Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/142

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
М. Ю. Брайчевський
НУМІЗМАТИКА В ТЕМАХ ДАВНЬОЇ ІСТОРІЇ СХІДНОСЛОВ’ЯНСЬКИХ ПЛЕМЕН

Знахідки монет становлять важливу групу східнослов’янських древностей. І хоча карбування монет виникло у східних слов’ян лише за часів Київської Русі (точніше, в кінці X ст.), грошовий обіг у них почався значно раніше, в результаті чого іноземні монети в тій або іншій мірі потрапляли на територію східнослов’янських земель за багато століть до утворення Київської держави.

Значення нумізматичних пам’яток для висвітлення стародавньої історії нашого народу загальновідоме. Але багато проблем, так чи інакше зв’язаних з дослідженням нумізматичних пам’яток, і в наші дні залишаються нерозробленими, а деякі з них знаходять різне вирішення з боку окремих дослідників.

Монета виступає перед.нами як досить складне суспільне явище. Як результат людської праці і творчості, вона становить дуже важливе джерело для вивчення історії того суспільства, яке її випустило у обіг. Це — суто нумізматичний аспект проблеми.

Існує й інший аспект проблеми — археологічний, коли об’єктом дослідження стає не монета сама по собі, а знахідка монети виступає як один з видів археологічних пам’яток. В цьому аспекті джерелознавче значення нумізматичного матеріалу значно розширюється: джерело виходить за межі того суспільства, яке дало йому життя, як сама монета дуже часто виходила за межі цього суспільства.

Принципову різницю між нумізматичним і археологічним аспектами дослідження монетного матеріалу завжди слід мати на увазі, хоч вони обидва тісно зв’язані між собою. Головним