Перейти до вмісту

Сторінка:Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область.djvu/173

Матеріал з Вікіджерел
Сталася проблема з вичиткою цієї сторінки

НАСЕЛЕНІ ПУНКТИ, ЦЕНТРИ СІЛЬСЬКИХ РАД

БЕРШАДСЬКОГО РАЙОНУ

БАЛАНІВКА — село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру і за 16 км від залізничної станції Бершадь. Через село проходить автомобільна дорога. Населення — 4803 чоловіка.

У Баланівці є колгосп ім. Кірова. За ним закріплено 6372 га землі, в т. ч. 4947 га орної. Основний напрям господарства — вирощування зернових і технічних культур та м'ясо-молочне тваринництво. На території села знаходиться також рибгосп «Комунар», який має 531 га ставів. Колишньому головному агрономові колгоспу В. І. Хрипливому, голові колгоспу І. О. Дяченку присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Бригадир тракторної бригади В. X. Бровченко нагороджений орденом Леніна.

В Баланівці працюють середня школа, будинок культури, дві бібліотеки, лікарня, поліклініка, аптека та 5 дитячих ясел. Видається багатотиражна газета «Кіровець». За 1967—1970 рр. у селі побудували приміщення школи, звели адміністративний будинок, у якому розміщені правління колгоспу, сільська Рада, відділення зв'язку, дитячий комбінат; споруджено також цегельний завод потужністю 3 млн. штук цегли на рік.

Партійну організацію засновано 1926 року. Зараз у селі працюють 91 комуніст та 324 комсомольці.

Баланівка належить до старих поселень, вона згадується в історичних документах XVI ст. Наприкінці XVIII ст. село стало містечком, тут відбувалися ярмарки. 1906 року селяни Баланівки виступили проти гнобителів. їх очолили Я. Ганченко та М. Білий.

У роки Великої Вітчизняної війни в селі діяла підпільна партійна група.

На фронтах, в партизанському русі та підпіллі брало участь 1119 жителів села.

БИРЛІВКА — село, центр сільської Ради, розташоване на берегах річки Берладинки, за 2 км від райцентру і за 6 км від залізничної станції Бершадь. З райцентром зв'язане автодорогою. Населення — 2658 чоловік.

На території села міститься центральна садиба колгоспу ім. Леніна. У господарстві 4864 га землі, в т. ч. 3749 га орної, спеціалізується на відгодівлі свиней, вирощуванні зернових культур та цукрових буряків. Тракторист колгоспу ім. Леніна Г. Я. Зарудянський у 1971 році нагороджений орденом Леніна.

Діти бирлівських трудівників навчаються у восьмирічній школі. У селі є 2 бібліотеки, будинок тваринника, будинок культури, фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, дитячі ясла. Виходить багатотиражна газета «Шляхом Леніна».

1929 року засновано партійну організацію. Зараз у селі 90 комуністів та 155 комсомольців.

Бирлівку засновано в кінці XVI — на початку XVII століття.

Передова ланкова колгоспу М. І. Максимець (зараз пенсіонерка) в лютому 1935 року була делегатом Другого Всесоюзного з'їзду колгоспників-ударників від колгоспників Бершадського району.

ВЕЛИКА КИРІЇВКА — село, центр сільської Ради, знаходиться за 7 км від районного центру, на берегах річки Дохни. З райцентром сполучене автодорогою. До найближчої залізничної станції Устя — 5 км. Населення — 2375 чоловік.

В селі — центральна садиба колгоспу «Маяк». За ним закріплено 2680 га землі, в т. ч. 1989 га орної. Основний напрям господарства — вирощування зернових і технічних культур та м'ясо-молочне тваринництво. Свинарку А. П. Гавлюк нагороджено орденом Леніна.

Місцеві жителі користуються двома бібліотеками. Освіту вони здобувають у восьмирічній школі, проводять дозвілля в будинку культури.

У селі працюють 48 комуністів та 121 комсомолець.

В боротьбі проти німецько-фашистських загарбників брало участь 637 жителів села, 420 солдатів та офіцерів з цього числа були нагороджені орденами та медалями СРСР.

Як свідчать археологічні знахідки, тут було поселення трипільської культури.

ВОВЧОК — село, центр сільської Ради. Віддаль до районного центру 19 км, до найближчої залізничної станції Яланець — 13 км. Населення — 919 чоловік.

В селі розташовано комплексну бригаду, яка з 1963 року входить до складу колгоспу «Шлях до комунізму» села Лісничого. За бригадою закріплено 1773 га землі. Напрям виробництва — зернові й технічні культури, м'ясо-молочне тваринництво.

Працюють восьмирічна школа, клуб, стаціонарна кіноустановка, 2 бібліотеки, а також фельдшерсько-акушерський пункт, аптека, дитячі ясла.

Водяний млин XVII ст. у с. Баланівці. 1970 р.