Перейти до вмісту

Настінне малювання українських хат. Зошит 1. Дніпропетровщина/Вступ

Матеріал з Вікіджерел

1. ВСТУП.

Матеріял, що оце видаймо і що зібрала авторка рр. 1924, 1925, 1926, 1927 та 1928, є; невеличка частка колекції з настінного мальований українських хат та господарських будівель при них. Цю колекцію зібрано на Дніпропетровщині, в округах: Криворізькій, Дніпропетровській та Кременчуцькій.

Уже ця мала пайка з колекції, що сама становить дуже невелику частину настінного мальовання України, свідчить, який багатющий матеріял для студій над народнім малярством можна Здобути, далі досліджуючи українське мальовання по наших селах та опубліковуючи здобутий там матеріял. Барвисте мальовання, що ним селянка-українка оздоблює стіни своєї хати, зібране з цілої України, безперечно, докине багату лепту в справу студіювання народнього мистецтва. Але збирати й виучувати наше мальовання допіру лише починають. Тим то тепер іще не можна видати такий, зібраний з цілої України, матеріял до настінного мальовання загального характеру, щоб студії над ним відкрили шлях до широких наукових узагальнень.

Тепер можливі й неминуче потрібні праці льокального характеру, що становлять результат дослідів над певною територією. Обмежуючи досліджуваний район, можна всебічно вивчити матеріал, навіч спостерігаючи перехідні моменти, коли одні форми й способи заступають інші в цім роді народпьої мистецької діяльности, що живе, розвивається, а подекуди зникає перед нашими очима. Такі монографії льокального характеру вторують шлях до дальших широких дослідів.

Такий льокальний характер і має матеріял, що ми його отут подаємо. Він є здобуток дослідів над настінним мальованням на Дніпропетровщині протягом 1924–28 р. р. в Криворізькій, Дніпропетровській, Кам'янській та Кременчуцькій округах.

У Криворізькій окрузі досліджено такі села: Шолохове, Базавлук, Олександрівка (Кріпацьке), Перевізні Хуторі, Олексіївка (Чортомлик), Капулівка, Покровське, Ново-Покровський посілок, Сулицьке, Лапинка та Ново-Іванівське (Рябошапка).

У Кам'янській окрузі такі села: Кам'янське, Миколаївка, Благовіщенка, Романкове, Авули на Дніпровому правобережжі.

У Дніпропетровській окрузі Петриківка та Єлисаветівка на лівім березі Дніпра.

У Кременчуцькій окрузі села: Мишурин Ріг і Калужине.

Колекція мальовання, зібрана тоді, як досліджувано цю територію, складається з двох основних частин:

1) Мальовання, що його виконали самі селянки, мальовання-ориґінали, сказати б[1]

2) Фотографії, пороблені з мальовання в самих хатах; фотографії ці: 1) дають уявлення про те, як зв’язано дане мальовання з тією частиною хати, що її воно оздоблює, 2) відтворюють композицію мальовання цілої хати і 3) доповнюють колекцію «мальовання-ориґіналів», куди ввіходить тільки найхарактерніше й найцікавіше.

Наше видання й відтворює ці фотографії з мальовання в селянських хатах. Сюди увійшло ще мальовання з с. Петрівки, призначене на продаж, та дві фотографії з того мальовання, що зробили селянки для збирача (автора цієї праці).


——————

  1. Про «мальовання-ориґінали» докладно в нашій статті «Як збирати матеріял до настінних розписів», видрукованій у Збірнику «Мистецтвознавство». Харків, 1928.

    Там таки докладніше й про значіння фотографів.