Записки НТШ/25/Ювилей українсько-руської лїтератури

Матеріал з Вікіджерел

Ювилей українсько-руської лїтератури.

19 і 20 ст. ст. жовтня Наукове Товариство імени Шевченка при участи иньших українсько-руських народнїх товариств у Львові сьвяткує столїтні роковини відродженя українсько-руської лїтератури.

В тій справі Товариство звернуло ся до українсько-руського загалу і славянських наукових інституций з такою відозвою:

Сего року скінчило ся сто лїт від часу виходу в Петербурзї перших пісень травестованої українсько-руської Енеїди Івана Котляревського. Сей факт уважає ся поворотною точкою в істориї национального житя українсько-руської лїтератури, що почавши особливо від середини сего столїтя, не вважаючи на всякі трудности і перешкоди, все з більшою силою розвиваєть ся та почутєм национальної і культурної одности звязує в одно роздїлені частини українсько-руського народу. Завдяки їй сей українсько-руський нарід, другий числом в Славянщинї і многозаслужений в істориї европейської культури, підіймає ся з свого занепаду; покривджений історичними обставинами, зраджений своїми висшими верствами, зведений до значіня етноґрафічної маси, заняв він знову гідне місце в родинї славянських народів, з певною надїєю — внести в скарбницю загально-людського поступу нові вклади, відповідні до своєї великости і пережитої тяжкої долї. Нині сьвяткує він початок сеї нової фази свого культурного житя.

Наукове тов. ім. Шевченка у Львові, котрому нинїшні обставини надали першорядне значіннє в культурнім житю українсько-руського народа, взяло на себе інїциятиву сьвятковання сего памятного момента і звертає ся до всего українсько-руського загалу, до наукових та культурних інституций всїх славянських народів з зазивом — взяти участь в сїм великім культурнім і национальнім сьвятї українсько-руського народа, сьвятї национальної рівноправности і загального поступу.

Проґрама: I. Дня 31 н. ст. жовтня 1898 р. о 7 год. вечером Сьвяточний вечер в великій сали театру Ґр. Скарбка у Львові получений з представленєм „Наталки ПолтавкиІвана Котляревського.

II. Дня 1 н. ст. падолиста 1898 р. о 11 год. рано в сали „Народного Дому“ Наукова Академія з відчитами про значінє ювилею.

III. Дня 1 н. ст. падолиста 1898 р. о 7 год. вечером в сали „Почтового клюбу“ Сьвяточна вечера получена з промовами заступників всіх верств українсько-руського народу.




Ця робота перебуває у суспільному надбанні в усьому світі оскільки вона була оприлюднена до 1 січня 1929 року і автор помер більш ніж сто років тому.