Непохитному

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Непохитному
Василь Чумак
Київ: «Боротьба», 1920
Обкладинка
Українська Комуністична Партія
(боротьбистів).


Пролетарі всіх країн, єднайтеся!


Непохитному.


ПАМ'ЯТИ 

Василя Чумака.
Київ, 1920.
Видавництво „БОРОТЬБА“
Літературного Відділу Ц. К. У. К. П. (б.).

 
КИІВ.
Друкарня І. М. Кушнерев та Спілка.
Караваївська вул., ч. 5.
1920.

Непохитному.

Ми непохитні, мов граніт...

На шляху визвольної боротьби за діктатуру пролетаріяту загинув молодий поет Василь Чумак. 8 грудня був він заарештований деникинськими катами і тієї ж ночі замордований разом з иншими членами У. К. П. (б).

Революція — то завжди поезія, і справжня поезія — завжди революція. І зараз, у коротких рядках, не можна сказати, де в житті-горінні молодого співця відокремлений революціонер від поета.

Народившись 1900 року в родині бідних селян на Чернигівщині, Василь Чумак дуже рано вступив на шлях поетичної творчости. Один із перших його віршів датований 1913 р. І не про природу або кохання, як усі поеті-юнаки, співав він: першими ж рядками своїми Чумак стає в лави поетів-революціонерів; ще незграбні ці його рядки, без блискучих образів, але натхнені революцією:

Роки минають, за ними другі,
Правда за гратами спить,
Люд в темноті мовчить,
Як же навколо свистять батоги…

Зараз не маємо змоги вияснити характеру поетичної продукції В. Чумака до революції 17 р., бо більшість його творів загинула в деникинській контр-розвідці під час трусу, але знаємо, що і на гімназіяльних лавах і дома Василь у цей час багато працював над собою, яко поет. Брав він участь і в культурно-просвітній роботі серед молоді, виявивши великі організаційні здібности і гуртуючи круг себе молоді селянські сили.

Революція кинула Чумака в самий осередок життя. Працюючи в періодичних виданнях, газетах, яко журналіст, він разом містить свої революційні поезії по часописах і мріє про видання їх окремою книжкою. Рівночасно — розвиває величезну працю по гуртуванню селян та по активній революційній пропаганді між ними. Зустріч з видатними революціонерами, особливо з Гн. Михайличенком, відограє величезну ролю для створення світогляду Чумака: він вступає до партії і його напружена діяльність коордінується вказівками партійних провідників. За часів підполля гетьманського, петлюрівського і деникинського Чумак виявив себе, яко партійно-вихований революціонер, з широким комуністичним світоглядом.

І непохитно працюючи для революції, ні на мить не кидав поезії, ставши завдяки своїм творам і доцільности поетичного хисту у ряди перших пролетарських поетів України. Досить жваву співучасть брав він у місяшнику пролетарської культури „Мистецтво“.

З поетичним натхненням віддавшись революції, Чумак-поет і вмер, яко революціонер. Трудно навіть уявити собі, яку велику силу в особі Чумака загублено нами.

Непохитним і могутнім кроком ішов по шляху свойого життя Василь Чумак — від першого вірша аж до кулі ката. Це про себе він сказав в одному з найкращих віршів:

… Ми непохитні, мов граніт.
Ми йдем і йдем, несем вогні,
і творим блиск, і творим дні…

І шануючи пам'ять Непохитного, будьмо й ми такими ж непохитними творцями блиску й кращих днів!

Слава Непохитному!

 

 
В цій збірці містимо вибрані вірші В. Чумака з наготовленої до друку книжки його „Заспів“.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває в суспільному надбанні в всьому світі.


Цей твір перебуває в суспільному надбанні у всьому світі, тому що він опублікований до 1 січня 1928 року і автор помер щонайменше 100 років тому.