Перейти до вмісту

Орнаментація української книжки XVI-XVII століть/Вступ

Матеріал з Вікіджерел
Орнаментація української книжки XVI-XVII століть
Микола Макаренко
Вступ
1926
Орнаментація
української книжки XVI — XVII ст.

Україна в XVI — XVII стол. стояла на найвищому ступені культурного розвитку. Всебічне освітлення цих минулих часів життя української людности дає нам цікаву картину.

Рух ідей і подій великою хвилею захопив Україну. Великі торговельні та культурні зносини утворюються з Европою і Сходом.

В надзвичайній мірі виявляються самовизначення, зацікавленість сусідами та оточуючим світом. Економічні та політичні чинники зміцнюють Україну морально й фізично. Виразно визначається піднесення творчих сил у всіх галузях діяльности. Бажання освіти, поривання до дійсної краси захопило Україну. Ці бажання й поривання відбилися на всіх виробах, на всіх побутових речах, на всіх творах українських майстрів. Уважний дослідник скрізь їх побачить. Але напружений темп такої діяльности помічаємо тільки до початку XVIII стол., коли наступає перелом під натиском з боку „царя московского православного“. І ні разу ще на протязі всього XVIII і майже всього XIX століття Україна не була вже на тому культурному рівні, на якому застає її XVI та XVII століття.

Ніколи потім і книжна справа не досягала такої завершености, як у ці давно минулі часи.

Ніколи друкарі й автори не звертали стільки уваги на зовнішню красу книжки, на її емоціяльне значіння в такій мірі, як це бачимо в часи XVI стол. На превеликий жаль, оздобу української книжки до останніх часів не досліджували. Ніхто не присвятив їй ні окремих розвідок, ні загальної праці. Випадкові знімки з ритин, з ілюстрацій, з заставок, ще менше з кінцівок подавано иноді як додаток до того змісту, що мало мав спільного з оздобою.

Історія ритини та гравюри на Україні належить майбутньому, а історія книжної оздоби не скоро ще знайде своє почесне місце. Вона потрібує багатьох попередніх розвідок, потрібує великого матеріалу. Поки що виготовляється матеріял на велику й цікаву будівлю, а сама будівля десь ще далеко, далеко...

Отже-ж приблизну загальну схему розвитку, оскільки це дозволяє матеріял, що маємо зараз, може бути накреслено. Працю цю, що подаємо ми, треба вважати за вступ до такої схеми, до такого майбутнього нарису.