Сторінка:«Україна в минулому», 1996. – №9.djvu/140

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

БОРИС ГРАНОВСЬКИЙ

СТАНОВЛЕННЯ ВИДАВНИЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УАН-ВУАН (1918 — 1928)

Керівництво народженої буремного 1918 р. Української Академії наук (УАН) з перших днів свого існування приділяло виключну увагу видавничій діяльності. Вже на перших засіданнях Спільних зібрань УАН була розроблена широка програма випуску наукової продукції: загальноакадемічного щорічника “Звідомлення Академії наук”, автономних видань кожного з трьох структурних відділів УАН у формі бюлетенів, записок, вісників, матеріалів, начерків, монографічних праць тощо. Водночас було визнано за доцільне створити при кожному відділі редакційні колегії на чолі з керівниками відділів, відпрацювати критерії розподілу коштів і паперу, а також виплати авторського гонорару[1].

Практична реалізація цієї видавничої програми наштовхнулась на вагомі перешкоди, оскільки при заснуванні Академії не було передбачено створення власного видавництва з належною поліграфічною базою. Тому свої перші видання, що стосувались науково-організаційної діяльності УАН, зокрема “Збірник праць Комісії для вироблення законопроекту про заснування Української Академії наук у Києві” (українською та російською мовами), “Статут та Штати Української Академії наук у Києві” та “Перший піврік існування Української Академії наук у Києві та начерк її праці до кінця 1919 року” були видані в друкарні Українського Наукового Товариства у Києві (УНТК) завдяки тому, що неодмінний секретар УАН академік А. Ю. Кримський був його головою.

Незважаючи на державний характер цих видань, вони були видрукувані переважно приватним шляхом. Зробити їх надбанням широкого загалу України керівництво УАН не змогло, оскільки “вона не мала будь-яких коштів навіть на те, щоб пофальцувати та побрушурувати вже видрукувані аркуші отих своїх офіційних публікацій…, і вони стосами печатних прости-

  1. Архів Інституту рукопису Центральної наукової бібліотеки ім. В. Вернадського НАН України (далі — АІР ЦНБ НАН України). — Ф. 1. — Од. зб. 26119, 26120.