Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/216

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

зв'язаний з своєрідністю того або іншого конкретно-історичного етапу в розвитку нашої Батьківщини.

Специфічні завдання виникають при складанні хроніки періоду іноземної воєнної інтервенції і громадянської війни і особливо Великої Вітчизняної війни. Тут основна увага повинна бути зосереджена на встановленні точних дат найбільш значних воєнних операцій і боїв на території республіки, визволення населених пунктів України від фашистських окупантів, головних фактів діяльності підпільних партійних організацій і партизанського руху, а також інших форм виявлення радянського патріотизму українського народу.

Особливе значення має складання хроніки періоду розгорнутого комуністичного будівництва. Складачі її повинні зафіксувати дати виникнення всіх нових величних явищ у житті радянського суспільства. Вони лавинні відповісти на питання про те, коли і де була організована на Україні перша бригада комуністичної праці і перша народна дружина, коли були поставлені в Криворізькому залізорудному басейні світовий рекорд проходки штреків, а в Запоріжжі — світовий рекорд швидкісного сталеваріння.

Красномовні дати хронології можуть висвітлити важливі етапи розвитку руху бригад і ударників комуністичної праці, руху гагановців, нових форм руху винахідників і раціоналізаторів, загального піднесення творчої ініціативи мас у боротьбі за дострокове виконання семирічного плану.

Значне місце в хроніці періоду розгорнутого комуністичного будівництва повинні займати міжнародні події і факти, що характеризують героїчні зусилля радянського народу за збереження миру в усьому світі і знищення колоніалізму.

В хроніці повинні бути наведені не лише дати важливих історичних документів і подій. Перед авторами хроніки стоїть відповідальне завдання виділити в першу чергу дати тих документів і подій, які відбивали б зміст головних процесів розвитку нашої соціалістичної Батьківщини на певних етапах.

В. І. Ленін у статті «Про державу» писав: «Найбільш надійне в питанні суспільної науки і необхідне для того, щоб дійсно набути навичку підходити правильно до цього питання і не дати загубитися в масі дрібниць або величезній різноманітності думок, які борються, — найбільш важливе, щоб підійти до цього питання з точки зору наукової, це — не забувати основного історичного зв'язку, дивитись на кожне питання з точки зору того, як певне явище в історії виникло, які головні етапи в своєму розвитку це явище проходило, і з точки зору цього його розвитку дивитись, чим дана річ стала тепер»[1].

Так, в хроніці періоду іноземної воєнної інтервенції і громадянської війни основне місце повинно належати датам воєнно-

  1. В. І. Ленін, Твори, т. 29, стор. 420—421.