Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/37

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 31 —

Цілком природно, сконстатувавши такий об'єктивний процес утвореня нових промислових центрів — міст і районів — наша резолюція висловлює далі ту думку, що політичні форми в процесі свого розвитку, являючися производними формами розвитку хазяйства, пристосовуються до індівідуальних обставин (економічних, побутових, псіхольогічних[1], культурних) кожной нації. Форми, котрі не пристосовані до цього всього, замісць того, щоб допомогати розвиткові продукційних сил, зковують ці сили. Т. Лукашевич проти цього нічого не каже. Мовчання — ознака згоди — с. т. він визнав це. А визнавши далі, що економічні особливості України доповнюють[2] економічні особливости иньших країн Росії, він, на наш погляд, мусить признати і для України необхідність пристосування права, законодательства і т. д. Ми ніколи так далеко не заходили, як т. Лукашевич та наші націоналісти радікал-демократи, щоб думати, що економічні особливости України доповнюють економічні особливости иньших країв (областей). Це ж, взагалі кажучи, максімум економічної індівідуальности краю. Тим більше т. Лукашевича, коли він розуміє відношення між правом і економікою, це примушує приняти автономію України.

Коли ми звернемо увагу на те, що держава, як вірно зауважив Кавцький, чим далі, все більше починає нести господарські функції, так перед нами, а ще більше перед Лукашевичем повинно ясно повстати питання, чи не повинні політічні форми в своїх господарських функціях пристосуватися до особливостей місцевого господарства місцевим законодавством?

Централізація політична впливає щей иньшим боком на розвиток продукційних сил центра і підупад (відносний чи абсолютний) їх на „окраїнах“.

 
  1. Знак запитання, котрий Лукашевич ставить в нашій резолюції побіч слова „психольогічних“ ми трохи згодом повернено йому в „цѣлости и неприкосновенности“  Перше. Наш з'їзд пройшов в Россії, при таких умовах, при котріх нікому і не присниться. Там ніколи було звертати увагу на точність формуловки. Друге. Ми можемо згодитися із зайвістю слова „псіхольогичних“, бо воно уміщається вже в „культурних“ і „побутових“. — Взагалі ж ми думаємо, що в основі ця думка вірна.
  2. В. Ж. № 2 ст. 42 „Экономическія особенности Украйны (хотя онѣ и и так уж значительны, как это кажется украинским націоналистам) как раз дополняют „экономическія особенности других областей Россіи“.