Сторінка:«Україна в минулому», 1992. – №2.pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана

14 МИКОЛА БАНДРІВСЬКИЙ, ОЛЕКСАНДР БАНДРОВСЬКИЙ


римських легіонерів, відряджений у Херсонес з провінції Мезія, то він повинен був, очевидно, прякести з собою і якісь елементи культури Фракії, яка чи не єдина з римських провінцій в Європі найбільше зазнала малоазійських впливів, в т.ч. релігійних. Друга причина та, що власне Херсонес був першою гаванкю, до якої приставали кораблі, котрі йшли з Малої Азії, т таким чином місто могло в першу чергу піддаватися малоазійським впливам?б.

В контексті вищесказаного зрозумілим стає характер і зміст посвяти на ручці з Мишкова, оскільки він адресований малоазійському богові Долохенокі, який був одним з найпопулярніших у періол Римської Імперії (свою назву отримав від міста Доліха в Комагені в Північній Сірії??).

Ідейні хонцепиії культу Доліхена були тісно пов'язаші з культом металів; можливо, на якійсь стадії Доліхен був локровитслем металургів. Відомі посвяти Доліхенові з добавленням формули "бі їепит паусйшг". Культ Доліхена був поз'язаний не тільки з летаг але також зі скелями, з богинею Землі, що породжує метали, а через неї загалом - з ролючими плолоносними силами Землі.

Статуя Доліхсна була в римському святялищі Доліхена. До його культу проникало багато ідей подібного до нього культу Сильвана. П.Мерлат зазначає, що шанувальники Доліхсна слідували суворій моральній поведінці. Від таких людей вимагалось бути стійкими, справедливими, постійно боротися зі злом, бути чи т.п. Прихильники культу організовувалися з релігійні громади колегії, називали себе братами. Вони мали своїх жерців, патронів. кураторів, переписувачів. Мали окрему касту вірних, які носили зображення бога та інші релігійні символи?.





ами,


тими і




25 Цікаво, що в списках Ф.Кіомона зазпачомо два надгробхи паного типу, зпайлені п. Алексанарії, які належали римським легіонерам. На пих, крім підлятих рук. є що ряш зображень, які підносяться до військового звания померлого, а самі написи па плитах - латинські (там же. - с.230). Ця особливість стає пемаловажлиною при зисненні призначення ручки з Мишко. ;

77 ЕЙір 7. Егсукіорідізспев Напдбисі гиг г. - шпд Ргідеуснісме Вигорах. - Ргар, 1966-1669. - В4.1. - 5296.

28 Мега Р. Заріясг Ізоїіспепи: Евваї Ф'іицегргешаіол єї Фзупійезе. - Рагів, 1960. - Р.27- 28103