Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/254

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

завершеності на печатці гарбарів. Ремісник, зайнятий гарбуванням шкіри, майстерно вписаний в середину печатки; зображення нахилу постаті і витягнутої руки з валиком для намотування шкіри пристосовані до круглої площини. Голова гарбаря розміщена на вертикальній лінії симетрії, вірно розрахований центр тяжіння нахил тулуба супроводжується відповідним розташуванням ніг. Зручно і впевнено стоїть трудівник. Руки з засуканими рукавами міцно тримають валик, голова людини нахилена, погляд прикутий до шкіри. Постать повна життя; рух підкреслюється скуйовдженим волоссям, відстобурченою сорочкою і положенням шкіри з характерним зображенням нижньої частини. Здається, ніби гарбар смикнув шкіру і вона подалась вбік.

Печатки ковалів, крамарів і гарбарів зроблені одним майстром, але не одночасно. Дуже вже велика різниця між примітивними і безформеними кліщами на печатці ковалів і високохудожнім зображенням гарбаря. Для такого росту майстерності різьбяра потрібен був певний час.

До перших трьох печаток близько стоїть печатка кушнірського цеху. На ній між словами легенди видно знайомі «геральдичні лілійки», а в кінці напису — фігуру, яка нагадує два поєднані «трилисники». Майстерність обробки цієї печатки значно вища від попередніх, чітко переданий орнамент в шести зложених дужках навколо щита, бездоганні крапкові обводи, красива каліграфія літер, але з художнього боку можна було б чекати більшого. «Квадратний, закруглений знизу щит» в центрі печатки гармонійно не пов'язаний з орнаментом; ще більше здивування викликає розташована на ньому так звана «перев'язь» [1]. Все це справляє враження прямолінійності, холодності і канонічної застиглості. Невідповідність змісту печатки її формі пояснюється впливом дворянської геральдики, зокрема, німецької, де набув великого поширення щит з трьома предметами, нанесеними на «перев'язь зправа» [2]. Три і сім — улюблені числа в геральдиці; цікаво, що на пізнішій печатці кушнірів зображено вже сім шкурок [3].

На печатках пекарів і пивоварів також зображені «квадратні, закруглені знизу щити». Але якщо на попередній печатці головне — щит, а не зображення на ньому, то на печатках пекарів і пивоварів провідне значення мають зображення, нанесені на щити. На печатці пивоварів прекрасно передана симетрія трьох затичок чопів, майстерно вписаних в щит. Закруглення щита пов'язує напис, «шнурковий» обвід і зображення. Так само прос-

  1. Перев'яззю називається геральдична фігура, обмежена двома паралельними скошеними лініями. (В. К. Лукомский и Н. А. Типольт, Русская геральдика, Пг., 1915, стор. 27, рис. 84).
  2. Е. Вrechem, Sigel, Berlin, 1923, стор. 127, 139, 173.
  3. Рукописний інвентар сфрагістичної збірки Львівського університету, т. III, № 3968.