Записки НТШ/15/Молотовське срібло
◀ Петро Лебединцев. — Іван Малишевский. (Некрольоґ) | Записки товариства імени Шевченка, Том XV Молотовське срібло (Михайло Грушевський) |
Археольоґічний з'їзд в Ризї (1896 р.) ▶ |
|
Музей львівської Ставропіґії набув находки з с. Молотова над Днїстром (коло Жидачева), викопані на цвинтарі. Вони представляють з себе цїкаву колекцийку окрас давньої руської штуки і зіставляючи на далї докладну їх опись, подаємо тут тим часом коротку звістку. В находках сих містять ся:
Пара кульчиків до висків з трома галками, типового т. зв. київського стилю.
Пара таких же кульчиків меньших, до ух.
Дві складові частини наручника (брансолєти), що сполучені були срібними завісами (третьої частини бракує; кожда частина має з окола вправлені в рамцї три бляшками, а з них кожда має ґравіровану фіґуру (птицї, людська фіґура і арабеска).
Пара наручників з срібної бляшаної стьожки, звиненої спирально.
Пара такаж меньша.
3 перстня з печатками, на печатках схематичні фіґури птиць і написи навколо на одній читаєть ся ясно: печат + вапова.
2 перстня — один з чорною емальовою арабескою, другий мав в серединї камінець (того бракує).
Перстень з крученого дрота.
65 монет (грошів) чеських.
Виключивши кілька предметів меньш типових або неясних, цїла колєкция окрас носить характер одноцїльний — се руська штука, характеризована і материялом (все срібло), і формами і орнаментом. Виконаннє визначаєть ся взагалї викінченністю і певностию форм, се вказує на розмірно пізню пору; коли чеські гроші належать до тих самих находок, то маємо тут і близше хронольоґічне означєнне сих виробів, щоб і з сього боку вказувало на остатнї часи того періоду руської культури, т. зв. в. князївського, чи давнього.
М. Грушевський.
Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах та Австрії.
|