Перейти до вмісту

Сторінка:«Україна в минулому», 1996. – №9.djvu/141

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

радел лежали й порошились в коморі”[1]. Інформація про стан з першими академічними публікаціями була заслухана на одному із засідань Спільного зібрання УАН у травні 1919 р. Була прийнята постанова про їх продаж по значно нижчих від собівартості цінах, а також про їх передачу Петербурзькій Академії наук через академіка О. Є. Ферсмана, котрий у той час перебував у Києві[2].

Власники приватних друкарень вважали за честь для себе видавати і розповсюджувати академічні праці, гарантуючи позачерговість і високу якість виконання замовлень. Проте Академія визнала за неможливе віддати на відкуп приватному секторові цю важливу сферу своєї діяльності і підняла клопотання про виділення УАН відповідних коштів на придбання власної друкарні[3]. Також була призначена спеціальна комісія у складі академіків Д. І. Багалія, С. П. Тимошенка і П. А. Тутковського для вирішення цієї справи[4].

Весною 1919 р. до Всеукрвидату було надіслано на розгляд і затвердження перший видавничий план УАН на період з 1 квітня до 1 вересня. Він передбачав, зокрема, випуск записок Історично-філологічного та Соціально-економічного відділів, Вісника Фізико-математичного відділу, публікацію результатів досліджень з геології та фауни України, з геохімії Земної кори, з історії західно-російського та українського права, бюлетенів Демографічного інституту та Інституту економічної кон'юнктури, монографічних праць академіків Д. І. Багалія, О. І. Левицького, М. І. Петрова, М. Ф. Сумцова та ін.[5] “Більшість з них, — констатувала редакційна колегія Всеукрвидату, — це праці відомих вчених, що в сучасний момент мають велику культурну цінність”[6]. Всі запропоновані УАН двадцять п'ять найменувань друкованих праць були включені до загальнодержавного видавничого плану. Згодом Всеукрвидат, “враховуючи велику наукову значимість”, підтримав клопотання УАН про включення на додаток до цього плану двох томів “Матеріали до української природничої термінології та номенклатури” загальним обсягом 42 друкованих аркуша[7].

Першим друкованим виданням УАН стали “Записки Істо- рично-Філологічного відділу Української Академії наук” (Київ,

  1. Звідомлення Всеукраїнської Академії наук у Київі за 1924 рік. — K., 1925. — С. 30.
  2. АІР ЦНБ НАН України. — Ф. 1. — Од. зб. 26142.
  3. Там же. — Од. зб. 26142.
  4. Там же. — Од. зб. 26129.
  5. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (далі — ЦДАВО України). — Ф. 166. — Оп. 1. — Спр. 740. — Арк. 69.
  6. Там же. — Спр. 718. — Арк. 80.
  7. Там же. — Спр. 742. — Арк. 91-92.