Перейти до вмісту

Перший рейд/Версаль, Сен-Жермен — місця дуже „мирні“, чим і знамениті

Матеріал з Вікіджерел
Перший рейд
Дмитро Грудина
Версаль. Сен-Жермен — місця дуже „мирні“, чим і знамениті
Київ: Укртеакіновидав, 1930
ВЕРСАЛЬ, СЕН-ЖЕРМЕН. МІСЦЯ ДУЖЕ „МИРНІ“, ЧИМ І ЗНАМЕНИТІ.

А зараз, наприклад, усі під чарівним вражінням надзвичайних, чудових красот Версаля й Сен-Жермена. Прекрасна на протязі 40 кілометрів дорога Бульонським лісом. Затишні береги Сени. Тихе, в порівнянні з галасливим та метушливим Парижем, сновигання авто в самому Версалі, — все це награє „миротворну“ прелюдію до величного, розкішного, повного всяких історичних подій та катаклізмів версальського палацу.

Величезна кам'яниця з силою різних пам'ятників оточена колосальним парком, у якому розкидано десятки водозграїв. Із смаком розташовані дерева довжелезними алеями утворюють дивовижну перспективу. Монументальні мармурові сходи, знамениті тим, що ними увірвався у палац революційний нарід, ведуть у десятки ж монументальних заль (теж полицьованих різнокольоровим мармуром). Скульптура й живопис, мармур і бронза, срібло й золото… і незабутні ґобелени!.. Ах, ці ґобелени!.. Що може бути майстернішого від цього незрівняного майстерства, я вже й сказати не можу. Найтонші відтінки виразу обличчя, в багатьох фігур — динаміка й рух, справжній живий рух у величезних групах. Все багатство тогочасних тканин, виключної добротности матеріял, який не втратив жадної ниточки. Ніде не злиняла жадна цяточка, а минули ж віки з того часу, коли їх виткано… Все це примушує годинами стояти перед цими шедеврами мистецької творчости.

І коли згадати, ціною яких зусиль діставалося це мистецтво колишнім робітникам-рабам!.. Скільки очей посліпло, скільки пальців поскарлючилося, доки виткали оту незрівняну красу.

Після споглядання цих ґобеленів не проймаєшся повагою навіть до знаменитої залі, де у величезних пам'ятниках-полотнах змальовано всю славну історію французького народу (де здебільшого, звичайно, „героєм“ є королі і герцоґи…). Ці, перейняті величезною експропресією батальні сцени, що характеризують військові операції Франції більш, ніж на протязі шости віків, — від пращі до кам'яної рушниці, навіть вони не вражають після ґобеленів.

І лише викликає хіба деяку „повагу“ знаменита заля з балконом, що з нього промовляв перед тисячним натовпом Людовик XIV; та годинник (3 год. 40 хв.), що зупинився тоді, коли увірвалося життя його. І кабінет… Стіл, де підписано „Версальський мир“. Скільки то спогадів будить усе це, скільки думок виникає в глядача, коли споглядає він усі ці багатства мистецької думки і народнього терпіння…

Незабутній Версаль!..

 

 

Не менше вражіння справив на нас і палац у Сен-Жермені, де підписано так званий „Сен-Жерменський мир“. Цей палац значно простіший від Версальського, але зібрані в ньому цінності ніяк не поступаються перед першим. Сен-Жерменський музей має виключно багату колекцію старовинних речей, Гальського, Галло-Романського й Старо-давньо-Римського часу.

Є величезні колекції різної зброї, речей хатнього вжитку і зразків мистецької творчости — гіпс, бронза, кремінь, камінь, глина, шкло, різні металі. Чимало є заль з різними речами доісторичної доби.

Тут же ми побачили в ориґіналі загальновідому скульптуру галла, що вмирає, яку так часто репродукують. Крім цієї знаменитої статуї тут же зберігається „Поранений галл“, „Мертвий галл“, однаково цікаві з мистецького боку.

Тут і виключної краси уламки з римських колон — величезні барельєфи, цілі епізоди з античної історії на величезних плитах мармуру, сила-силенна різного посуду, найориґінальнішої форми, найрізноманітніших розмірів і призначень. Амфори, кубки, жбанки, чарки, горщики, блюда, мисочки. Найрізноманітніший матеріял, але переважно червонолякова глина, з надзвичайною орнаментовкою! Все це зібрано з найменших черепочків, дбайливо, складено, зліплено до купи і зберігається під шклом. Але нема часу все оглянути й запам'ятати, записати… Кортить швидше навідатись до Пантеону, поглянути на знамените кладовище Пер-ля-шез, на славнозвісну — „Стіну комунарів“. І от уже таксі швиденько мчить нас іншою, ближчою, менш цікавою, дорогою назад, до Парижу.