Сторінка:Історичні джерела та їх використання. Вип. 1 (1964).djvu/266

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

рик і географ Степан Рудницький. У 1917 р., під час першої світової війни, він почав готувати матеріали для історичного атласу. На жаль, йому не довелося закінчити роботу. В рукописі дійшло до нас вісім карт: 1) «Українські землі у скіфський період», 2) «Народи Східної Європи VIII—IX ст.», 3) «Руська держава в X ст.», 4) «Українські землі близько 1000 р.», 5) «Українські землі в XII—XIII ст.», 6) «Українські землі в XIV ст.», 7) «Українські землі 1387—1569 рр.», 8) «Українські землі після 1569 р.»

В період окупації Західної України панською Польщею збирання картографічних матеріалів організував Мирон Кордуба, спочатку учитель середньої школи, потім професор Варшавського університету і професор історії в Державному університеті ім. Ів. Франка у Львові. Він опублікував анкету для збирання топографічних назв «Земля свідком минулого» (Львів, 1924, пізніше перевидана) та одержав багато цікавих матеріалів з місць. Його найкраща картографічна робота — карта (без назви) при його дослідженні «Західне пограниччя Галицької держави між Карпатами та долішнім Сяном» (3аписки Наукового товариства ім. Шевченка, т. 138—140, 1925). Тут М. Кордуба виявив незвичайну наукову проникливість у визначенні давньої границі на основі історичних документів та сучасних топографічних матеріалів. Він дав також карту границь давньої Холмщини і Підляшшя (Краків, 1942).

Степан Томашівський, доцент Львівського та Краківського університетів, склав дві карти: «Галицько-Волинська держава за Романа і Данила» (в журналі «Стара Україна», 1924) і «Церковна мапа Східної Європи IX—XIII вв.» у книжці «Вступ до історії церкви» (Жовква, 1932).

У науково-популярних публікаціях 30-х років XX ст. (підручниках з історії і географії, географічних атласах, енциклопедичних словниках та ін.) вміщено кілька карт, присвячених різним періодам історії України.

Омелян Терлецький, пізніше доцент Львівського університету ім. Ів. Франка, склав карти: «Розселення східно-слов'янських племен в X ст.», «Культурні області Європи близько 1000 р.», «Україна в період печенізьких та половецьких набігів», «Галицько-Волинське князівство в XIII ст.», «Україна в період татарських набігів», «Українські землі в період Б. Хмельницького», «Заселення України з X по XX ст.», «Східна Європа в XVII ст.». «Українські землі на початку XIX ст.» та ін.

Роман Зубик опублікував кольорові карти: «Українські землі XI—XII в.» (з додатковими картами: «Київська держава з половини X до половини XI в.», «Київ», «Околиця Києва XI—XIII ст.») та «Українські землі в середині XVII ст.» (з додатковими картами: «Українські землі в часи Люблінської унії» та «Українські землі у XVIII ст.» Іван Гладилович опублікував