Перейти до вмісту

криж

Матеріал з Вікіджерел
криж

Криж, жа́, м. 1) Крестъ. Ой виступала Матір Божая, на крижеві стала. Чуб. I. 161. Кри́жем. Крестообразно. Церква збудована крижем. Лубен. у. То простягнеться крижем, то кулаком в груди себе стосує. Стор. Кри́жем па́дати, кри́жем упада́ти. Падать какъ пластъ. Його мати старенькая крижем упадає. Макс. Оксана в двері: „Вбили! вбили!“ Та й пада крижем. Шевч. 147. 2) Чаще мн. Кри́жі. Крестецъ, поясница. Взяв дід бабу за крижі та повів по хижі. Чуб. V. 1136. Летів ворон… сів у сірого коня на крижі, з крижа на спину, з спини на гриву. Чуб. I. 68. 3) Мѣра въ косую сажень. Подольск. г. Ум. Кри́жик. Виходить мі там золотий крижик, а під тим крижом сам милий Господь. Гол. II. 7.

Словарь української мови / упоряд. з дод. влас. матеріалу Борис Грінченко. Берлін: Українське слово, 1924


Криж, жа́, м. 1) Крест. Ой виступала матір божая, на крижеві стала. Чуб. I. 161. Кри́жем. Крестообразно. Церква збудована крижем. Лубен. у. То простягнеться крижем, то кулаком в груди себе стосує. Стор. Кри́жем па́дати, кри́жем упада́ти. Падать как пласт. Його мати старенькая крижем упадає. Макс. Оксана в двері: «Вбили! вбили!» Та й пада крижем. Шевч. 147. 2) Чаще мн. Кри́жі. Крестец, поясница. Взяв дід бабу за крижі та повів по хижі. Чуб. V. 1136. Летів ворон… сів у сірого коня на крижі, з крижа на спину, з спини на гриву. Чуб. I. 68. 3) Мера в косую сажень. Подольск. г. Ум. Кри́жик. Виходить мі там золотий крижик, а під тим крижом сам милий господь. Гол. II. 7.

Словник української мови / упоряд. з дод. влас. матеріялу Борис Грінченко; ред. С. Єфремов, А. Ніковський. Київ: Горно, 1927–28