ЕУ/Раднаргоспи

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Раднаргоспи, ради нар. госп-ва, держ. органи територіяльного управління й плянування пром-стю УССР і СССР, що існували 1918-31 і 1957-64. Перші місц. Р. на Україні були створені у січні 1918 Півд. Радою нар. госп-ва Донецько-Криворізького басейну для управління націоналізованими підприємствами під керівництвом Вищої Ради Нар. Госп-ва РСФСР. У період воєнного комунізму Р. були у постійному конфлікті з органами робітничого контролю. У. pp. НЕП Р. на місцях були ліквідовані, і замість них утворено галузеві трести, синдикати й об’єднання, але у межах УССР існувала Вища Рада Нар. Госп-ва України (після утворення СССР, Рада Нар. Госп-ва УССР — її очолював до 1931 В. Голубович, підпорядкована Вищій Раді Нар. Госп-ва СССР). У 1932 — 34 Вища Рада Нар. Госп-ва СССР, Рада Нар. Госп-ва УССР, трести й синдикати були ліквідовані і створено союзні й союзно-респ. галузеві нар. комісаріяти, а з 1946 — мін-ва.

У травні 1957, після ліквідації більшости мін-в, Р. відновлено як територіяльно-плянові органи управління екон.-адміністративних р-нів (див. Районування економічне). В УССР утворено 14 P., яким підпорядковано майже всі пром. підприємства (за винятком воєнних). Їх завданням було виконувати пляни, складені Держплянами СССР і УССР, складати пляни підприємств, наглядати за їх виконанням, розподіляти кадри й фондовану продукцію, керувати зв’язками між підприємствами. Р. виявили тенденцію до «містництва», тобто інтереси своїх р-нів ставити понад інтереси ін. р-нів і республік. 1960 створено респ. Укрраднаргосп, який очолював М. Соболь, а 1962 — Раду Нар. Госп-ва СССР; 1962 відбулася централізація й укрупнення P.; їх ч. на Україні скорочено до 7. Одночасно обмежено функції держплянів виключно перспективним плянуванням, а складання і виконання щорічних плянів передано РНГ УССР і СССР. З падінням Хрущова 1965 ліквідовано всі Р. й відновлено централізовану галузеву систему мін-в, подібну до часів Сталіна. Держпляни також відновили свої попередні функції, хоч значення територіяльного плянування й районування у розрізі респ. помітно послабло.

В. Голубничий

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 3.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи..