Сторінка:«Вільна Україна». Число 4. 1906.pdf/47

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 41 —

Швейцарія). Розуміється, тоді ці самоуправи одержали б право законодавства в сфері осьвіти, а тим самим перетворилися б в автономні одиниці.

Переходимо, нарешті, до самої характерної, власне до „інсінуіруючоі“ частини статті.|

Одсьвяткувавши остілько ж легкі, о скілько і порожні побіди на грунті „продукційних сил і безпосередних інтересів пролетаріату“, т. Лукашевич пробує своі таланти на тому полі, на котрому „Искра“ придбала стілько лаврів в боротьбі з „Бундом“ (звісно, Лукашевичеві далеко до талановитих публіцістів „Искры“. Звісно, чоловік він маленький.)

Лукашевич певне почуває всю голосновність, наукову безпідставність і справжню мізерність своїх аргументів, тому витягує із кишені жупел, котрий, як відомо, грав велику ролю в російскій історії і грає ще й досі навіть середь соціальдемократії. Це жупел націоналізму! Україньські соціальдемократи - націоналісти! Вимога автономії України надає їм характер націоналістичний. (Ми тепер певні в тому, що Лукашевич, котрий взагалі по „части” клясифікації розуміннь (понятій) „слаб“, не проводить ріжниці між словами національний і націоналістичний).

Попильнуємо і тут з відповідним спокоєм, як і ранніш, розібратися, в чім тут діло.

Ні українське селянство, ні український пролетаріат не вимагають автононії України; ясно, що ця вимога не являється навіть і результатом самоопреділення нації *). Це вимога інтеллігенції. Поки що українські народні маси не

_____________________

*) Сказавши, що „ни украинское крестьянство, ни украинскій пролетаріат нигдѣ не выступали съ требованіем автономіи Украины”, він спішить виправити свою помилку, додаючи: ,,исключая можеть быть двух трех случаев“ (В. Ж.. № 2 ст.43). Це не вірно. Не два три випадка, а десятки їх. Всюди, куди являвся автономіст (а це були майже виключно радикал демократи) селяне швидко зхоплювали ідею автономії. Де кілько депутатів пройшло в Державну Думу під флагом автономії України. Хай би т. Лукашевич згадав, коли він з ним знайомий, селянський з'їзд, де майже усі селяне йшли за автономію України, як нам переказували соціалдемократи, що були на цьому з'їзді. Часто тов, із У. С. Д. Р. П. приходилося на селі лише за натиском самих селян балакати про автономію України. В селянстві, ми можемо сказати, вже в багатьох місцях ідея автономії пустила глибоке коріння. Про пролетаріат балакати не будемо, бо тут робить майже виключне скрізь в містах р. с. у. р. п., а У. С. Д. Р. П. почала сістематично оргазовану роботу лише торік.