.

Зненавидь будь-яке лицемірство і все чого не хоче Господь.

Не покидай заповідей Господніх, але бережи те що отримав, нічого не віднімаючи і не додаючи.

В церкві сповідуй гріхи свої і не починай молитву з поганю совістю. Це шлях життя!


Глава 5.

А ось шлях смерті. Перш за все він злий і наповнений прокляттями. Вбивства, перелюб, пристрасті, блуд, злодійство, ідолопоклонство, чари, яд, розбої, лжесвідчення, лицемірство, двоєдушність, підступність, гордовитість, підлість, зарозумілість, корисливість, лихослів'я, заздрість, зухвалість, пихатість, марнославство.

Переслідувачі добра, ненависники істини, друзі брехні, ті які не визнають нагороди за праведність, не приєднуються до доброго діла, ні до справедливого суду, не перебувають у добрі, але у злі, від яких далекі лагідність і терпіння, які люблять суєту, женуться за нагородами, не співчувають бідному, не пригнічуються з пригніченим, не знають Того. Хто створив їх. Дітовбивці, спотворювачі образу Божого, ті що відвертаються від потребуючих, ті що пригнічують нещасного, заступники багатих, беззаконні судді бідних, у всьому грішники! Втікайте діти від всіх таких!


Глава 6.

Дивись, щоб хтось не звів тебе з цього шляху вчення, бо такий вчить поза Богом.

Бо, якщо ти зможеш нести весь тягар Господній, то будеш досконалий, якщо ж ні то роби що можеш.

Щодо їжі то неси що можеш, але особливо утримуйся іделожертовного, бо це є служіння мертвим богам.


Глава 7.

Що стосується хрещення, хрестіть так: спершу виголосивши все це, хрестіть в живій воді в ім'я Отця і Сина і Святого Духа.

Якщо ж нема живої води, хрестіть в іншій воді, якщо не можеш у холодній то в теплій.

А якщо немає ні тієї ні іншої, вилий воду на голову тричі в ім'я Отця і Сина і Святого Духа.

А перед хрещенням той що хрестить і той кого хрестять мають постити, також і деякі, якщо зможуть. Тому кого хрестять вели постити за день або два.


Глава 8.

Нехай не співпадають пости ваші з лицемірами, бо вони постять на другий і п'ятий день після суботи, ви ж постіть у середу і напередодні.

Так само не повинні ви молитись як лицеміри, але як казав Господ у Своєму Євангелії, так і моліться: Отче наш, що є на небі, нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя і на землі як на небі, хліб наш насущний дай нам на цей день і прости нам борг наш як і ми прощаємо боржникам нашим, і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого. Бо твоя є сила і слава на віки.

Моліться так тричі на день.


Глава 9.

Щодо Євхаристії, дякуйте так.

Спершу по чашу: дякуємо Тобі, Отче наш, за святу лозу Давида, сина твого, яку Ти явив нам через Ісуса, Сина Твого. Тебе славимо повіки!

Щодо хліба який ламається: дякуємо Тобі, Отче наш, за життя і знання, яке Ти відкрив нам через Ісуса, Сина Твого. Тобі слава повіки!

Як цей хліб, що ламається, був розсіяний на пагорбах і будучи зібраним, став єдиним, так нехай збереться Церква Твоя від кінців землі в Царство Твоє. Бо Твоя є слава і сила через Ісуса Христа повіки.

Ніхто ж нехай не їсть і не п'є від вашої Євхаристії, крім хрещених в ім'я Господнє, бо про це сказав Господь: не давайте святиню псам.


Глава 10.

Виконавши все, так дякуйте: дякуємо Тобі, Святий Отче, за Святе ім'я Твоє, яке Ти вселив у серця наші, і за знання і віру і безсмертя, які Ти відкрив нам через Ісуса, Сина Твого. Тобі слава повіки!

Ти, Владика Вседержитель, створивши все заради імені Свого, дав людям їжу і пиття на користь, щоб вони дякували Тобі, нас же благословив духовною їжею і питтям і життям вічним через Твого Сина. Перш за все дякуємо Тобі тому, що Ти всесильний. Тобі слава повіки!

Пам'ятай Господи Церкву Свою, збережи її від всякого зла і зроби її досконалою в любові Твоїй, і збери її від чотирьох вітрів, освячену, у Царство Твоє, яке Ти приготував їй. Бо Твоя є сила і слава повіки!

Нехай прийде благодать і нехай мине світ цей! Осанна сину Давидовому! Якщо хто святий, нехай приходить, а хто ні нехай покається. Маранафа! Амінь.

Пророкам же надавайте благодать скільки вони хочуть.


Глава 11.

Якщо хто, прийшовши до вас, стане навчати вас всьому цьому, що сказано вище, того прийміть.

Якщо ж учитель, звівшись сам, стане навчати іншому, щоб спростувати ваше вчення, такого не слухайте. Якщо ж, щоб збільшити правду і знання Господа, прийміть його як самого Господа.

