Бут[1], а в 1653 р. про «чигиринського толмача» Костку згадують російські посли, що прибули на Україну[2]. «Бути», «тлумачі» їздили з гетьманськими послами. Так, наприклад, в посольстві Матвія Білошапки до очаківського каймакана Белі-Аги був «тлумач» Іван Нестеренко, він же в документах названий «Бутом»[3]. Але навряд чи в ролі перекладача їздив з українським послом в Москву козак Семен Бут[4]. Та частіше зустрічаються згадки, що «бути» і «товмачі» виконували функції гінців. Російські представники, що перебували в 1651 р. в Криму, писали своєму уряду, що від гетьмана до хана приїхали «гонцы толмачи гетманские» чотири чоловіка, з яких одного звали Левком, а другого Павлом[5]. Роль гінця виконував «толмач» Ясько[6].
Використовували «товмачів» як провідників різних посольств або високоповажних іноземних гостей. У вересні 1652 р. І. Виговський писав путивльському воєводі Федору Хілкову, що для «провожанья» до російського кордону митрополита артського та невпатського Гавриїла він послав «Якуба толмача своего»[7]. У відписці до царя Хілков писав, що до Путивля разом з митрополитом прибув «в приставех войсковой толмач Яков Иванов»[8]. Згаданого «товмача» в реєстрі 1649 р. записано козаком Яцьком Івановським[9]. В «приставах» їздили також інші товмачі — у 1653 р. з константинопольським патріархом Афанасієм «черкашенин чигиринець» Олексій Панченко[10], з російським — «товмач» «гадяцкой козак Васька»[11]. Козак-товмач супроводжував турецьких послів до гетьмана[12].
Можна було б навести інші подібні приклади. Та з усіх напрошується висновок, що «бути» і «товмачі» (вони ж — «тлумачі» і «толмачі») були козаками і виконували різні доручення уряду, в тому числі й дипломатичного характеру. Не збереглося даних про те, що «бути» — «товмачі» займались перекладами документів у Військовій канцелярії. Видно, що це робили більш кваліфіковані канцеляристи даної установи. Та не може бути сумніву, що частина бутів і товмачів знала якісь іноземні мови, якщо їм доручалось їздити з листами в інші держави та супроводжувати іноземних послів і гостей, В цьому відношенні
- ↑ «Реєстр…», стор. 1.
- ↑ «Воссоединение Украины с Россией», т. III, стор. 385.
- ↑ Архив ЮЗР, ч. III, т. IV, стор. 559—560, 562.
- ↑ ЦДАДА, ф. Сношения России с Польшей, 1652, спр. 1а, арк. 162.
- ↑ ЦДАДА. ф. Сношения России с Крымом, 1651, спр. 7, арк. 3.
- ↑ Акты ЮЗР, т. X, стор. 56.
- ↑ ЦДАДА, ф. Греческие дела, 1653, спр. 5, арк. 13—14.
- ↑ Tам же, арк. 2.
- ↑ «Реестр…», стор. 4.
- ↑ ЦДАДА, ф. Греческие дела, 1653, спр. 27, арк. 3.
- ↑ «Воссоединение Украины с Россией», т. III, стор. 321.
- ↑ Tам же, стор. 320.