Літопис політики, письменства і мистецтва/7/Нові видання „Українського Слова“

Матеріал з Вікіджерел
Літопис політики, письменства і мистецтва
№ 7 (16 лютого 1924) 

Нові видання «Українського Слова» (З.К.)
Берлін: «Українське слово», 1924
Нові видання „Українського Слова“
Др. Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. (Бібліотека „Українського Слова“, Ч. 40.) Берлін, 1923. Стор. 284 (+ IV стор. каталоґа). М. 8°. Ціна 50 центів.

„ЗЕМЛЕЗНАННЯ — пише др. Рудницький у попереднім слові до своєі книжки —, це одна з наук, які сливе не плекались і не плекаються на Україні. Про причини цеї сумної обставини не тут місце розводитися; її висліди є такі, що дотепер не маємо наукового підручника землезнання України, а популярно-наукові підручники не можуть, ніяк вийти на світ Божий! Ціле наше громадянство відзначається фатальною недостачею ґеоґрафічного знання. Шкода з цього йде дуже велика, так у ідейному напрямкові, як не менше й у практичному. Не зясовуючи собі ось хоч би величини України й її народу, не тільки наши сірі інтеліґенти, але й наші політичні діячі, зводять українську справу до спільного знаменника зі справами инших малих народів. Як це шкодить ідеолоґії українства, не треба довго доказувати. В практичному напрямкові недостача ґеоґрафічного знання має просто фатальні наслідки. Згадаю хоч би це, що в останніх часах наші політичні діячі не то що шафували межовими українськими землями на право й на ліво, але по іґноранції своїй навіть не підносили домагань на величезні простори українських земель. Ніхто з них не вмів не то що використати, але навіть і піднести цеї безлічи політично-ґеоґрафічних, економічно-ґеоґрафічних, лучбово-ґеоґрафічних і инш. арґументів, які промовляють за українською державністю на Південному Сході Европи…“

Щоб бодай вчасти запобігти цим недостачам, автор зладив оцей огляд політичної ґеоґрафії, переповідаючи із деякими змінами свою працю „Die Ukraine und die Großmächte“. Автор не має на меті давати викінченого підручника, а подає ряд політично-ґеоґрафічних нарисів, щоб допомогти до загальної орієнтації й загального пізнання предмету. Зокрема автор обговорює політично-ґеографічне значіння положення й границь України, фізично-ґеоґрафічні чинники в політичній ґеоґрафії України й питання української державности у звязку з її сусідами й великими державами Середної й Західної Европи. У додатку автор розглядає українську справу з боку економічної, зокрема лучбової ґеоґрафії.

До книжки доданий докладний річевий показчик (стор. 257—282), зладжений редакційним відділом Видавництва „Українське Слово“. З.К.