Щодо апостолів і пророків, згідно правилу Євангелія, робіть так:

всякий апостол, що приходить до вас, нехай буде прийнятий як сам Господь.

Але він не повинен залишатись більше одного дня, у випадку ж потреби може залишитись і на другий, якщо ж залишається на три дні, то він лжепророк.

Ідучи, апостол не повинен брати нічого, крім хліба доти доки десь не зупиниться. Якщо вимагатиме грошей, то він лжепророк.

І всякого пророка, що говорить в Дусі, не випробовуйте і не досліджуйте, бо всякий гріх проститься а цей не проститься.

Але не всякий, хто говорить в Дусі є пророк, а лише хто має вдачу Господню, бо за вдачею своєю буде визнаний лжепророк і пророк.

І жоден порок, починаючи в Дусі трапезу, не стане їсти з неї, якщо тільки він не лжепророк.

Всякий пророк, що навчає істині, якщо він не робить того чому вчить, є лжепророк.

Всякий же чесний, істинний пророк, який поступає відповідно до всесвітньої таємниці Церкви, але вчить не робити всього того, що він сам робить, нехай не буде суджений вами, бо його суд у Бога, так чинили і давні пророки.

Якщо ж хтось скажу в Дусі: дай мені грошей, або чогось іншого, не слухайте його, якщо ж попросить дати для інших, незаможних, ніхто нехай не судить його.


Глава 12.

Всякий, що приходить в ім'я Господнє, нехай буде прийнятий, а потім випробувавши ви взнаєте його, бо ви маєте мати розум і відрізняти праве від лівого.

Якщо той хто прийшов подорожній, поможіть йому наскільки зможете, але він не повинен залишатись у вас більше двох, у випадку потреби трьох днів.

Якщо він, будучи ремісником, захоче поселитись у вас, то нехай працює і їсть.

А якщо він не знає ремесла, то подумайте і потурбуйтесь, щоб християнин не жив у вас без роботи.

Якщо він не захоче так поступати то він христопродавець. Тримайтесь подалі від таких!


Глава 13.

Всякий же справжній пророк, що хоче поселитись у вас, гідний свого утримання,

так само і справжній вчитель, як робітник гідний утримання свого.

Тому, взявши всякий початок від виробів точила і хліва, від биків і овець, віддай початок цей пророкам, бо вони первосвященники ваші.

А якщо немає у вас пророка, віддайте бідним.

Якщо ти приготуєш їжу, то взявши початок, віддай його за заповіддю.

Так само, якщо відкрив посудину вина або масла, взявши початок віддай його пророкам.

Взявши початок срібла і одягу і будь-якого майна, віддай за заповіддю.


Глава 14.

В день Господній, зібравшись разом, ламайте хліб і дякуйте, сповідавши попередньо прогрішення ваші, щоб ваша жертва була чистою.

Всякий же, що має незгоду з другом своїм, нехай не приходить разом із вами поки вони не помиряться, щоб не була ваша жертва осквернена,

бо таке є призначення Господа: на будь-якому місці і у будь-який час треба приносити Мені жертву чисту, бо Я Цар Великий, говорить Господь, і ім'я Моє дивне серед народів.


Глава 15.

Поставляйте собі також єпископів і дияконів, гідних Господа, людей лагідних і негрошолюбних, і правдивих, бо і вони також виконують для вас служіння пророків і вчителів,

тому не зневажайте їх, бо вони у вас мають бути шановані разом із пророками і вчителями.

Викривайте один одного не у гніві, але у мирі, як маєте у Євангелії, з усяким же хто погрішить проти ближнього, ніхто нехай не розмовляє, і нехай він не почує від вас, поки не покається.

А молитви ваші і милостині і всі діла робіть так, як маєте в Євангелії Господа нашого.


Глава 16

Пильнуйте життя ваше: нехай не згаснуть світильники ваші, і пояси ваші не будуть розв'язані, але будьте готові, бо ви не знаєте години, в якій приходить Господь ваш.

Часто збирайтесь разом, досліджуючи те, що корисно для ваших душ, бо не принесе вам користі весь час вашої віри, якщо ви не станете досконалими в останній час.

Бо в останні дні збільшиться кількість лжепророків і губителів і перетворяться вівці у вовків, і любов перетвориться в ненависть.

Бо коли виросте беззаконня, стануть ненавидіти один одного і переслідувати і зраджувати, і тоді з'явиться обманник світу, на зразок Сина Божого, і стане робити знамення і дива, і земля віддасться в його руки, і буде він чинити беззаконня, яких ніколи не було від віку.

Тоді прийде природа людська у вогонь випробування, і багато спокуситься і загине, а ті що триватимуть у вірі врятуються від прокляття його.

І тоді являться знаки істини: перший знак - розкриється небо, потім знак звуку сурми, і третій знак - воскресіння мертвих, але не всіх, а як сказано: прийде Господь і всі святі з Ним. Тоді побачить світ Господа, що іде на хмарах небесних.