Сторінка:Історично-географічний збірник. Том 2 (1928).djvu/89

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

МИКОЛА ТИЩЕНКО.

НАРИСИ ІСТОРІЇ ТОРГОВЛІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ З КРИМОМ У XVIII СТ.[1].

Торговля України з Кримом у XVIII стор. не була значна. Її не можна рівняти до торговлі XIII сторіччя, коли валки руських купців, прибуваючи до Криму, переважно з хутрами, знаходили тут товари малоазійсько-сирійські й дальших східніх місць[2].

Становище обох країн далеко змінилося. Крим, перебуваючи під владою Туреччини, що часто-густо використовувала його людність на різні наскоки на сусідні країни, з його частими змінами ханів і взагалі з нетвердим політичним становищем, не міг сприяти розвиткові торговельних стосунків з сусідніми країнами, гарантувати безпечність купцям, що провадили цю торговлю[3]. З другого боку Україна першої половини XVIII стор., знесилена військовими постоями, різними походами, вистачанням робочої сили та численними оплатами, не мала змоги брати жвавої участи в закордонній торговлі. Система-ж заборон вивозити з України заповідні товари, до яких належали переважно ті товари, якими вона торгувала, накази про вивіз товарів за кордон тільки через російські північні порти, заборона вивозити за кордон золоті та срібні гроші, а для цього оточення України заставами, все це дуже звужувало, коли не руйнувало зовсім, закордонну торговлю[4]. До цього треба додати, що в українського купця бракувало великих сум готових грошей, які він міг-би вкласти в цю торговлю, що робило її дрібною[5].

Не вважаючи на все це, торговля Лівобережної України з Кримом не поривалася, дарма що иноді річний вивіз товарів через Чорне море доходив до суми 59.097 крб., як це було в 1762 році[6]. Торговля ця мала

  1. Розвідка ця — то частина праці, яку має на меті подати незабаром автор про закордонну торговлю України в XVIII стор. Торкається частина ця торговельних зносин з Кримом турецьким і написана на підставі того архівного матеріялу XVIII стор., який переховується в Київ. Центр. Архіві Давніх Актів (скорочено К.Ц.А.Д.А.) в фонді „Старих Справ XVIII ст.“
  2. М. Грушевський, Історія України-Руси, т. VI, част. 1, 5.
  3. В. Смирновъ, Крымское ханство подъ верховенствомъ Оттоманской Порты в XVIII в. …Записки, Одес. Общ. Ист. и древ., т. XV, 152.
  4. М. Судіенко, Матеріалы для отечеств. исторіи, т. II 57.
  5. Проф. М. Слабченко, Организация хозяйства Украины, т. III, 41.
  6. Ibidem, 140.