Старі хати Харькова/Передмова

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Передмова.

Відсутність публікацій точних креслеників й незначна кількість виданих фотографій робить неможливим наукове штудіювання нашого хатнього будівництва. Завдання нашого часу — заповнити сю прогалину. Досліди над харьківськими хатами показали, що систематичне й раціонально переведене дослідження їх може дати добрий і значний матерьял для штудій над еволюцією українського будівництва. Між ними зустрічаємо ряд будов, утворених майстрами-артистами; такі заслуговують виділення в окрему групу — в число „Памяток українського містецтва“.[1] Друга, більш числена група, не визначаючись яскравими рисами, всеж-таки чимало дає для розуміння будівельного стилю наших старих хат; сі війдуть в „Матерьяли до історії українського мистецтва“.

Дослідження хатнього будівництва на Слобожанщині закроювалося нами в 1920 р. в Архитектурній Секції Харьківського Губ. К. О. П. М. І. С'а на широку скалю: малось на думці перевести реєстрацію, а слідом за нею і точне обмірювання, фотографування, зарисовки й опис всіх найважнійших старих хат Харькова, а після й губернії. На жаль з сього плану пощастило виконати дуже мало: зареєстровано й зафотографовано всі старі хати Харькова, з них девять обміряно (одну з обміряних хат ми випустили в світ минулого року, вісім публікуємо нині). Остання частина наміченої роботи не була виповнена і надіятись на продовження її в близькому будучому не має ніяких підстав. Чи пощастить опублікувати хоч найцікавійше з того, що нами вже було зібрано?[2]

Обслідування хатнього будівництва Харькова переведене було пишучим сі рядки при найближчій участи й допомозі В. К. Троценка, котрий керував обмірами й викреслюванням, він же подав нам матерьял до опису хат.[3] З опублікованих тут вісьми хат 5, 7, 8 допомогав обмірювати й викреслювати В. Соловьїв, 2, 3 — П. Соколов, 6 — О. Степанова; останні обмірені й викреслені самим В. К. Троценком. Для цінкографії ряд креслеників підготовлено було К. А. Барманом та С. В. Григорьївим. Всим названим особам за їх допомогу складаю тут свою найщирішу подяку.

С. Т.

Харьків, 25. VII. 1922.


  1. Одну з таких ми вже опублікували в 1 вип. „Памяток українського мистецтва“ (Таранушенко С. „Хата по Єлисаветинскому пров. під ч. 35 в Харькові“. Харьків, 1921).
  2. В нашім роспорядженню маються: 1) альбом фотогр. знимків старих хат Харькова (звиш 200 негативів загальних видів і деталів), 2) альбом (23 рис.) акварельних копій з старих розписних кахель, 3) 8 аквар. рисун. внутрішн. виду хат, 4) 5 рисун. надвірнього вигляду (поліхромія) хат.
  3. В формі відповідів на „Анкетний листок для складання реєстрацийних описів памяток старовинного деревляного будівництва“. „Листок“ сей, зложений нами, видано в 1922 р. Головмузеєм при Наркомосі. Добувати його можна у автора сеі книжки.
Суспільне надбання

Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах.