Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/14

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

які відносяться до історії даного краю. Тому немає необхідності створювати окремий каталог з історії краю.

Слід відзначити, що в ряді архівів повноцінного каталога і розробленого класифікатора до нього поки що немає.

У Миколаївському облдержархіві є картотеки з окремих тем. Із них більш-менш повними є такі: «Перша російська революція 1905—1907 рр.», «Історія фабрик і заводів», «Підготовка і проведення Великої Жовтневої соціалістичної революції», «Історія громадянської війни», «Історія комсомольської організації», «Історія української культури» та ін. Створення нових картотек і поповнення вже існуючих є одним із основних завдань наукових співробітників архіву. В даний час виявлення документів проводиться при комплексній науково-технічній обробці фондів, експертизі цінності документальних матеріалів та інших видах робіт. Виявлення проводиться по розробленій в архіві тематиці, зокрема з історії соціалістичної індустріалізації, соціалістичного перетворення в сільському господарстві, історії населених пунктів області, адміністративно-територіальних змін на Миколаївщині та ін.

Завдання архівів полягає у створенні в найближчі роки повноцінного тематичного каталога документів. Наявність такого каталога сприятиме глибшому вивченню історії краю і написанню праць.

Результатами роботи, яка проводиться в архівах по вивченню історії краю, є видання збірників документів і монографій, публікація у періодичній пресі історичних нарисів і статей, передачі по радіо, телебаченню, організація виставок і виступів з лекціями. Науковці архівів останнім часом приділяли багато уваги удосконаленню методики і поліпшенню організації використання документів для агітаційно-пропагандистської, культурно-освітньої роботи.

Найважливішою формою використання документальних матеріалів у архівах є написання статей на історичні теми, які присвячувались історії Великої Жовтневої соціалістичної революції, історії громадянської війни в нашому краї, історії визначних відкрить в галузі науки і техніки, історії комсомолу, профспілок тощо. Особливо широко розгорнулось використання архівних документів у період підготовки і святкування 40-х роковин Великої Жовтневої соціалістичної революції. Працівники архівів підтримували тісні зв'язки з редакціями обласних і районних газет, з відділами пропаганди і агітації міськкомів та райкомів партії, з радянськими органами. Так, в Кіровоградському облдержархіві були розроблені матеріали для лекцій: «Із історії м. Кіровограда», «Революція 1905—1907 рр. на Єлисаветградщині», «Боротьба за владу Рад на Єлисаветградщині», «В. І. Ленін і народ».

По цих періодах видані збірники документів «Боротьба за