Настінне малювання українських хат. Зошит 1. Дніпропетровщина/Мальовання, що облямовує вікна та двері

Матеріал з Вікіджерел


VI. Мальованим, що облямовує вікна та двері.

В усіх досліджених селах дуже поширене мальованим, що облямовує вікна та двері. Його можна бачити не тільки на внутрішніх стінах хати та інших будівель, але зчаста, як згадувано вже, і па надвірніх. Стіна навколо вікон та дверей — то прегарне поле для мальовання, а рямка уможливлює нові композиції, і селянка-художниця розв’язує іноді в цім малюванні проблему композиції З дивовижною сміливістю й викінченістю. Як відомо, на Україні віддавна прикрашувано двері й вікна, їх обвішувано часом килимами, і мало не в кожній хаті їх обвішували й обвішують вишиваними рушниками; українці звикли бачити двері і вікна своєї хати в барвистім облямований Килими мало не повиводилися з щоденного вжитку, рушники теж починають виводитися, до послуг лишаються фарби, адже дати мальовання куди швидше й дешевше, ніж вишити рушник.

Зв’язок настунпости поміж старовиннішим способом орнаментувати вікна й двері своєї хати та сьогочасним, поміж вишиваними рушниками та мальованням, — цей зв’язок чи не найвиразніше ми бачимо на тім мальованці, що композиційно імітує вишиваний рушник. Його дають тільки на стінах усередині хати, інколи над дверима, але частіше над вікнами, як і полотняні рушники, частіше вітають над вікнами, ніж над дверима. Композиція цього мальовання відтворює композицію пізніших вишиваних рушників, а саме тих, що й тепер ще мають їх селяни, часто сховані у скринях. Це рушники з кінця XIX і початку XX ст. (та6л. XV).

Найрізноманітніші композицією рушники з села Петриківки. Вони, як і все мальовання цього села, — не на самім ґрунті стіни

а на папері[1], що йому надають форми й розміру полотняного рушника. Композиція їх, як і композиція пізніших вишиваних рушників, сходить в основному на таке:

Орнамент одного краю «мальовання - рушника» — це докладне повторення другої його половини. Долішній берег рушникові порізаний великими зубцями на зразок зубців мережива. Часом краї ні размальовують під торочки.

Поле над зубцями розмальовують рослинним орнаментом. Композиція його сходить на дві основні схеми:

1) Цілий орнамент дають поземними смугами — ширшими або вужчими; смуги розміщуються одна понад одною, заповнюючи тільки долішні кінці і залишаючи середню частину незаповненою.

2) Долішнім берегом ідуть ті самі орнаментальні поземі смуги; найчастіш ці смуги дають як зв’язаний орнамент; а поле над смугами орнаментують або самим тільки буйним мотивом (табл. XXXII, мал. 3), абож посередині дають більший мотив, а по краях симетрично повторюють дрібний; у дальшому розвитку цієї композиційної схеми дрібний мотив симетрично повторюють пе тільки внизу, а й угорі, над осереднім мотивом. За такої композиції мальованням укривають не тільки долішні береги, але й увесь або мало не ввесь рушник: унизу — орнаментальні смуги, над ними поле, розглядане як прямокутник, заповнюють з централізованим орнаментом. В усіх випадках вісь симетрії орнаменту зорієнтована на вісь симетрії простої долішнього берега.

Мальовання на папері має тло паперу біле, що дає змогу, малюючи, користувати з усієї налети.

Мальовання під рушник, дане на ґрунті стіни, має барвне тло, що й визначає добір фарб орнаменту.

З інших композицій мальовання, що облямовує вікна та двері, подибуємо:

1) Мальовання на подобу гірлянди, що стяжкою облямовує вікно або двері з 3-х боків, іноді з усіх 4-х боків. Ця схема безконечного орнаменту дуже поширена пе то на стінах усередині хати,

6а й зокола; композиція, звана в селянок під назвою «обводки» (табл. VI, VII, мал. 1).

2) Мотив, що вінчав вікно або двері іноді на подобу фронтону;

трапляються і всередині, і зокола хати (табл. II, X, XIII).

3) Зцентралізований рослинний орнамент, що його композицію визначую форма облямований (табл. XVI, XVII, XVIII).

По селах, де настінне мальованка вмираю, «бо де воно вже геть ізникло, вікна люблять обвішувати муслиновими завісами фабричного роблива, перев'язуючи їх барвистою стрічкою; вгорі, всередині прикріплюють зчаста квітки з кольорового паперу.

——————

  1. Паперу на це мальовання беруть дуже тонкого, цигаркового, тим часом як мотиви для наліплювання дають на звичайному писальному, грубшому папері.