Перейти до вмісту

Сторінка:«Розвага». Калєндар полонених Українців на роки 1916. і 1917. 1916.pdf/61

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

нашого народу те, який наш національний герб, який наш національний колїр, що відрізняє нас від усїх иньших народів. Правда, це сором для нашого народа, що таке склало ся, бо ж і иньші народи були в неволї, та сором соромом, а спізнати себе нїколи не пізно!


Наш національний герб — це золотий лев на синьому полї; лев здіймаєть ся на скелю, хвіст піднятий до гори, на голові корона. Власне лев це герб города Львова, але його придумали для себе українські князї Галицько-волинської держави давно, ще в XIV. віцї. Найстарший такий герб зберіг ся на грамотї українських князїв, Андрія та Льва, із 1316. р., але його вживали певне й давнїще. В XIV. віцї загально було відомо, що це герб українських князїв, котрі княжили тодї в Галичинї, у найсильнїщій і наймогутнїщій тодїшній українській державі. Тодї Київ стратив уже своє значіння, вже й князїв своїх не мав так, що герб Галицько-волинських князїв мусїв стати гербом цїлої України. Потім, як Галицька держава впала, її герб таки лишив ся. Польські та угорські королї стали бити гроші для Галичини, й на них містили льва, бо вважали його гербом сього краю. Аж до XVIII. столїття Польща вважала льва гербом Галичини — Галичина звала ся т. зв. руським (українським) воєводством. Тому ж що Львів був тодї столицею того воєводства (себ-то Галицького князївства), то й цей город дістав за свій герб льва, бо то вже була така звичка в Польщі, що кожне місто мусїло мати свій герб.

Український національний герб.

Може хтось сказати, на що наш народ приняв за свою національну відзнаку герб міста Львова, адже серце України, її столиця — це Київ, і герб Київа повинен бути гербом України. То правда, що Київ серце нашого краю, і що до нього звертають ся очі нас усїх. Тільки ж, як ми бачили, лев аж