Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/132

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ще укріплена. Могутній кам'яний собор домінував як над містом, так і над усією навколишньою місцевістю[1].

Третя частина була найбільша за площею, але вона рівна й пласка. Займаючи південну смугу гори, вона була розташована на тій частині миса, яка примикала до суходолу. Це був ремісничо-виробничий район, який захищала ззовні потрійна лінія ровів і валів. «Кінцева частина хребта, відтята глибоким поперечним перекопом, творить там начеб відокремлений горбок височини кількох метрів»[2].

Досі ми говорили про верхнє місто, про гору, але окрім гори в Галичі був також Поділ. «В Галичі, як і в інших великих центрах древньої Русі, була і неукріплена частина міста — Поділ (місцева назва — Підгороддя), розташована біля західного підніжжя Крилоської гори по обох берегах р. Лукви. Площа Подолу найзначніша — до 200 га»[3].

Заслуговує на увагу ще одна характерна риса. «На схід і північ від Крилоської гори, на висотах правого берега р. Лукви, розташовувались пригородні боярські й монастирські садиби древнього Галича»[4]. Цей пояс боярських дворів та монастирів, що оперезував довкола князівський Галич, ілюструє, якою мірою князь, носій вищої влади в князівстві, був зв'язаний в своїх діях і залежний від волі галицьких бояр та церковних владарів.

Галич — типове середньовічне місто, яке несе на собі всі ознаки феодальної доби. Структура міста відображає соціальну структуру суспільства. Кожен з трьох суспільних станів займає в місті свою особливу частину, має свою, окрему, штучно укріплену осаду, відділену від кожної іншої.

Між частинами міста й поділом суспільства на стани-класи існує пряма залежність. Осади в межах міста так само різко розчленовані, як і стани в суспільстві. Кожна з станових осель відокремлена одна від одної валами й ровами, утворюючи замкнуту в собі цілість.

На прикладі Галича видно, що розвиток городищ від звичайного нерозчленованого мисового до розчленованого складномисового полягав не в зміцненні оборони через спорудження двох-трьох ліній укріплень, а в Поділі мисового городища на окремі зміцнені райони. Це свідчить, що процес феодалізації суспільства знайшов відображення так само й в змінах структури го¬

  1. «Південна частина города має найвище положення. У домінуючій точці, оподалік першого ряду головних валів, стояв соборний храм, побудований Ярославом Осмомислом («строя доброе Клирос»)… Храм був побудований з уладженням, призначеним для оборони («ecclesia incastellata») (Л.Чечвянський—Я. Хмілевський, вказ. праця, стар. 23).
  2. В. К. Гончаров, Археологічні дослідження древнього Галича, стор. 22.
  3. В. К. Гончаров, Археологічні дослідження древнього Галича, стор. 22.
  4. Там же