Настінне малювання українських хат. Зошит 1. Дніпропетровщина/Мальовання під шпалери

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

V. Мальовання під шпалери.

Це мальовання, подібно до шпалерів, дають на стінах хати; трапляється по багатьох з досліджених сіл, але не скрізь одинаково поширене (табл. XIV).

Ним розмальовують інколи всі стіни в хаті, інколи тільки одну стіну, але частіше воно вкриває лише частину стіни, найчастіше стіну біля покуття, її горішню частину, над вікном.

Щодо композиції — це переважно орнаментальне заповнення поверхні стін повторенням окремого мотиву чи мотивів.

1) Одиничний чи окремий мотив може повторюватися в розміщенні за схемою скісної сітки (табл. XIV). З цієї композиційної схеми користують особливо в тих випадках, коли мальованним укривають усю стіну чи навіть усі стіни в хаті; повторюваний мотив буваю або ціла рослинна гілочка, або одна якась її частіша, квітка, напр. У цьому останньому разі, коли багато разів повторюються той самий мотив і до того ж нескладний, уживають трафарету, квітки-рожиці, вирізаної з картоплини.

2) Абож окремий мотив повторюються вертикальними рядами за схемою прямої сітки, відокремленими один від одного кольоровими смугами.

Коли заповнюють двома повторюваними мотивами, можна помітити таке розміщепня:

3) Один з мотивів, дрібніший, повторюються більші-менш рівномірними масами, що серед них виділяються другий, більший мотив.

4) Або орнамент будуються з повторення похилених смуг, даних у кольоровім чергуванні і вкритих рослинним мотивом.

«Мальовання - шпалери» зчаста облямовують бордюром і згорі і знизу.

З досліджених сіл надто багате па цей ґатунок мальовання було, либонь, село Мишурин Ріг (Кременчуцької округи). На момент, як я відвідала це село, а саме навесні 1927 року, в ньому були ще хати, де всі 4 стіни розмальовані були під шпалери. І саме в цім селі особливо виразно позначавсь процес заміни творчості! селянок фабричними виробами — заміни мальовання під шпалери паперовими шпалерами фабричного роблива.

По багатьох хатах, де давніше було «мальовання - шпалери», висіли тепер шматки купованих шпалерів із паперу. Люб'язні господарі охоче показували під шпалерами, віддираючи їх, лишки мальовання, що тут колись було. На той час вони вже були позабілювані, але прослідки анілінових фарб дозволяли виразнісінько бачити їхню композицію.

А везабілене «мальовання - шпалери» можна було бачити по коморах. На стінах, у ряді інших одиничних мотивів, їх дано смугами. Це мальовання в коморах — проба молодих дівчат. Настінне мальовання, вигнане з хати, тулиться в коморах у цім селі, що ще так недавно багате було на мальовання[1], але тепер переживав процес вимирання їх, даючи дослідникові змогу спостерігати, як одбувається цей процес у характеристичних його виявах.

Примітки[ред.]

  1. «Вѣстникъ Екатеринославскаго земства», 1904 г. №№ 2, 3. Стаття Д. І. Яворницького: «Къ исторіи нашего края», стор. 58.