Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/214

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Так, в Збірник Узаконень не були включені рішення Радянського уряду про нагородження передових виробничих колективів, кращих представників робітничого класу і інженерно-технічних працівників, що показували найвищі зразки соціалістичного ставлення до праці у період довоєнних п'ятирічок.

Поряд з друкованими джерелами для розробки наукової хронології потрібно глибоко вивчити фонди історичних і партійних архівів, зокрема такі важливі фонди Центрального державного архіву Жовтневої революції і соціалістичного будівництва УРСР, як фонд Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету, Всеукраїнської Ради Професійних Спілок, Ради Народних Комісарів (тепер Ради Міністрів УРСР), Державної Планової Комісії УРСР, Народного Комісаріату Робітничо-Селянської Інспекції, Народного Комісаріату земельних справ, Народного Комісаріату освіти.

Одним із важливих завдань складання наукової хроніки є відбір до неї дат історичних документів і подій. Для найбільш правильного вирішення цього питання хроніка повинна розроблятися по певних тематичних розділах.

Ми вважаємо доцільним групувати хронологічні дати по таких основних розділах.

1. Дати найбільш важливих рішень Комуністичної партії і Радянського уряду з питань внутрішньої і зовнішньої політики.
2. Дати основних подій, що відбивають хід економічного будівництва на Україні.
3. Дати, що відбивають факти виявлення політичної і виробничої активності українського народу в боротьбі за побудову соціалізму в нашій країні.
4. Дати головних подій і фактів, що характеризують успіхи культурного будівництва на Україні і невпинного підвищення рівня матеріального добробуту трудящих.

В першу чергу необхідно відзначити в хроніці дати опублікування основних рішень Комуністичної партії і Радянського уряду. Для цього, поряд із збірниками резолюцій з'їздів, конференцій і пленумів ЦК КПРС і ЦК КП України, а також Збірників Узаконень і розпоряджень Робітничо-Селянського уряду СРСР і Української РСР необхідно використати чотиритомне видання «Директиви КПРС і Радянського уряду по господарських питаннях», газетні фонди і «Довідники партійного робітника», що систематично видавалися.

Дуже відповідальним є тематичний розділ, що охоплює головні дати історичних документів і подій, зв'язаних з економічним будівництвом на Україні. В цю частину хроніки повинні бути включені дати початку будівництва і вступу до ладу крупних заводів, фабрик, шахт, електростанцій, залізниць, а також створення найбільш відомих своїми господарськими успіхами машинно-тракторних станцій, радгоспів, лісгоспів і колгоспів.