Старі хати Харькова/Хата по Токовій вул. ч. 50

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хата по Токовій вул. під ч. 50.[1]
(Холодна Гора).

В хаті зараз живуть мешканці, тому докладно довідатись про історію її було ні у кого. На запитання — коли збудована хата — мешканці звичайно відповідають: літ сто, літ півтораста, років сімдесят тому назад. — Та чи инша кругла цифра називається в залежности од більш чи менш ветхого стану будівлі та архаїчности форм. Об'єктивного значіння така „хронологізація“, звичайно, ніякого не має.

Стоїть хата у дворі, причілком до вулиці, відступивши від паркану на 3,50 м. Причілок орієнтовано на півд.-захід, чоло на півд.-схід. Перед чолом стелеться чистий двір. Глибше за хату йде садок, а за ним стоїть друга хата.[2] По плану перша хата відноситься до типу трьохкамерних: хата, кімната та сіни з ганком вподовш чола. Згодом до основного плану прибудовано холодні сіни з чуланом та два хліва. Хата рублена у замок з остатком, з пластин. До зрубу хати впритул приставлено стіни кімнати та сіней. Сіни — рублені: в кімнаті-ж стіни виведено в такий спосіб: низ рублений (три вінці); поверх сього низенького зрубу йде сторчівка, втягнута вгорі ощепом також в три вінці. Долівка всюди земляна. Призьба обходить круг всієї хати; вона хворостяна, обмазана глиною; частина-ж її — з чола перед піддашком — забрана дошками всторч. Покрівля — на чотирі схили, соломяна. Великий напуск стріхи з причілку (од вулиці) винесено на 1,10 м. Піддержується він брусом, врубаним в випущені кінці ощепин, а серединою положений на виступаючий кінець сволока. З чола напуск (1,00 м.) піддержується коротенькими кроковками, один край котрих пришито до хатніх кроков, а другий покладено на брус, підпертий трьома сішками. Ззаду та на другому причілку стріху піддержують звисаючі за зрубом кінці кроков. Крокви — з кругляків (d=0,18—0,15 м.), бантини — з півкругляків (0,15✕0,07 м.), лати з жерток розпущених пополам (d=0,07 м.). Крокви сполучено під кутом в 93° при вершині; причілковий схил од вулиці заломлено під кутом в 50°, а протилежний — в 47° до стелі. Сніпки покладено гузирем вгору. Стеля в хаті наслана з дошок в один ряд щільно по сволоку (0,20✕0,20 м.), котрий покладено вподовш чола. В кімнаті та сінях стелю наслано на три сволочки (0,18✕0,13 м.), положених вподовш причілку; з них один середній, а два — по-під стінами. Зверху стеля засипана глиною. Вікон в хаті пятеро — три в причілковій і два в чільній стіні; прорізані від землі на 0,65 м. В кімнаті двоє вікон, по одному в кожній надвірній стіні; од землі на 0,62 м. Рями в кімнаті звичайні — на 6 рівних між собою шиб; в хаті — на 7 шиб характерні для будівель в стилі „готики“ 30—40 р.р. XIX в., що до де-якої міри дає змогу опреділити приблизно час збудування хати — середина XIX в. Печі в хаті й кімнаті звичайні варисті, цегляні. Димарь стоїть на двох кругляках, перекинутих з чільної на напільну стіну хати. Стіни як з окола, так і з середини обмазані товсто глиною по рештовці. Зараз стіни — білі, раніш — синилися. Стеля теж мазана і білена.


Що виділяє сю хату з поміж инших старих хат Харькова, так се багата й тонко виконана різьба. Кінці ощепин не тільки дають фігурну сільвету, а крім того ще по одкосам вони оздоблені „ялинкою“ (в двох вариянтах). Підстрішні бруси так з чола, як і з причілку прикрашено лиштвою в обох випадках відмінного рисунку, а чільний брус крім того має ще лиштовку на одкосі. Особливої-ж уваги заслуговують сішки з їх лиштовками — поясами, котрими починаються своєрідні голівки сішок.

Чотирьохкутник плану (хата, кімната та сіни) має відношення сторін 3:2. Половина діагоналі його дає довжину хати по чолу. Вишина стін = ½ довжини причілкової стіни. Коли розглядати поперешній перекрій, то не можна не помітити, що в основу його покладена така схема: весь перекрій вписується в квадрат, нижня половина його дає нам схему зрубу, а рівнобічний трьокутник, вписаний у верхню половину квадрату (основа = стороні квадрату, висота = ½ сторони), дає схему покрівлі. Дверні прольоти наближаються до відношення 1:2, а віконні — менш близько — до відношення 3:4.


Таб. XIII.

Старі хати Харкова. 1922. №23. Хата по Основянській вул., ч. 64, в Харькові.jpg
23.


Старі хати Харкова. 1922. №24. Хата по Основянській вул., ч. 64, в Харькові.jpg
24.

Таб. XIV.

Старі хати Харкова. 1922. №25. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
25. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.


Старі хати Харкова. 1922. №26. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
26.

Таб. XV.

Старі хати Харкова. 1922. №27. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
27.


Старі хати Харкова. 1922. №28. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
28.

Таб. XVI.

Старі хати Харкова. 1922. №29. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
29.


Старі хати Харкова. 1922. №30. Хата по Токовій вул., ч. 50, в Харькові.jpg
30.

  1. Див. табл. XIV—XVIII, рис. 25—32. На таб. з деталями пропущено маштаб — 1:20
  2. По типу схожа з першою, але бідніша по оздобам.
Суспільне надбання

Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах.