Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/215

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Встановлення всіх цих дат вимагає докладного вивчення друкованих джерел, газетних фондів і архівних документів.

Виключна увага повинна бути приділена датам історичних документів і подій, що відбивають велике політичне і трудове піднесення українського народу в боротьбі за перемогу соціалізму і побудову комунізму в нашій країні. Тут треба назвати точний час виникнення основних форм соціалістичного ставлення до праці і виробництва, дати встановлення світових рекордів продуктивності праці в різних галузях промисловості і сільського господарства.

Центральне місце в цьому розділі хронології повинні займати дати, що характеризують боротьбу українського народу за мир, за свободу і незалежність народів колоній, укріплення дружби і братерського співробітництва країн соціалістичного табору і т. д.

Велика увага хроністів повинна бути приділена іншим важливим питанням. Суспільно-економічні процеси, що мають місце на Україні, нерозривно зв'язані з подіями, які відбуваються по всій Радянській країні. Братерська дружба народів СРСР, що є однією з «головних рушійних сил розвитку радянського суспільства, знаходить свій вияв у численних фактах і подіях, які в першу чергу повинні знайти всебічне відображення в науковій хронології історії України. Видне місце в хроніці повинно також належати датам, що розкривають головні факти економічного і культурного співробітництва Української РСР з Польщею, Чехословаччиною, Угорщиною й іншими країнами соціалістичного табору.

Особливе значення має розроблення хроніки, зв'язаної з історією культурного будівництва. В ній мають бути з'ясовані найважливіші дати, зв'язані з ліквідацією неписьменності і малописьменності трудящих Української РСР, могутнім розгортанням сітки початкових і середніх шкіл, небувалими масштабами розвитку середньої спеціальної і вищої освіти, розквітом науки, літератури і мистецтва.

Ця частина хронології вимагає великої дослідницької роботи, вивчення не лише друкованих джерел, газет і журналів, а й численних архівних фондів, насамперед таких фондів ЦДАЖР УРСР, як фонд Народного комісаріату освіти, Народного комісаріату Робітничо-Селянської Інспекції, Державної Планової Комісії, Народного комісаріату праці, Всеукраїнської Ради Професійних Спілок та багатьох інших.

До числа важливих проблем, які необхідно відбити в хроніці, належать питання невпинного піднесення матеріального добробуту робітників, колгоспників, соціалістичної інтелігенції, діяльність радянських, профспілкових, комсомольських організацій, розвитку транспорту і зв'язку, внутрішньої торгівлі і споживчої кооперації і т. д.

Відбір дат, що включаються до наукової хроніки, органічно